چاق‌ها بیشتر مراقب کرونا باشند

کدخبر: 356457
اقتصاد نیوز : بر اساس تحقیقاتی که در سراسر جهان انجام گرفته است، افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کووید ۱۹ هستند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجید ولی زاده فوق تخصص غدد، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی، درباره موضوع چاقی اظهار کرد: پیشگیری و درمان چاقی با تغییر سبک زندگی امکان‌پذیر است. اینکه چاقی بیماری محسوب می‌شود یا نه؛ در حال حاضر در بسیاری از کشور‌های جهان مورد بحث و گفت‌وگو است.

او افزود: اگر چاقی را بیماری بدانیم و یا آن را تنها یک عامل خطرساز برای بروز بیماری‌ها در نظر بگیریم، در هر دو صورت نباید از اهمیت توجه به موضوع چاقی کم شود، چراکه به طور کلی چاقی سلامت افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن را تهدید می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه چاقی، ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مانند پرفشاری خون، دیابت، مشکلات قلبی-عروقی، اختلال در چربی خون و بیماری‌های اسکلتی و عضلانی را افزایش می‌دهد، گفت: بر اساس تحقیقاتی که در سراسر جهان انجام گرفته است، افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کووید ۱۹ هستند چراکه افراد چاق اکثرا گرفتار دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی بوده و این موضوع خطر ابتلا به کرونا را در آن‌ها بیشتر می‌کند.

افراد چاق

او با بیان اینکه چاقی ارتباط مستقیمی با سبک زندگی افراد دارد، گفت: زندگی شهرنشینی، مصرف مواد غذایی پرکالری، کم‌تحرکی، آپارتمان‌نشینی همچنین انجام کار‌های پشت میزنشینی سبب افزایش ابتلا به چاقی شده ‌است، بنابراین می‌توان گفت که چاقی و درمان آن به طور مستقیم با تغییر سبک زندگی در ارتباط است.

بیشتر بخوانید

  • چاقی و ۴ توصیه پزشکی برای مقابله با آن

ولی زاده درباره امکان درمان چاقی افراد با استفاده از دارو توضیح داد: علاوه بر پیشنهاد تغییر سبک زندگی و تحرک، پزشکان دارو‌هایی را نیز تجویز می‌کنند که می‌تواند جهت کمک به بهبود وضعیت سلامت فرد موثر باشد.

افراد چاق

او در مورد تاثیر افزایش آمار چاقی در تحمیل هزینه بیشتر بر سیستم سلامت کشور، گفت: هزینه‌هایی که چاقی بر اقتصاد سلامت دارد در کشور به صورت کامل برآورد نشده ‌است، ولی مشخص است که افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی- عروقی هستند و این موضوع قطعا بر روی اقتصاد سلامت اثر گذاشته و کارایی افراد را نیز در انجام امور کاهش می‌دهد؛ بنابراین می‌توان گفت که چاقی اثرات غیرمستقیم و مستقیم بر روی هزینه‌های دولت‌های مختلف در جهان دارد.

تیتر یک
  • همزمان با لغو سفر مهم ظریف به وین مطرح شد

    اقتصادنیوز: بلومبرگ با اشاره به توقف افتتاح یک کارخانه تولید فلزات اورانیوم از سوی ایران، از آن به عنوان یک سیگنال…

از دست ندهید
بلیط هواپیما