دیدار پمپئو با مدیرکل آژانس اتمی

کدخبر: 354337
اقتصاد نیوز: وزیر خارجه آمریکا طی روز‌های آینده با مدیر کل آژانس انرژی اتمی دیدار می‌کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از سفر «مایک پمپئو» به اروپا خبرداد.

بر اساس این بیانیه، پمپئو در روز‌های ۱۱ تا ۱۵ آگوست (۲۱ تا ۲۵ مرداد) به تعدادی از کشور‌های اروپایی سفر خواهد کرد.

روز ۱۴ آگوست (۲۴ مرداد) پمپئو در وین با «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار می‌کند.

خبرنگار وال‌استریت ژورنال این دیدار را از نظر موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران مهم توصیف کرد و به نظر می‌رسد که ایران محور اصلی مذاکرات در این دیدار باشد.

تور اروپایی وزیر خارجه آمریکا در حالی انجام می‌گیرد که همزمان با نزدیک شدن به موعد پایان تحریم تسلیحاتی ایران، مقامات آمریکا تلاش خود را برای جلب حمایت کشور‌ها در تمدید این تحریم‌ها آغاز کرده‌اند.

اخیرا نیز «برایان هوک»، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا با دستور کار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به چندین کشور سفر کرده است.

آمریکا در ماه ژوئن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کرده و از آن خواسته است تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند. تصویب این قطعنامه مستلزم کسب ۹ رای از ۱۵ رای شورای امنیت است. همچنین لازم است که انگلیس، چین، فرانسه یا روسیه آن را وتو نکنند. اما نشانه‌ها حاکی از آن است که پکن و مسکو به این قطعنامه رای منفی خواهند داد.

مقامات چین و روسیه پیش از این بار‌ها بر مخالفت خود با این قطعنامه و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کرده‌اند.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر لغو خواهد شد و مقامات آمریکا تلاش گسترده‌ای را برای جلوگیری از لغو این تحریم‌ها در پیش گرفته‌اند.

روز چهارشنبه خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که آمریکا پیش‌نویس جدیدی را از قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت توزیع کرده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما