رأی مهم دادگاه ترور رفیق حریری/دادگاه، حزب‌الله لبنان را مسئول ترور معرفی کرد

کدخبر: 356455
اقتصاد نیوز : رای دادگاه ترور رفیق الحریری اعلام شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، دادگاه بین‌المللی ویژه بررسی ترور «رفیق الحریری» نخست‌وزیر اسبق لبنان  امروز (سه شنبه) در هلند برگزار شد.

بر اساس گزارش روزنامه «النهار»، جلسه دادگاه از ساعت ۱۲ به وقت بیروت ( ۱۳:۳۰به وقت تهران) آغاز شده و زمان تخمین زده شده برای صدور حکم حدود چهار تا پنج ساعت است.

وبگاه «النشره» در خصوص روند دادگاه خبر داد، در ابتدای این دادگاه به احترام کشته‌شدگان در انفجار بیروت یک دقیقه سکوت شد. دادگاه در ادامه مدعی شد که «سلیم جمیل عیاش»، «حسن حبیب مرعی» و «مصطفی بدرالدین » (از اعضای حزب‌الله) از یک شبکه ارتباطی برای هماهنگی جهت ترور الحریری با بیش از ۲.۵ تن مواد منفجره استفاده کرده‌اند.

دادگاه ادعا کرد، آنها در روز حادثه تحرکات رفیق الحریری را زیر نظر داشته‌اند و هدف ویدئویی که درباره شخصی به نام «ابوعدس» در رابطه با این انفجار منتشر شده ، منحرف کردن اذهان از عاملان واقعی انفجار بوده است.

در ادامه ادعاها، دادگاه اعلام کرد متهمان سلیم عیاش، حسن مرعی، « حسین عنیسی» ، «اسد صبرا» به علاوه مصطفی بدرالدین شریک انجام این ترور بوده‌اند.

دادگاه در ادامه اعلام کرد، متهمان در روز حادثه از خط‌هایی استفاده کرده‌اند که پس از آن هرگز استفاده نشده است. دادستان دلایل کافی درباره این تماس‌ها ارائه داده و پرونده تلفن‌های استفاده شده در اطراف پارلمان و محل ترور در روز حادثه به دقت بررسی شده است.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که حزب الله لبنان با رد اتهامات مطرح شده علیه عناصر خود در این ترور و مردود دانستن دلایل واهی برای این اتهامات، دلایلی ارائه کرد که از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این ترور حکایت دارد، اما این دلایل هرگز در دادگاه بررسی نشد.

در ادامه دادگاه انگشت اتهامات را به سمت سوریه دراز کرد و مدعی شد، سوری‌ها قصد تحمیل نامزدهای خود  در انتخابات لبنان را بر رفیق الحریری داشته‌اند و سوریه اصرار داشته که دوره ریاست‌جمهوری «امیل لحود» تمدید شود اما قبل از ترور الحریری، متحدان وی به پایان «تسلط سوریه» در لبنان فرا خوانده بودند.

 دادگاه سپس با طرح این ادعا که چه بسا حزب‌الله و سوریه از ترور رفیق الحریری سود برده باشند، اذعان کرد:  هیچی دلیلی مبنی بر دخالت مستقیم سوریه و دست داشتن رهبری حزب‌الله در این ترور وجود ندارد و سید حسن نصرالله (دبیرکل حزب‌الله) و رفیق الحریری روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما