نمایندگان مجلس آپارتمان هدیه می گیرند؟ /سوت زنی در مجلس وارد فاز جدیدی شد

کدخبر: 352330
اقتصادنیوز: یک نماینده مجلس می گوید ایرادات قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با دو طر ح که مکمل یکدیگر هستند اصلاح خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از افکارنیوز، ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی درباره طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس که روز اول مرداد ماه جاری در مجلس اعلام وصول شد، گفت: این طرح از سوی آقای قادری، نماینده شیراز دنبال می‌شد و به امضای جمعی از نمایندگان رسیده است، ما هم مطرح دیگری برای اصلاح قانون نظارت بر نمایندگان داریم که مجموعاً هر دو طرح مکمل هم خواهند بود و ایرادات قانون را برطرف خواهند کرد.

وی یکی از بزرگترین ایرادات وارد به قانون نظارت بر نمایندگان را تعارض منافع دانست و گفت:  هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان صرفا از نمایندگان مجلس تشکیل می‌شود اما در طرحی که ما آماده‌ کرده‌ایم  هیئت نظارت از حالت تعارض منافع خارج شده و در ترکیب نهایی هیئت نظارت یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان و یک نفر از قضات دیوان عالی با نظر رئیس قوه قضاییه عضو هیئت خواهند شد.

0XKyMnbKVaYE

این نماینده مجلس ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات قانون نظارت بر رفتار نمایندگان عدم الزام به سامانه ای شدن تمام روند های مجلس است که در این زمینه نیز در طرح جدید تمهیداتی در نظر گرفته شده است.

ابوترابی اضافه کرد: در این مورد در نظر گرفته‌ایم که مکاتبات توسط نماینده ها به دبیرخانه مرکزی مجلس ارسال می‌شود و از آنجا تمام مکاتبات انجام خواهد شد و دیگر مکاتبات مستقیم صورت نمی گیرد.

ابوترابی ادامه داد: همچنین سامانه نظارت مردمی بر نمایندگان نیز در طرح جدید پیش بینی شده است که اگر مردم و یا دولتی ها رفتار خارج از عرف از نماینده دیدند مکلفند در سامانه نظارت گزارش دهند و اگر دولتی ها از ارائه این چنین گزارشی استنکاف کنند محکوم به سه سال حبس خواهند شد.

وی تاکید کرد: سامانه‌ای که تخلفات نمایندگان از سوی مردم یا مسئولان دولتی گزارش می‌شود در واقع نوعی سوت‌زنی است که در اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان پیش‌بینی شده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: به طور کلی دو محور عمده در طرح جدید وجود دارد؛ رفع تعارض منافع و سامانه محور بودن؛ چرا که معتقدیم مفاسدی که اتفاق می‌افتد معمولا از ارتباط چهره به چهره و ارتباطات غیر متعارف از رابطه های ایجاد می‌شود که شخصاً افراد با نمایندگان برقرار می‌کنند. 

وی در عین حال به بعضی هدایای غیر متعارف اشاره کرد  و گفت: در مجالس قبل هدایای نامتعارفی به برخی نمایندگان داده می‌شد حتی مانند آپارتمان با ثمن بخس و یا دریافت سکه دیده میشد که در طرح‌های جدید حدود هدایای متعارف و غیرمتعارف تعیین خواهد شد. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما