کدخبر: ۳۵۶۲۸۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واشنگتن‌پست: ترامپ در شورای امنیت تحقیر شد

اقتصادنیوز: روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی به شکست و انزوای دیپلماتیک دولت آمریکا پس از عدم تصویب پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره رخ دادهای اخیر سیاست خارجی دولت آمریکا نوشت: روز پنج شنبه دولت ترامپ مسرور بود. رئیس جمهور ترامپ در کاخ سفید از توافقی "تاریخی" میان اسرائیل و امارات متحده عربی استقبال کرد که احتمالا با این اقدام  مسیر همسایگان عرب برای دنباله روی از این خط مشی هموارتر می شد.
واشنگتن پست ادامه داد: سپس روز جمعه دولت ترامپ تحقیر شد. شورای امنیت سازمان ملل در یک رای گیری پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را که در ماه اکتبر تاریخش به پایان خواهد رسید، رد کرد. یک دلیل اصلی این مخالفت اقدامات پیشین دونالد ترامپ(رئیس جمهور آمریکا) علیه ایران و یا حداقل خروج یک جانبه اش از توافق هسته ای و اعمال دوباره تحریم های اقتصادی علیه ایران بود.
در ادامه این تحلیل آمده است: اکنون مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که روز یکشنبه به جمهوری دومینیکن سفر کرد و تقریبا به رای این کشور در شورای امنیت سازمان ملل محتاج بود چیز زیادی برای عرضه در مقابل ماه ها تلاش در راستای جلب حمایت بین المللی برای کارزار ضدایرانی آمریکا نداشت.

این روزنامه همچنین مطرح کرد: شرکای اروپایی مصمم به حفظ تمام آن چیزی هستند که از توافق هسته ای باقی مانده است که با وجود تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بیشتر در هم شکسته می شد. استدلال دولت آمریکا این است که درج پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی در توافق هسته ای اشتباه بوده است و این هفته در تلاش است با به کار گرفتن مکانیسم بازگردانی تحریم ها در این توافق، تمام تحریم های پیشین را علیه ایران دوباره اعمال کند. آمریکا بر این باور است که علیرغم پایان دادن به مشارکت در توافق هسته ای و منسوخ کردن بندهای آن، قادر به انجام دادن این کار است.
طبق تحلیل واشنگتن پست: فعال کردن مکانیسم بازگردانی تحریم ها ممکن است خطر از هم گسیختگی بیشتر توافق هسته ای را در بر داشته باشد اما انزوای دیپلماتیک آمریکا را برجسته می سازد. حتی جان بولتون مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید که از سیاستمداران تندرو درباره مسائل ایران است با انتقاد از این تصمیم گفت که چنین اقدامی ممکن است موجب به خطر انداختن قدرت آمریکا در اعمال نفوذ و قدرتش در شورای امنیت شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند