کدخبر: ۳۵۵۷۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ظریف:

سعودی‌ها رویای درگیری آمریکا با ایران را دارند

اقتصاد نیوز : وزیر امور خارجه ایران گفت سعودی‌ها امیدوارند که آمریکا برای درگیری با ایران وارد منطقه شود؛ این آرزو هرگز محقق نخواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شامگاه جمعه در  شبکه المیادین لبنان درباره مسائل منطقه از جمله توافق رژیم تل آویو و امارات و روابط تهران و بیروت صحبت کرد.

ظریف در این گفت‌وگو ابتدا چهاردهمین سال‌روز پیروزی لبنان و مقاومت در برابر تهاجم اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه را تبریک و تهنیت گفت و از جامعه جهانی خواست که استقلال و حاکمیت لبنان را به رسمیت شناخته و از دخالت در امور این کشور بپرهیزند.

او گفت: در دیداری که با مقامات لبنان داشتم به آن‌ها اطمینان دادم که جمهوری اسلامی ایران آماده کمک به این کشور است و به دنبال این نیست که چیزی را بر لبنان تحمیل کند».

وزیر امور خارجه کشورمان به حادثه انفجار در بندر بیروت نیز اشاره کرد و گفت که ایران در «این فاجعه بزرگ» در کنار مردم لبنان ایستاده است و وجود ناوچه‌ها در ساحل لبنان مسئله عادی نیست بلکه تهدیدی علیه مردم و مقاومت لبنان است.

اخیراً چند کشتی نظامی فرانسه با ۷۰۰ نیروی نظامی در بندر بیروت پهلو گرفته است. پاریس مدعی شده است که حضور این کشتی‌ها و ناوچه‌ها در راستای کمک و امدادرسانی به لبنان است.

توافق بین امارات و رژیم تل‌آویو

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با المیادین به توافق دیروز امارات و رژیم اشغالگر قدس مبنی بر عادی‌سازی روابط نیز اشاره کرد و گفت که این گونه توافق‌ها «هرگز تأثیری نخواهد داشت».

ظریف همچنین گفت که ایران این آمادگی را دارد که از لبنان، مطابق خواسته مقامات این کشور در زمینه انرژی  و سایر زمینه‌ها حمایت کند و تجربیاتش را در اختیار آن‌ها بگذارد.

او گفت: «ما از مردم لبنان و آنچه که انتخاب می‌کنند، حمایت می‌کنیم و حتی یک روز هم خواسته‌ای را بر این کشور تحمیل نکردیم». ظریف امنیت لبنان را امنیت ایران دانست و تهران هر دولتی را که مردم لبنان انتخاب کنند، به رسمیت می‌شناسد و با آن همکاری می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین تکذیب کرد که رئیس جمهور فرانسه حامل پیام آمریکا در رابطه با لبنان به رئیس جمهور ایران بوده است.

توافق امارات و رژیم تل‌‌آویو، در حمایت از ترامپ است

ظریف گفت که برخی از حکام عرب برای خوشحال کردن ترامپ دست به اقدامات و ارتکاب جنایت‌های می‌زنند و همانگونه که در جنگ با صدام و جنگ دوم خلیج فارس انجام دادند.

او گفت که ترامپ شرایط نامناسبی در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو دارد و لذا از همه چیز و فرصتی برای بالا بردن محبوبیت خود استفاده می‌کند و توافق امارات و رژیم تل آویو نیز خارج از این مسئله نیست.

وزیر امور خارجه ایران به حکام سعودی و اماراتی خاطر نشان کرد هر چقدر برای آمریکا و صهیونیست‌ها خوش خدمتی کنند، آن‌ها هرگز در کنار ابوظبی و ریاض نخواهند بود.

ظریف در پاسخ به اینکه مشکل سعودی‌ها با ایران چیست گفت که فکر می‌کند که ریاض به دنبال این است که پای آمریکا به صورت خصمانه به منطقه باز شود و با ایران وارد درگیری شود. ولی این رؤیای آن‌ها هرگز محقق نخواهد شد.

او گفت که حکام عرب در ریاض و ابوظبی به جای این آرزوها می‌توانند با ایران وارد گفت‌وگو شوند؛ چرا که تهران همواره خواهان گفت‌وگو بوده و طرح صلح هرمز نیز بر روی میز است. ظریف سعودی‌ها را توصیه به خواندن طرح صلح هرمز کرد.

مخالفت حضور ترکیه در شمال عراق و سوریه هستیم

ظریف در مورد اقدامات ترکیه در شمال سوریه و عراق نیز گفت که تهران هماره از گفت‌وگوها حمایت کرده و آن را گزینه مناسب به جای جنگ و درگیری می‌داند. با این حال این به این معنا نیست که ما همه سیاست‌های ترکیه را تأیید می‌کنیم . ما روابط دوستانه خیلی خوبی با ترکیه و سوریه داریم ولی مخالف حضور آنکارا در شمال سوریه و عراق هستیم.

وزیر امور خارجه ایران تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی را غیر قانونی دانست و گفت که پیش نویسی که آمریکایی‌ها آماده کردند مورد استقبال آنچنانی قرار نگرفته و تنها دو عضو شورای امنیت با آن موافقت است.

ترامپ می‌تواند خود را اصلاح کند!

ظریف در مورد اینکه آیا امکان توافق ایران با آمریکا وجود داررد یا نه به ویژه اینکه ترامپ گفته است در صورت پیروزی در عرض ۳۰ روز این توافق حاصل خواهدشد، گفت که آمریکا هرگاه از اقدامات خصمانه خود علیه ایران برگردد و نسبت به خسات‌هایی که به ایران تحمیل کرده از ترور نیروهای نظامی ایران تا تحریم‌های اقتصادی، ابراز پشیمانی کند، می‌توانند گفت‌وگو کند والا گفت‌وگو در غیر این صورت فایده‌ای نخواهد داشت.

او گفت: «اگر ترامپ از سیاست‌های غلطش بگردد و اقدامات خصمانه‌ای علیه مردم ایران انجام ندهد مانند ترور سردار شهید ما حاج قاسم سلیمانی ... و خسارت‌های که در این چند سال به ایران زده؛ خسارت‌هایی که میلیاردها دلار براورد شده است، در این صورت است که می‌توان در این باره تصمیم گرفت. جمهوری اسلامی در این موقع می‌تواند [به توافق] فکر کند و موضعش را رسماً اعلام کند. آقای ترامپ می‌تواند خود را اصلاح کند».

وزیر خارجه کشورمان شب گذشته وارد بیروت، پایتخت لبنان شد و در دیدار با مقامات این کشور بر آمادگی ایران برای کمک به دولت و مردم لبنان تأکید کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند