پیام روحانی به امریکا و اسرائیل بعد از افتتاح چند طرح جدید

کدخبر: 355555
اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهور گفت: یکی از آرزوهای ما در دوران دفاع مقدس این بود که جنگ با پیروزی رزمندگان اسلام تمام شود و دشت‌ها و مناطق مرزی در غرب کشور آباد شود.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در آیین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: مردم ما امروز شاهد افتتاح یکی از طرح‌های بسیار بزرگ توسعه آب و خاک در مناطق مرزی کشور هستند.

وی عنوان کرد: امید و آرزوهایی در ایام دفاع مقدس در ذهن ما بود و از این مناطق زیاد عبور می‌کردیم. آن زمان این مناطق میدان جنگ و زد و خورد بود، آرزوی ما این بود که یک روزی جنگ با پیروزی رزمندگان اسلام تمام و این دشت‌ها آباد شود و مردم ما بتوانند از سرزمین خود به بهترین وجه استفاده و بهره برداری کنند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و فارس بخوانید؛

* از ابتدای دولت یکی از طرح‌های مورد نظر، همین طرح بزرگ در منطقه غرب کشور بود. امروز شاهد ۲۳ هزار هکتار طرح‌های مهم غرب کشور در زمینه آب و خاک هستیم که در این افتتاح هم دشت ازگله، ذهاب شمالی و جنوبی و قراویز تحت تاثیر این سیستم قرار می‌گیرد و مردم عزیز این منطقه شاهد خواهند بود.

*{روحانی در بخشی از این مراسم و پس از ارائه توضیحات از سوی وزیر جهاد کشاورزی}: آقای خاوازی، حتما طرح خود را برای احیای ۵۰ هزار هکتار دیگر در منطقه سر پل ذهاب را حتما در هفته آینده بفرستید و اگر برای احیای این ۵۰ هزار هکتار با وزارت نیرو هماهنگ باشید و آب آن تامین شود و تا پایان سال بتوانید این طرح را افتتاح کنید و نهایی شود، این قول را به شما می‌دهم که بودجه آن را تامین کنیم. البته به این شرط که نامه شما اوایل هفته به دست ما برسد.

*{ پس از استماع گزارش یکی از کشاورزان منطقه سرپل ذهاب}: از اینکه شما تعاونی‌های کشاورزی خوشحال هستید و زمینه فعالیت بیشتر برای شما آماده شده خوشحال هستم و مسائلی که مطرح کردید را برای تامین مسائل مالی و صنایع غذایی دنبال خواهیم کرد.

*{ پس از ارائه گزارش استاندار کرمانشاه}: خبرهای خوش استاندار محترم واقعا خوشحال کننده بود. از اینکه ۱۲۳ هزار واحد مسکونی و تجاری را بازسازی کردند برای همه مردم ما خوشحال کننده است. آنچه گزارش شد که در این دولت ۱۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی استان با سامانه های نوین مدرنیزه شده بسیار برای مردم ما خوشایند است.

 * یکی از آرزوها این بود که روزی فرابرسد که بتوانیم این مناطق را آباد کنیم و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بارها در سفرهایی که با هم به این مناطق داشتیم، جزو آرزوهای ایشان بود و تکرار می‌کرد و لذا در پایان دولت آقای هاشمی در سال ۷۶، طرحی که امروز افتتاح شد آن روز ما در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و اولین مصوبات ما مربوط به پایان دولت ایشان و بعد در پایان سال ۸۱ و ۸۲ این طرح را دنبال کردیم و اقدامات زیادی شد، منتهی حجم طرح بسیار عظیم و بزرگ بود. در این مناطق در طول بعد از انقلاب ۲۸ سد تا اول دولت یازدهم افتتاح شد و در طول دولت یازدهم و دوازدهم 24 سد جدید را احداث کردیم.

* باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که در سال ۹۳ وقتی این طرح را برای ایشان توضیح دادم و خدمتشان گفتم برای اجرای این طرح باید از اعتبارات صندوق استفاده کنیم و من ۸ میلیارد دلار درخواست کردم، ایشان موافقت کردند و این کار عظیم و بزرگ در واقع در سال ۹۳ تحرک اصلی خود را پیدا کرد.

* این نکته مهم است بدانیم که از ۴۷ رودخانه مرزی داریم، در قبل از انقلاب فقط یک سد در مرز ساخته شده و بقیه سدها یعنی ۲۸ سد در دولت های پیشین و ۲۴ سد در دولت فعلی یعنی بعد از انقلاب ساخته شده است. این به این معناست که انقلاب اسلامی توجه خاصی به امنیت غذایی و آبادانی مرزها داشته است.

* با طرح‌های آبی در طول سال می‌توان زمین‌های کشاورزی تا ۲ نوبت و حتی ۳ نوبت در سال کشت  کرد، این اقدام بسیار مهم است و ما باید از اراضی‌مان به خوبی استفاده کنیم. با طرح‌هایی که اجرا می‌کنیم، تولید محصول در این مناطق چهار برابر می‌شود و با حساسیت این طرح را برای تکمیل شدن تا پایان دولت، تا ساعت آخر و لحظه آخر مسئولیت دنبال می‌کنیم.

* از ۲۰۰ شرکت پیمانکاری که در این پروژه مهم کار کردند تشکر می‌کنم  که یکی از مهمترین آنها قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) است. می‌دانم این کار چقدر بزرگ و عظیم بوده و امروز الحمدالله بخش بزرگ آن به ثمر رسیده و بخش دیگر آن تا پایان سال به ثمر خواهد رسید.

* با افتتاح این طرح ها انشالله شاهد مهاجرت معکوس به روستاها و مناطق مرزی باشیم کمااینکه این مهاجرت معکوس آغاز شده که خبر بسیار خوبی برای مردم ما است.

* در این شرایط سخت تحریم که دشمنان فکر می‌کردند ما به زانو در می آییم، ببینند که هر هفته و این هفته طرح بزرگ توسعه آب و خاک را در غرب کشور اجرا کردیم؛ این علامت بزرگی به آمریکا، صهیونیست و ارتجاع است که ملت ما همیشه پیروز است و در برابر مشکلات ایستادگی می‌کند و سرزمینمان هر روز آبادتر خواهد شد.

 

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۲۳ خرداد ۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ بازار اوراق بدهی دولت کاملا باثبات و کاملا سرد بود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما