کدخبر: ۳۵۶۱۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تعریف ظریف از جان بولتون

محمود جواد ظریف در پیام توئیتری با طعنه به دولتمردان آمریکا گفت حداقل مثل جان بولتوت ثبات رای داشته باشید.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران تاکید کرد که توسل ایالات متحده به مکانیسم حل اختلاف مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ از اساس بدون مبنا است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا،وزیر خارجه ایران یکشنبه شب در توئیتی به مطلبی که جان بولتون در روزنامه وال استریت ژورنال نوشته بود اشاره و یادرآوری کرد: امروز بولتون نکته‌ای را تکرار کرد که در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ نیز، وقتی که مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ بود، بیان کرده بود.
وی افزود: حداقل بولتون ثبات رای داشته، خصیصه ای که بویژه در دولت آمریکا غائب است.
ظریف در این پیام توئیتری تاکید کرد: توسل ایالات متحده به مکانیسم حل اختلاف مندرج در [قطعنامه] ۲۲۳۱ از اساس بدون مبنا است.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق آمریکا یکشنبه در مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که دولت «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا قصد دارد با استناد به پاراگراف ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تحریم‌ها را علیه ایران بازگرداند.
وی افزود: حامیان این توافق استدلال می‌کنند از آنجایی که واشنگتن از توافق خارج شده، نمی‌تواند مفاد آن را فعال کند. آنها حق دارند.
به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ که متعاقب برجام به تصویب شورای امنیت رسید، ممنوعیت تسلیحاتی ایران پس از ۱۳ سال در ۲۷ مهرماه امسال به پایان می‌رسد. از این رو، آمریکایی‌ها ابتدا قطعنامه بسیار سختگیرانه‌ای متشکل از ۱۵ بند مقدماتی و ۳۵ بند عملیاتی ارائه دادند تا این تحریم‌ها را تمدید کنند.
با مشخص شدن مخالفت جدی کشورها با این قطعنامه آمریکایی‌ها روز سه‌شنبه قطعنامه خود را اصلاح کردند و به ۲ بند مقدماتی و ۲ بند عملیاتی محدود ساختند، با این حال اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با این قطعنامه مخالفت کردند.
به دنبال این شکست، آمریکا مدعی است که می‌تواند از مکانیسم حل اختلاف یا «اسنپ بک» استفاده کند تا تحریم‌ها را علیه ایران بازگرداند.

C0AA299C-0873-4370-8D0A-B0107D0F0270

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند