ممنوعیت تازه آبی و قرمز

کدخبر: 353065
اقتصاد نیوز:فوتبال ایران در استخدام مربیان و بازیکنان خارجی کارنامه‌ی قابل دفاعی ندارد. بیشتر خریدهایی که از خارجی‌ها صورت گرفته سرانجام مطلوبی نداشته و به جز تعداد معدودی از این خریدها بیشترشان به شکایت، دریافت جرایم سنگین و محرومیت هایی برای فوتبال ایران منجر شده تا به نوعی اعتبار فوتبال ایران در مجامع بین‌المللی زیر سوال برود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از سایت خبر ورزشی، استقلال و پرسپولیس در این زمینه هم سردمدار باشگاه‌های کشور هستند و همین حالا هم با مربیان و چند بازیکن خارجی سابق خود به مشکل خورده‌اند و در فیفا پرونده‌های بازی دارند.‌ اعمال نفوذ دلالان و واسطه‌ها و همکاری برخی از مدیران با این افراد باعث شده بسیاری از باشگاهها زیر خرید و استخدام افرادی بروند که کیفیت چندانی ندارند و فقط برای منتفع شدن واسطه‌ها که در این کار خبره هستند می‌شوند، البته در این گیر و دار مربیان و بازیکنان باکیفیتی هم به ایران آمده‌اند که منشأ خدمات مفیدی برای فوتبال ایران و باشگاههای متبوع خود بوده‌اند.

اینک وزارت ورزش به عنوان متولی اصلی اداره‌ی استقلال و پرسپولیس به مدیران دو باشگاه اعلام کرده در فصل جدید حق خرید و استخدام مربی و بازیکن خارجی جدیدی ندارند و بهتر است خریدها و نیازهای فنی خود را با داخلی ها رفع و رجوع کنند، ظاهراً دلیل اصلی ممانعت از ورود خارجی‌های جدید اوضاع نابسامان اقتصادی و مالی سرخابی ها و گرانی ارزهای خارجی است که امیدی به بهبود شرایط آن هم در آینده‌ای نزدیک نمی‌رود. 

البته باید گفت در هیچ کجای دنیا وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در خرید و فروش بازیکن و مربی باشگاه‌ها دخالت نمی‌کند و به آنان نمی‌گوید که چه کاری انجام دهند و چه کاری انجام ندهند یا از کجا بازیکن بخرند و از کجا نه!  اما اینجا ایران است و تمامی تصمیم گیری‌ها متفاوت و خاص فوتبال ایران است و مزید بر علت وزارت ورزش متولی اداره‌ی مهم‌ترین و پرهوادارترین باشگاه‌های فوتبال کشور هم هست.

فارغ از غلط بودن دخالت وزارت ورزش در امر نقل و انتقالات باشگاه‌ها، یقیناً این تصمیم هم مثل تصمیمی که چند سال پیش برای جلوگیری از ورود دروازبان های خارجی گرفته شد یک تصمیم من درآوردی، خلق‌الساعه و غلط است که به زودی به حالت تعلیق و بعد از مدتی هم اجرای آن کاملاً فراموش خواهد شد.

اگر به یاد داشته باشید دلیل مسئولان امر برای جلوگیری از ورود دروازبان های خارجی به لیگ برتر فرصت رشد و پرورش دروازه‌بان‌های جوان داخلی بود، که این تصمیم نه تنها به رشد دروازه‌بانی در فوتبال ایران کمکی نکرد بلکه باعث شد قیمت دروازبان‌های داخلی به شدت افزایش پیدا کند حتی بی کیفیت‌ترین دروازه‌بان‌ها هم قراردادهای نجومی بستند که این موضوع بعدها به معضل بزرگی برای مدیران باشگاه‌ها تبدیل شد.

این تصمیمات بیشتر برای خالی نبودن عریضه است، برخی از مدیران محترم برای اینکه به کم کاری و ندانم‌کاری متهم  نشوند با ابلاغ و اجرایی کردن این تصمیمات در صدد ایجاد برو بیا برای خود هستند و اصلا کاری به منطقی بودن و نبودن این‌گونه موارد ندارند.  همین حالا هم که ورود بازیکنان خارجی به فوتبال ایران به ویژه استقلال و پرسپولیس آزاد است برخی از بازیکنان داخلی که چندان هم با کیفیت نیستند برای استقلال و پرسپولیس طاقچه بالا می گذارند، بازار گرمی می‌کنند و در یک روز با پیش کشیدن پیشنهاد چندین تیم دیگر حسابی جیب خود را پر می‌کنند.  آیا بهتر نیست به جای این تصمیمات که به اجرایی شدن و مفید بودنشان اطمینانی نیست با اقدامات نظارتی درست دلال‌‌ها و واسطه‌های بی مدرک و بیسواد را از فوتبال ایران دور کرد تا آن‌ها به طمع پول‌های میلیاردی با سرنوشت تیم‌هایی چون استقلال و پرسپولیس بازی نکنند. یا با استفاده از مدیران متخصص و مجرب فرصت سواستفاده به افراد ذی‌نفع در نقل و انتقالات بازیکنان داده نشود،

حتی اگر اجرایی کردن این کارها سخت است حداقل می‌توان به فوتبال پایه بها داده شود و با کمک های مالی مناسب و کم بهره از سوی بانک‌ها به باشگاه‌های کشور به ویژه سرخابی ها آنان را ملزم به ایجاد آکادمی‌های واقعی و تاثیرگذار نمود تا هر باشگاهی با آموزش و پرورش بازیکنان جوان بخشی از نیازهای خود را در بازار نقل و انتقالات از داشته‌های خود رفع و رجوع نماید. هرچند این اتفاقات نیاز به افراد متخصص و ماهری دارد که با دلسوزی و خیرخواهی این موضوع را به سرانجام برسانند. معتقدیم که جلوگیری از خرید بازیکنان و مربیان خارجی توسط باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس پاک کردن صورت مسئله است و این کار نمی‌تواند کمکی به حل مشکلات و چالش های این دو باشگاه نماید.

از دست ندهید
بلیط هواپیما