کدخبر: ۳۵۴۶۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بیروت روی خط آتش؛

تظاهرات مرگبار در لبنان بعد از انفجار بزرگ /وزارتخانه ها در تصرف معترضان /جریان سعد حریری پشت پرده اعتراضات؟+فیلم

اقتصادنیوز : معترضان لبنانی با حمله به ادارات دولتی و بانک‌ها، شهر بیروت را به آشوب کشاندند.

به گزارش اقتصادنیوز، شهر بیروت از عصر امروز به تحریک رسانه‌های نزدیک به جریان غربگرای 14 مارس لبنان شاهد اعتراضات به اوضاع معیشتی و انفجار اخیر بندر بیروت است و بسیاری از شهرهای دیگر نیز خود را برای شرکت در این اعتراضات به پایتخت رساندند.

عده زیادی از تظاهرات‌کنندگان هم با حرکت به سمت مقر پارلمان با پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف به سمت نیروهای امنیتی و درگیری با آنها وارد ساختمان پارلمان شدند.

بنا به گزارش فارس هم اینک در ساختمان مقابل مقر پارلمان لبنان آتش سوزی بزرگی رخ داده است.

حمله به وزارتخانه ها از سوی معترضان

معترضان لبنانی به دو ساختمان وزارتخانه اقتصاد و محیط زیست در مرکز بیروت نیز حمله کردند و اسباب و اثاثیه و پرونده های آنجا را کاملا به هم ریخته یا از طبقات بالا به بیرون پرت می‌کنند؛ این دو ساختمان همچنین به شدت دچار حریق شده است.

نیروهای امنیتی هم که برای مقابله با خشونت آشوبگران وارد عمل شدند به درگیری میان دو طرف انجامید که در نتیجه آن شماری از نیروهای ارتش لبنان مجروح شدند.

یک نیروی پلیس توسط معترضان کشته شد

تاکنون خبرها حاکی از کشته شدن یکی از نیروهای پلیس توسط آشوبگران است.

در همین حال پلیس پارلمان ادعای «جورج نادر» سرتیپ بازنشسته ارتش درباره اقدام نیروهای امنیتی پارلمان در تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان را تکذیب کرد.

میدان الشهداء بیروت چند ساعتی است که  صحنه مقابله نیروهای امنیتی با معترضانی است که تظاهرات را به آشوب و اغتشاش کشیدند و چند خودروی غیرنظامی هم توسط آشوبگران به آتش کشیده شد.

تحصن معترضان در وزارتخارجه

عده ای هم ساعتی پیش در داخل ساختمان وزارت خارجه تحصن کرده بودند که پس از هشدارها درباره امکان فروپاشی ساختمان در نتیجه شدید شدن درگیری‌ها، آنجا را ترک کردند.

در نتیجه درگیری‌های مرکز بیروت یک عکاس شبکه تلویزیونی ام تی وی لبنان هم بر اثر اصابت جسم سخت به ناحیه سرش در نتیجه درگیری‌ها زخمی شد.

sdp7YtGl14bF

بیمارستان الحریری هم اعلام کرد که تاکنون یک کشته و 24 مجروح با حال وخیم به آنجا منتقل شده است.

آشوبگران هتل «لی‌گری» و یک دفتر را در مرکز بیروت به آتش کشیدند.

آمار صلیب سرخ از مجروحان تظاهرات لبنان

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که ۵۵ نفر از زخمی‌های درگیری‌ها به بیمارستان منتقل شدند و ۱۱۷نفر دیگر در محل برپایی تظاهرات در مرکز بیروت سرپایی درمان شدند.

این در حالی است که وزارت کشور و فرماندهی ارتش لبنان امروز با صدور بیانیه‌هایی با بیان اینکه میزان خشم مردم از انفجار بیروت را درک می‌کند، از معترضان خواستند تا از خشونت پرهیز کرده و از آسیب به اموال عمومی خودداری کنند.

انفجار مهیب انبار حاوی مواد نیترات آمونیوم در سه شنبه هفته گذشته در بندر بیروت پایتخت لبنان که هنوز ابعاد آن روشن نشده است، موجب به بار آمدن خسارات سنگین مالی به زیرساخت‌های این شهر و کشته شدن ۱۶۰ نفر و زخمی شدن پنج هزار نفر دیگر شد.

در همین راستا «هادی القبیسی» تحلیلگر لبنانی به وبگاه المعلومه گفت که جریان وابسته به سعد الحریری با انتشار اخبار دروغ به دنبال آشوب و فتنه‌انگیری است.

این مطلب برایم مفید است
81 نفر این پست را پسندیده اند