کدخبر: ۳۵۲۲۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

​«خنده» رمز جدید بیومتریک می‌شود

اقتصاد نیوز:تا به امروز از اثر انگشت، ویژگی‌های عنبیه چشم و صدای انسان به عنوان کلمات عبور بیومتریک استفاده شده، اما ممکن است به زودی خنده نیز به این مجموعه اضافه شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از  خبرگزاری مهر ، محققان نیجریه‌ای می‌گویند خنده هر انسان با توجه به ویژگی‌ها و شرایط چهره هر فرد منحصر به خود اوست و لذا احتمال می‌رود در آینده بتوان از آن به عنوان یک کلمه عبور پیشرفته و غیرقابل جعل استفاده کرد.

بر اساس پژوهش یادشده همان طور که شناسایی افراد بر مبنای صدای آنها ممکن است، تشخیص هر شخص بر اساس نحوه خندیدن او نیز ممکن است و تقلید از شیوه خاص خنده هر شخص کار دشواری است. تحلیل آماری و کیفی محققان از فرکانس‌های خنده اشخاص نشان می‌دهد که می‌توان بر همین مبنا یک امضای دیجیتال ویژه برای هر فرد طراحی کرد که قابل تقلید و جعل نباشد.

دقت نمونه‌های اولیه این الگوریتم ۹۰ درصد اعلام شده است اما برای کسب اطمینان از کارایی آن باید ۵ درصد دیگر بر این دقت افزوده شود.

پژوهشگران امیدوارند با افزایش دقت الگوریتم مذکور بتوان از آن برای احراز هویت اشخاص در زمان استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک و نیز در اپلیکیشن‌های مرتبط با این موضوع استفاده کرد.

یکی از چالش‌های فعلی برای استفاده از خنده به عنوان سیستم احراز هویت بیومتریک الگوهای متفاوت و متنوع خنده برخی افراد است که شناسایی و ثبت دقیق آنها پدیده‌ای پیچیده و زمان بر است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند