مقام سابق ارتش انگلیس آزمایش سلاح ضد ماهواره روسیه را "بسیار خطرناک" خواند

کدخبر: 351867
اقتصادنیوز: یک مقام ارشد سابق ارتش انگلیس گزارش در خصوص تست یک سلاح ضد ماهواره از سوی روسیه که از جانب خود این کشور رد شده را "بسیار خطرناک" توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  مسکو ادعاهای آمریکا و انگلیس در خصوص اینکه "استفاده صلح آمیز از فضا" را تهدید کرده، رد کرد؛ انگلیس، روسیه را متهم به شلیک پرتابه‌ای با مشخصات یک سلاح در حین یک آزمایش ماهواره‌ای کرد.

در روزهای اخیر هاروی اسمیت، رئیس سازمان فضایی انگلیس تصمیم گرفت که به صورت علنی در این مورد صحبت کند و این نخستین بار است که وزارت دفاع انگلیس علیه این نوع فعالیت‌های روسیه موضع می‌گیرد.

ژنرال سایمون مایال، معاون رئیس سابق ستاد کل ارتش انگلیس اظهار کرد، معتقد است که این فعالیت‌های ضد ماهواره‌ای مثال دیگری از تلاش‌های ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با هدف چالش ایجاد کردن علیه غرب است.

او در گفت‌وگو با شبکه چهار رادیو بی بی سی گفت: پوتین همانطور که قبلا از سال ۲۰۰۶ برای غرب در هر نوع حوزه‌ای اعم از گرجستان، اوکراین، لیبی و اسامی دیگری که می‌توانید نام ببرید چالش به وجود آورده حالا دوباره تلاش می‌کند دوباره چالش آفرینی کند و یک حوزه تقابل دیگر را با غرب به وجود بیاورد هر چند که من فکر می‌کنم بخشی از آن به جهت مصرف داخلی است.

وی تاکید کرد: لذا این بسیار خطرناک است چون همواره شانس محاسبه غلط از سمت هر دو طرف هست.

او از مقام‌های انگلیسی خواست علیه تولید سلاح‌های ضد ماهواره لابی گری کنند.

وی افزود: تبعات این روند برای هر کشوری در روی زمین می‌تواند نوعی تقابل فاجعه بار در فضا باشد زیرا ما بسیار به ماهواره‌ها متکی هستیم و در آینده نیز خواهیم بود.

ویل وایتهورن، رئیس نهاد موسوم به UK Space، نهاد نماینده صنایع فضایی انگلیس، اظهار کرد نسبت به ارزیابی وزارت دفاع انگلیس در خصوص آزمایش تسلیحاتی روسیه اطمینان دارد.

او در پاسخ به برنامه تودی رادیو۴ بی بی سی درباره نظرش در خصوص اینکه روسیه آزمایش تسلیحاتی انجام داده، گفت: بله من نسبت به آن و هر آنچه در رسانه‌های عمومی درباره آن نوشته شده و اینکه یک سلاح جنبشی بوده اطمینان دارم و این اطمینان با توجه به سرعت حرکت، نحوه پرتاب و نحوه قرار گرفتن آن در یک مسیر مداری است.

وی افزود: این به هیچ چیز اصابت نکرد و ممکن است که یا آزمایش ناموفق بوده و یا آنها تصمیم گرفته باشند که این شی به چیزی اصابت نکند.

 

تیتر یک
  • آخرین وضعیت متغیرهای تورم ساز

    اقتصاد نیوز:در فاصله نیمه پاییز تا ابتدای نیمه زمستان کفه ی ترازو ی ارکان تشکیل دهنده ی نقدینگی به سمت شبه پول سنگین…

از دست ندهید
بلیط هواپیما