رایزنی و تصمیم جدید ایران و کره جنوبی درباره 7 میلیارد دلار پول بلوکه شده

کدخبر: 356391
اقتصاد نیوز : خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی بار دیگر از قول وزارت خارجه این کشور از برگزاری نشست مجازی میان تهران و سئول درباره همکاری های بهداشتی و پزشکی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ادعای خبرگزاری یونهاپ در مورد برگزاری این نشست و ارسال محموله های دارویی به ایران در شرایطی است که سید عباس موسوی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشتر در واکنش به ادعای این خبرگزاری گفته بود: به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده‌ایم بنابراین فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستیم طبعا کسی در ایران منتظر محموله نیم میلیون یا دو میلیون دلاری نیست.

وی درباره ادعای خبرگزاری یونهاپ در مورد گفت‌وگوی ویدیو کنفرانسی مقامات ایران و کره جنوبی درباره خرید دارو و تجهیزات پزشکی هم گفته بود: امیدواریم مقامات کره‌ای حجم منابع مالی مردم ایران در این کشور و عدم وجود هیچ منع قانونی برای تجارت با ایران را به یاد داشته باشند.

یونهاپ روز سه شنبه گزارش کرد این نشست که قرار است امروز به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شود نخستین نشست «گروه کاری» میان دو کشور درباره اقلام دارویی، تجهیزات بهداشتی و پزشکی و تعاملات دوجانبه در این زمینه است.

گزارش می افزاید مقامات دو کشور در نشست مجازی ماه گذشته میلادی موافقت کردند یک کارگروه مشترک میان دو کشور تشکیل شود تا طرفین بتوانند همکاری های وسیع تری در امور پزشکی،  بهداشتی و اقلام مورد نیاز ایران با توجه به تحریم های آمریکا انجام دهند.

ایران و کره جنوبی

نشست مجازی امروز شامل گفت و گو درباره اقلام مورد نیاز ایران، صادرات تجهیزات و دارو، تشریفات تجاری و استمرار همکاری ها بین دو کشور خواهد بود.  

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای ضمن تایید برگزاری این نشست تصریح کرده است: ما به رایزنی با شرکت ها و موسسات ذی ربط در زمینه همکاری با ایران ادامه می دهیم تا از آنها برای بازگشت به بازار ایران حمایت شود و بتوانند در زمینه اقلام بهداشتی و پزشکی با ایران همکاری نزدیک داشته باشند.

یونهاپ افزوده است: در نشست امروز، همکاری های طرفین در شرایط همه گیری کرونا مورد بررسی قرار می گیرد و نمایندگانی از وزارتخانه های خارجه، بهداشت، صنایع، بازرگانی و دیگر نهادهای مرتبط کره جنوبی و نمایندگانی از وزارت بهداشت و امور خارجه ایران  شرکت دارند.

پیش از این نیز خبرگزاری یونهاپ به نقل از مقامات وزارت خارجه این کشور از توافق مقامات کره جنوبی و جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل کارگروه تجارت کالاهای پزشکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دو کشور برای حفظ همکاری‌های دوجانبه در چارچوب معافیت‌های تحریمی آمریکا، خبر داده بود.

گزارش آورده است کره جنوبی بعد از شیوع کرونا در ایران، به دنبال صادرات داروهای ضروری مانند واکسن آنفلوانزا و آنتی بیوتیک و همچنین کیت های تشخیص ویروس کرونا است بر اساس این گزارش انتظار می رود گسترش تجارت کالاهای پزشکی با تهران به دو کشور کمک کند تا بتوانند در مورد حل و فصل دارایی های بلوکه شده ایران در دو بانک کره جنوبی - که ۷ میلیارد دلار ارزش دارد - به نتیجه برسند.

یونهاپ نوشته است کره جنوبی برای ادامه واردات نفت از ایران و صادرات کالا به تهران پس از اخذ معافیت از تحریم های آمریکا به دلیل محدود شدن معاملات مالی مبتنی بر دلار با تهران، از حساب های مبتنی بر «وون» پول ملی کره جنوبی استفاده کرده بود اما واشنگتن از تمدید تحریم ها خودداری کرد.

در ماه آوریل /فروردین/ واشنگتن مجوز ویژه ای را برای تجارت کالاهای پزشکی و درمانی کره جنوبی با تهران با وجود تحریم بانک مرکزی ایران به تصویب رساند در اواخر ماه مه /اردیبهشت/ سئول اولین محموله به ارزش ۵۰۰ هزار دلار دارو به تهران فرستاد.

دولت سئول همچنین یک کارگروه بین سازمانی برای تقویت تجارت کالاهای پزشکی با ایران راه اندازی کرد و یکسری جلسات توجیهی برای شرکت های محلی برگزار کرد تا به آنها در از سرگیری تجارت با تهران کمک کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما