لبنان پس از سفر ماکرون

کدخبر: 354528
اقتصادنیوز: سفر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به لبنان پس از انفجار مهیب بندر بیروت پیام های زیادی داشت. برخی تحلیلگران و سیاستمداران لبنانی با بررسی ابعاد مختلف این دیدار، بر ضرورت لغو محاصره لبنان با حفظ کامل حاکمیت لبنان تاکید کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رکنا: برخی سیاستمداران لبنانی معتقدند سفر مکرون به بیروت دارای پیام های انسانی و سیاسی مختلفی است و تاکید کردند لبنان کشوری آزاد و مستقل است و هیچ کسی نمی تواند آنگونه که می خواهد نظر خود را دیکته کند. آنها همچنین بر ضرورت پایبندی به معادله طلایی کشور یعنی ارتش، مردم و مقاومت تاکید کردند.​

آنان تاکید کردند لبنان کشور مستقلی است و نظام لبنان فقط از طریق نهادهای قانونی و انتخابات پارلمانی تغییر می یابد و روش های دیگر پذیرفتنی نیست.

سیاستمداران لبنانی، شرایط تعیین شده از سوی کشورهای اروپایی و دولت آمریکا برای لغو محاصره را دست نیافتنی و غیرقابل پذیرش دانستند زیرا آنها در صدد امتیاز گرفتن از دو بلوک نفتی و گازی 9 و 10 و خلع سلاح مقاومت و اسکان دادن پناهندگان فلسطینی و بخشی از آوارگان سوری هستند.

سیاستمداران تاکید کردند معادله طلایی در لبنان همان ارتش،مردم و مقاومت است و لبنان با کمی صبر و رونق تولید می تواند از این مرحله عبور کند.

سیاستمداران لبنانی افزودند لبنان پس از انفجار بندر بیروت عملا به کمک نیاز دارد و باید از سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای لغو محاصره لبنان با حفظ حاکمیت استفاده کرد.

سیاستمداران معتقدند درخواست اصلاحات در نوع خود شرط دست نیافتنی نیست اما طبعا باید در قالب اصول مشخصی باشد که به دولت، حاکمیت و آرا مردم احترام بگذارد.

آنها افزودند باید برای برخورد مثبت با سفر رئیس جمهوری فرانسه و ابتکار وی ضمن حفظ حاکمیت؛ زمینه چینی شود.

سیاستمداران تاکید دارند اعتماد به عقب نشینی آمریکا از محاصره لبنان، زیانبار است. گزینه فرانسه مبنی بر لغو محاصره؛ به نوعی شکستن اراده دولت آمریکاست که مردم لبنان را گرسنه نگاه می دارد و سرزمینش را اشغال می کند.

برخی تحلیلگران مسائل لبنان معتقدند سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شکاف بزرگی در دیوار محاصره ظالمانه لبنان توسط آمریکا و غرب ایجاد کرد.

آنها افزودند: باید به جوانب مثبت این سفر نگریست زیرا الان زمان مناقشه و جنجال سیاسی یا ابتکارات سیاسی نیست.

 

 

تیتر یک
  • شاخص ارزی در کانال ۲۵ هزار تومانی پیشروی کرد

    اقتصادنیوز: امروز ۶ اسفند ۱۳۹۹ قیمت دلار نه تنها از مرز ۲۵ هزار تومانی پایین تر نرفت، بلکه تا سطح ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومانی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما