نظر مثبت قالیباف به ترکیه

کدخبر: 353727
اقتصادنیوز: محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی رییس مجلس ملی ترکیه با اشاره به طی شدن مقدمات تشکیل گروه دوستی پارلمانی این کشور در مجلس شورای اسلامی، گفت: ما مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی را هر چه سریع‌تر تشکیل دهیم و همکاری‌های پارلمانی فی مابین را توسعه بخشیده و تقویت کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  خانه ملت، مصطفی شنتوپ رییس مجلس ملی ترکیه بعد از ظهر امروز تلفنی با محمدباقر قالیباف گفت وگو کرد  و عید سعید قربان را به رییس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت.

قالیباف نیز با تبریک متقابل این عید بزرگ اسلامی، ابراز امیدواری کرد که با برطرف شدن وضعیت اضطراری ناشی از کرونا شاهد برگزاری باشکوهتر اعیاد اسلامی در دو کشور باشیم.

وی  با اشاره به طی شدن مقدمات تشکیل گروه دوستی پارلمانی با ترکیه در مجلس شورای اسلامی، گفت: ما مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را هر چه سریع‌تر تشکیل دهیم و همکاری‌های پارلمانی فیمابین را از این طریق توسعه بخشیده و تقویت کنیم.

قالیباف در ادامه بر اهمیت توسعه مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه و رفع موانع ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا موجب کاهش مراودات اقتصادی کشورها شد اما می توان با رعایت پروتکلهای بهداشتی، مناسبات تجاری را بیش از پیش تقویت نمود و از زیان تجار و بازرگانان دو طرف جلوگیری کرد.

وی با اشاره به توانمندی کادر درمان و سلامت در ایران افزود: علیرغم تحریم‌های غیرانسانی آمریکا، برنامه های درمانی و بهداشتی را با موفقیت عملیاتی کرده‌ایم و تجارب ارزشمندی در این حوزه بدست آورده ایم.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن استقبال از تقویت همکاری‌های همه جانبه با ترکیه ابراز امیدواری کرد که ارتباطات دو کشور در مجامع بینالمللی و منطقه ای گسترش یابد و به ویژه همکاری همکاریهای فیمابین در قالب نشست آستانه تداوم یابد.

مصطفی شنتوپ در ابتدای این تماس عید قربان را به رییس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که به برکت این عید بزرگ، شاهد رخت بربستن ویروس کرونا از کل دنیا باشیم.

وی افزود: در طول همه گیری ویروس کرونا همواره در همبستگی و ارتباط کامل با ایران بوده‌ایم و وزرای بهداشت دو کشور برای تبادل تجربیات در این حوزه در تماس مداوم هستند.

رییس مجلس ملی ترکیه با اشاره به ضرورت توسعه روابط همه جانبه ایران و ترکیه گفت: همسایگی، قرابت فرهنگی و مناسبات انسانی دوستانه میان مردم دو کشور بر لزوم توسعه روابط فیمابین در سطوح عالی تاکید دارد و در همین راستا روسای جمهور دو کشور تماس نزدیکی با همدیگر دارند.

وی در پایان ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا گفت: ما شاهد این هستیم که در دوره همه‌گیری ویروس کرونا، آمریکا دایره تحریمهای ظالمانه خود را علیه برخی کشورها و جمهوری اسلامی ایران گسترش داده است، ما با این تحریمها مخالف هستیم و این را در همه مجامع بین‌المللی بیان کرده‌ایم.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما