بیشترین موراد شکایت بیماران در ایران

کدخبر: 353097
اقتصاد نیوز:معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: بیشترین شکایت در بخش سرپایی مربوط به دندانپزشکان و پزشکان عمومی و در بستری نیز متخصصان زنان و زایمان، ارتوپدی و جراحی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، دکتر علی فتاحی، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور در جمع خبرنگاران گفت: 6 هزار نفر از کادر درمان در سراسر کشور به بیماری کووید 19 مبتلا شده و بیش از 140 نفر از آنها در این مسیر شهید شده‌اند. گروه پرستاری 22 درصد، گروه پزشکان عمومی بیش از 20 درصد، گروه داخلی هشت درصد و گروه زنان با پنج درصد بیشترین مبتلایان به این ویروس را تاکنون تشکیل می‌دهند.

وی در پاسخ به روند رسیدگی به ادعای برخی افراد مبنی بر درمان کرونا با داروهای گیاهی گفت: یکی از وظایف ما در حوزه‌‌های انتظامی سازمان ایجاد محیطی امن و ایمن برای بیمار و کادر درمان است؛ یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنیم این است که بیمار نباید دغدغه انتخاب شیوه‌‌های درمانی‌‌اش را داشته باشد ولی متأسفانه حرفه طبابت به علت تقدسی که داشته همواره مورد سوءاستفاده قرار گرفته است و از قدیم نیز به هرکسی اجازه طبابت داده نمی‌‌شد و برای طبابت سوگندنامه داشته‌‌ایم و متأسفانه همیشه شاهد پزشک‌‌نماها هستیم که چه در کسوت پزشک و چه با لباس غیرپزشک، سوءاستفاده می‌‌کنند.

وی افزود: همین هفته پیش شاهد این بودیم که حتی در رسانه ملی یک نفر داروی درمان کرونا را تجویز می‌‌کرد. تجویز هر پروتکلی غیر از پروتکل‌‌های وزارت بهداشت تخلف است؛ چه این امر از سوی پزشک و چه از سوی غیرپزشک باشد نامه‌‌ای به صداوسیما دادیم که اگر تحقیقی در زمینه کرونا برای تجویز این دارو انجام شده است مستندات آن را به ما ارائه کنند، در غیر این صورت از طرف سازمان نظام پزشکی، شخصی که خوردن یک نوشیدنی را در صداوسیما برای مقابله با کرونا مطرح کرده را به دادگاه معرفی خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره انجام اعمال جراحی در شب در دی کلینیک‌ سینا بیان کرد: دی کلینیک مجاز به انجام عمل جراحی در شب نیست مگر این‌‌که بیمار اورژانسی داشته باشد وگرنه انجام فعالیت در دی‌‌کلینیک در شب غیرمجاز بوده است.

لزوم تربیت نیروی درمانی برای کرونا

وی با بیان این‌‌که عدالت در توزیع نیروی انسانی علوم پزشکی نداریم تصریح کرد: تاکنون درباره نیروی انسانی برای کرونا نگرانی نداشتیم و با توجه به اینکه کارهای غیراورژانسی تعطیل شده بود توانستیم پزشکان را برای درمان کرونا هدایت کنیم اما الان نگرانی وجود دارد و در گروه پرستاری و بهیاری ابتلا به کرونا بیش از پزشکان است و اگر مردم برای مهار کرونا کمک نکنند به مشکل می‌‌خوریم زیرا تربیت پرستاران برای کارهای تخصصی و فنی دشوار است. در جلساتی که در هفته پیش داشتیم گفتم که در شرایط اورژانسی باید به تربیت بهیار و کمک‌‌بهیار بپردازیم. ما حتی باید از پزشکان عمومی دوره‌‌هایی بگذاریم که بتوانند در بخش‌‌های ویژه به خدمت بپردازند.

آمار قصور پزشکی 

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی درباره قصور پزشکی ثبت شده در سال گذشته بیان کرد: بیمار اختیار دارد که وقتی دچار مشکل می‌شود به سه جا شامل دادسرای عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و دادسرای نظام پزشکی مراجعه کند. در سال گذشته به این سه مرکز حدود 20 هزار شاکی مراجعه کرده‌اند. حدود 30 درصد شکایت‌ها همپوشانی دارد. یعنی به هر سه قسمت مراجعه داشته‌اند. هر ایرانی به طور متوسط در سال 10.5 بار مراجعه درمانی به پزشک یا کلینیک‌ها یا آزمایشگاه‌ها دارد.

وی افزود: نزدیک به 900 میلیون بار مراجعه درمانی در سال توسط ایرانی‌ها در سال گذشته اتفاق افتاده که حدود 9 تا 10 میلیون بستری در کل کشور و 890 میلیون بار مراجعه سرپایی داشتیم. از این 900 میلیون بار مراجعه در کل کشور، 20 هزار پرونده داشتیم. یک عارضه یا مشکل می‌تواند منجر به عوارض غیرقابل جبران شود و هیچ چیز نزد انسان بالاتر از نعمت سلامتی نیست. در مقایسه با سایر کشورها، میزان شکایت‌ها بالا نیست. آمار ثبت شده شکایت به این میزان است. از این 20 هزار شکایت، حدود 6 هزار شکایت در دادسراهای انتظامی کل کشور ثبت شده است.

فتاحی ادامه داد: پس از تشکیل پرونده و معاینه بیمار، نظر کارشناس داده شده و دادستان نظام پزشکی نیز قرار صادر می‌کند. 60 درصد قرارها در سال گذشته منجر به برائت و 40 درصد منجر به کیفرخواست شده است. آمار محکومیت‌ها در سازمان تعزیزات استان تهران حدود 35 درصد و در دادسرای نظام پزشکی حدود 39 درصد بود. بنابراین نگاه صنفی وجود ندارد.

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: بیشترین شکایت‌ها شامل نارضایتی از درمان است. 20 درصد شکایت‌ها مربوط به تعرفه و هزینه ایجاد شده، 5 درصد عوامل رفتاری کادر درمان و 5 درصد هم تبلیغات غیرمجاز است. علاوه بر فاکتورهای درمانی، هزینه‌ای و رفتاری، فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هم در ایجاد شکایت نقش دارد. به طور متوسط در کل کشور به ازای هر 10 هزار جمعیت، 0.7 بار شکایت از کادر درمان انجام شده است. در استان‌های کم برخوردارتر که نیروی انسانی کمتر و تجهیزات کمتری داریم، شکایت‌ها بیشتر است.

وی افزود: از استان‌هایی که از هر لحاظ مثل هم هستند، شکایت‌های درمانی 50 برابر افزایش پیدا می‌کند. یعنی فقط درمان و عارضه منجر به شکایت نمی‌شود و فاکتورهای دیگر هم نقش دارند.

فتاحی درباره بیشترین شکایت‌‌ها از کادر درمان تصریح کرد: بیشترین شکایت در بخش سرپایی مربوط به دندانپزشکان و پزشکان عمومی و در بستری نیز متخصصان زنان و زایمان، ارتوپدی و جراحی است. 13 درصد زنان، 13 درصد دندان پزشکان، 10 درصد پزشکان عمومی، ارتوپدی و جراحی نیز هفت درصد شکایت‌ها را شامل می‌شوند.

علت بالا بودن آمار شکایت از برخی گروه‌‌های پزشکی

وی گفت: البته باید توجه داشت که سه مؤلفه دیگر را باید در کنار این آمار قرار دهیم؛ اول فراوانی جمعیت پزشکی است دندانپزشکان و پزشکان عمومی بیش از 40 درصد جامعه پزشکی را تشکیل می‌‌دهند و به همین دلیل اگر میزان شکایات بیشتر است به فراوانی تعداد آن‌‌ها نیز برمی‌‌گردد. دوم آن که یکسری اعمال الکتیو داریم که با شرایط کاملا استریل و شرایط از پیش آماده شده انجام می‌‌شود و سوم اینکه یک سری جراحی اورژانسی داریم و بیشترین اعمال اورژانسی را نیز متخصصین زنان، ارتوپد و جراحی انجام می‌‌دهند و به همین دلیل بیشترین شکایت را به خود اختصاص می‌‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که برای کاهش میزان قصور پزشکی چه اقداماتی در سازمان نظام پزشکی انجام شده است، تصریح کرد: ساده‌‌ترین کار این است که خطاکار پیدا و با او برخورد شود اما مهم این است که از خطا پیشگیری شود و اینجا مهمترین نقش را آموزش دارد که شامل آموزش علمی و اخلاقی می‌‌شود. گروه خاصی داریم که از پرونده‌‌ها مسائلی را که می‌‌تواند باعث پیشگیری از خطاهای پزشکی شود را از پرونده‌‌ها استخراج می‌‌کنند و نکاتی به صورت جزوه در سایت سازمان نظام پزشکی قرار داده می‌‌شود تا از ایجاد خطاها پیشگیری شود. از سوی دیگر اخلاق پزشکی مانند راست گویی باعث کاهش بسیاری از این خطاها می‌‌شود.

فتاحی ادامه داد: اگر با بیمار صحبت شود و یک ارتباط عاطفی مناسب با او برقرار شود بسیار در کاهش این امر موثر است؛ ابن سینا می‌‌گوید دست بیمار را در دست خود بگیرید زیرا علاوه بر تشخیص بیماری با نبض در قدیم؛ باعث ایجاد ارتباط عاطفی می‌‌شده است. طبق تحقیقات ما بیمار از پزشک دو نکته را می‌‌خواهد، یک اینکه بیمار را معاینه کند و دوم این‌‌که آینده بیماری را مشخص کند و اگر این دو نکته رعایت شوند مسائل و مشکلات به حداقل می‌‌رسد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه مبلغ 141 هزار تومان به صورت ماهانه بابت دفع زباله مطب‌‌ها از پزشکان عمومی و متخصصین اخذ می‌‌شود که با توجه به پایین‌تر بودن درامد پزشکان عمومی نسبت به متخصصین، برخی پزشکان به رهاسازی زباله در سطح شهر می‌پردازند، آیا از سوی سازمان نظام پزشکی اعتراضی به این اقدام یا این مبلغ انجام شده است؟ تصریح کرد: ما با یک رشد 15 درصدی تعرفه در حوزه سلامت روبرو بودیم. در حالی که مصوبه شورای شهر تهران، افزایش 50 درصدی تعرفه دفع زباله‌‌ها بوده است و نظام پزشکی مکاتباتی در این زمینه با مسئولین شورای شهر انجام داده است و اینکه به نتیجه برسد یا خیر را خدا داند!

استفاده از کارتخوان وظیفه صنفی و اخلاقی پزشکان است

فتاحی با بیان این‌‌که استفاده از کارتخوان وظیفه صنفی و اخلاقی پزشکان است، یادآور شد: شکایتی از این بابت نداشته‌‌ایم و پروتکل برخورد با جاهایی که کارتخوان ندارند به وزارت دارایی گزارش می‌‌شود و بعد از تذکر به نظام پزشکی اعلام می‌‌شود و بنابراین ما هیچ پسخوراندی از این بابت نداشته‌‌ایم اما من فکر می‌‌کنم اکثریت مطب‌‌ها از این کارتخوان‌‌ها استفاده می‌‌کنند.

گزارشی از عدم فعالیت پزشکان در خط مقدم کرونا نداشته‌‌ایم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ترک کار کادر درمان در دوران کرونا اضافه کرد: توصیه وزارت بهداشت از ابتدای شیوع کرونا این بود که همه مراکز درمانی نباید به ارائه خدمات بپردازند و عمل‌‌های جراحی زیبایی و دندانپزشکی تعطیل شده بود و بنابراین انتطار نداریم همه پزشکان در خط مقدم مقابله با کرونا بیایند و الان انجام جراحی‌‌های الکتیو کاهش یافته تا ارائه خدمت به بیماران کرونایی بیشتر شود و تا الان گزارشی از عدم فعالیت پزشکان در خط مقدم کرونا نداشته‌‌ایم.

علل ضرب و شتم پزشکان توسط برخی مراجعه‌‌کنندگان بررسی می‌‌شود

فتاحی درباره ضرب و شتم پزشکان در برخی مراکز درمانی تصریح کرد: این مسئله از قبل نیز وجود داشته است و فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی نیز در مدت زمان اخیر بر این مسئله تأثیر گذاشته‌‌اند. در سازمان نظام پزشکی کمیته‌‌ای متشکل از متخصصین جامعه شناس و رشته‌‌های مختلف نتشکیل شده است تا به علل این امر بپردازند. مشکل ما ایرانی‌‌ها این است که تحمل‌‌مان کم شده است و با برخی مسائل عاطفی برخورد می‌‌کنیم و عجولانه تصمیم می‌‌گیریم.

وی در پاسخ به این سوال که برای اطلاع بیشتر مردم از حقوق خود چه اقداماتی انجام شده است تصریح کرد: 20 درصد شکایت‌‌های ما را پرونده‌‌های تعرفه‌‌ای تشکیل می‌‌دهند. در کمیسیون ماده 11 استان تهران در سال گذشته بیش از 11 هزار پرونده داشتیم که 90 درصد به مراکز تولیدی، بهداشتی، کارخانه‌‌های مواد غذایی و 150 مورد از پرونده‌‌ها مربوط به افرادی است که کارهای زیبایی و دندانپزشکی انجام می‌‌دهند ولی پزشک نیستند و 9 درصد از شکایات ما به حوزه درمانی بازمی‌‌گردد. 540 پرونده در سال گذشته نیز شکایت از افزایش دریافتی از بیمار در استان تهران بوده است. 35 درصد از این پرونده‌‌ها کادر درمان محکوم شد. یعنی در سال گذشته 180 پرونده محکومیت بابت تعرفه‌‌های پزشکی در استان تهران داشته‌‌ایم. در استان تهران 150 میلیون بار مراجعه سرپایی و نزدیک به 1.5 میلیون بستری داریم. 180 محکومیت تعرفه از این تعداد داشته‌‌ایم و از این تعداد 10 مورد تحت عنوان زیرمیزی مربوط به استان تهران بوده است. البته این آمار شکایت‌‌هاست نه اتفاقاتی که افتاده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما