کدخبر: ۳۵۳۳۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ادعای یک روزنامه صهیونیستی دربارۀ توافق ۲۵ ساله ایران و چین/ اسرائیل دستپاچه شد

اقتصاد نیوز : یک روزنامه صهیونیستی نوشت: چین به‌خاطر گسترش همکاری‌های تکنولوژیک با رژیم صهیونیستی قصد ندارد این رژیم را با خود غریبه کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه جوان، در پی بالا گرفتن نگرانی صهیونیست‌ها از روابط رو به گسترش ایران و چین، روزنامه جروزالم‌پست در یادداشتی درباره توافق ۲۵ ساله میان ایران و چین مدعی شد «با توجه به کاهش نفع چین از خرید نفت از ایران به‌خاطر تحریم‌های امریکا و حقیقتاً به‌خاطر وجود دیگر منابع تأمین‌کننده نفت، دلایل اندکی درخصوص تعمیق حضور یا تعهد چین نسبت به ایران وجود دارد، خواه در زمینه تجاری در بخش انرژی و زیرساخت‌ها، خواه در زمینه فروش تسلیحات.»

 جروزالم پست در ادامه با اشاره به قراردادهای ۵/۵ میلیارد دلاری پکن با سعودی‌ها و همینطور قرارداد ۳۲/ ۴ میلیارد دلاری چینی‌ها با اماراتی‌ها و تخاصم این دو کشور عربی با ایران از قول کارشناسان مدعی شده است که چین در تلاش خواهد بود تا بی‌طرفی خود را میان آن‌ها حفظ کند. این روزنامه صهیونیستی «هاوارد شاتز» اقتصاددان شرکت امریکایی گفته است: «چین تمایل دارد روابط خوب خود را با همه طرف‌ها در خاورمیانه حفظ کند، در سرمایه‌گذاری، ایجاد یا تقویت زیرساخت‌های این کشورها سهیم باشد و بیش از پیش به خاورمیانه به‌عنوان محلی برای استقرار زیرساخت‌های ارتباطی خود و ایجاد یک جاده ابریشم دیجیتال، می‌نگرد».

به گفته شاتز، چین به‌خاطر گسترش همکاری‌های تکنولوژیک با رژیم صهیونیستی قصد ندارد این رژیم را با خود غریبه کند. با این حال عده‌ای از مسئولان رژیم صهیونیستی از قرارداد با چین نگران هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند