مرگ روزانه 1600 نفری به دلیل کرونا !

کدخبر: 353205
اقتصاد نیوز: محققان در مورد افزایش شدید تعداد مبتلایان به کرونا در فصل پاییز هشدار دادند.

 به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصر ایران، محاسبات جدید اپیدومولوژیست ها نشان می دهد چنانچه شیوع کرونا کنترل نشود، در پاییز امسال به روزانه 1600 کشته خواهیم رسید. یعنی هر 54 ثانیه یکی از ما بر اثر کرونا خواهیم مرد.

معنای دیگر این سخن آن است که هر روز 32000 نفر به کرونا مبتلا می شوند که بسیار بالاتر از ظرفیت پذیرش بیمارستانی ایران است و لذا بسیاری از بیماران، شانس بستری هم نخواهند داشت.

تعداد پزشکان و پرستارانی که در مواجهه با کرونا مبتلا یا فوت می شوند رو به افزایش است. به عنوان مثال درصد ابتلای کادر پرستاری در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با افزایش دو برابری، از 3.6 به 7.3 درصد رسیده است.ادامه این وضعیت یعنی خالی شدن بیمارستان ها از کادر درمانی.

  بررسی الگوی مراجعین در مراکز درمانی استان تهران نشان می‌دهد که بیماران با وضعیت وخیم‌تر به این مراکز مراجعه می کنند. احتمالاً در استان های دیگر وضعیت مشابهی وجود دارد و یکی از دلایلش آن است که مردم کرونا را جدی نمی گیرند و وقتی اوضاع شان بحرانی شد مراجعه می کنند.

قدرت سرایت و ابتلای این ویروس، بسیار افزایش یافته است و لذا با سرعت بیشتری مبتلا خواهیم شد.

هر چند در اوایل شیوع کرونا، اکثر بیماران افراد مسن بوند ولی اخیراً شاهد افزایش بستری گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال هستیم. این نشان می دهد که کرونا مرزهای سنی را در نوردیده و جوان ترها و حتی کودکان را نیز مبتلا می کند و می کشد.

چاره چیست؟

الف) حتماً فاصله دو متری با دیگران را رعایت کنید و از حضور در اماکنی که چند نفر در آن جمع هستند، خودداری کنید. اگر وارد فروشگاه شلوغی شدید، فورا از آن خارج شوید.

ب) دست های خود را روزانه و بارها و بارها با آب و صابع مایع بشویید و ضدعفونی کنید.

ج) و نهایتاً به سلاح کارآمد بشر در برابر کرونا مجهر شوید: ماسک.

واکسن: 75 درصد / ماسک98.5 درصد

 کارشناسان می گویند واکسن ها به طور متوسط قادر به جلوگیری 75 درصدی از بیماری هستند و احتمالا واکسن کرونا نیز همین گونه خواهد بود، حال آن که ماسک می تواند تا 98.5 درصد مانع کرونا شود. یعنی اگر دو فرد سالم و ناقل، ماسک بزنند و فاصله مناسب را با هم رعایت کنند، تنها 1.5 درصد امکان انتقال بیماری وجود دارد که بسیار کارآمدتر از واکسن است.

تجربه کشورهای موفق جهان در کنترل کرونا نیز حاکی از آن است که با عمومی شدن ماسک، کرونا مهار شده است.

بنابر این هم خودتان ماسک بزنید و هم به کسانی که ماسک نمی زنند تذکر دهید. خطرناک تر از کرونا، کسانی هستند که ماسک نمی زنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما