کدخبر: ۳۵۴۴۹۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پاپ برای اولین بار ۶ زن را به عضویت شورای عالی اقتصاد واتیکان منصوب کرد

اقتصاد نیوز: پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در اقدامی مترقیانه شش زن را برای نظارت بر امور مالی واتیکان برگزید. همۀ این شش زن، اروپایی هستند و پیش از این نیز سابقه عالی در فعالیت‌های مالی داشته‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از انتخاب:پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در اقدامی مترقیانه شش زن را برای نظارت بر امور مالی واتیکان برگزید. همۀ این شش زن، اروپایی هستند و پیش از این نیز سابقه عالی در فعالیت‌های مالی داشته‌اند.

به گزارش انتخاب، به نقل از یورو نیوز در میان این شش نفر نام دو بریتانیایی به نام‌های «روث کیلی» که سابقه وزارت در دولتهای تونی بلر و گوردون براون دارد همچنین «لِزلی فِرار»، خزانه‌دار پیشیشن شاهزاده چارلز دیده می‌شود.

«شارلوت کروتر» و «ماریا کولاک» که هر دو آلمانی هستند همچنین دو شهروند اسپانیا به نام‌های «ماریا اوزاکار» و «اوا کاستیلو» نیز دیگر اعضای این گروه هستند. تنها فرد غیرمذهبی این گروه شش نفره «آلبرتو مینالی»، مدیرکل پیشین شرکت بیمۀ ایتالیایی «جنرالی» است.

این انتصاب‌های مهمترین اقدام پاپ فرانسیس در راستای تحقق وعده‌هایش برای انتصاب زنان در سمت‌های برتر محسوب می‌شود. تا کنون هر پانزده عضو این شورای اقتصادی، همواره مرد بوده‌اند.

شورای اقتصادی واتیکان که در سال ۲۰۱۴ میلادی تاسیس شد، یک نهاد عالیِ نظارتی بر همۀ فعالیت‌های مالی واتیکان محسوب می‌شود و تنها مقامی که در ساختار واتیکان جایگاهی برتر از اعضای این شورا دارد، شخص پاپ است.

بر اساس اساسنامه، اعضای این شورا باید از ۸ اسقف (که همیشه مرد بوده‌اند) و ۷ فرد غیرروحانی تشکیل شود.

این انتصابات در زمانی انجام شده است که واتیکان با مشکلات مالی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند؛ مشکلاتی که با شیوع ویروس کرونا و افت شدید شمار بازدیدکنندگان از این مکان مذهبی، بدتر شده است.

پیش از این هم چند زن در دوران رهبری پاپ فرانسیس در واتیکان به مناصبی دست یافته‌اند از جمله باربارا جاتا، رئیس موزه‌های واتیکان و فرانسیسکا دی جیووانی، رئیس دبیرخانۀ وزارت خارجه واتیکان.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند