هشدار هواشناسی نسبت به تداوم رگبار باران در کشور

کدخبر: 353216
اقتصادنیوز :سازمان هواشناسی با صدور هشداری از وقوع رگبار باران همراه با رعد و برق و متلاطم شدن دریا طی سه روز آینده خبر داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است: وقوع رگبار باران امروز (۱۱ مرداد) در استان‌های اردبیل، ارتفاعات و دامنه‌ها در استان‌های مازندران و گیلان، لرستان، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، البرز، تهران، غرب سمنان و نیمه جنوبی و غربی کرمان پیش‌بینی می‌شود.

فردا (۱۲ مرداد) نیز وقوع رگبار و رعد و برق در ارتفاعات استان‌های هرمزگان، کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان دور از اننظار نیست و روز دوشنبه (۱۳ مرداد) بارش‌ها در گیلان، مازندران، غرب گلستان، اردبیل و شمال آذربایجان شرقی رخ می‌دهد.

بر اساس این هشدار سازمان هواشناسی روز سه‌شنبه (۱۴ مرداد) در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، جنوب شرق فارس و ارتفاعات در استان‌های هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان بارش باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید دور از انتظار نیست.

از این‌رو سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال بالا آمدن ناگهانی آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها و آبگرفتگی و برخورد صاعقه وجود دارد بنابراین در تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و صعود به ارتفاعات احتیاط شود.

در ادامه این هشدار، سازمان هواشناسی از وزش باد شدید و احتمال خیزش موقت گرد و خاک در برخی مناطق کشور خبر داده است. بر این اساس امروز (۱۱ مرداد) این شرایط جوی در جنوب خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود و فردا (۱۲ مرداد) نیز در خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان وزش باد شدید خواهیم داشت.

طی روز دوشنبه (۱۳ مرداد) وزش باد و خیزش گرد و خاک در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد و شمال سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود و تا روز سه‌شنبه (۱۴ مرداد) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، سمنان، یزد و شمال اصفهان ادامه دارد.

سازمان هواشناسی تاکید کرده است که احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیای سبک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا وجود دارد.

بر اساس توصیه این سازمان سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها محکم شوند.

سازمان هواشناسی کشور در هشدار زرد رنگ دیگری از متلاطم شدن و افزایش ارتفاع موج - بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر - در دریای خزر و خلیج فارس خبر داده است.

بر این اساس، دریای خزر از بعد ازظهر روز دوشنبه (۱۳ مرداد) طوفانی می‌شود. به همین دلیل احتمال پاره شدن تورهای صیادی، غرق شدن قایق‌های کوچک و شناورهای سبک و آسیب دیدن شناورهای سنگین و بزرگ وجود دارد.

در ادامه این هشدار توصیه شده است که از هرگونه تردد قایق‌های سبک و تفریحی، شنا کردن و فعالیت شیلاتی ممانعت و انجام فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل محدود شود.

در پایان هشدار سازمان هواشناسی به افزایش ارتفاع موج در مرکز و شرق خلیج فارس اشاره شده و آمده است که بر اثر افزایش ارتفاع موج احتمال پاره شدن تورهای صیادی و غرق شدن قایق‌های های کوچک و شناورهای سبک وجود دارد. از این‌رو در تردد قایق‌های های سبک و تفریحی محدودیت اعمال شود و تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی اتخاذ شود.

 زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

تیتر یک
  • طلا به کمک فلز ارزشمند داخلی نیامد

    اقتصادنیوز: امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ در سومین روز هفته سکه امامی در دو مرحله نزول قیمت را تجربه کرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما