یک نماینده عراقی از احتمال برکناری الکاظمی خبر داد

کدخبر: 356461
اقتصاد نیوز : نماینده عضو فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق از گروه‌های سیاسی کشور خواست تا نخست‌وزیر کنونی را برکنار و شخص دیگری را جایگزین او کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «عبدالامیر تعیبان» نماینده عضو فراکسیون پارلمانی «الصادقون» عراق، امروز (سه‌شنبه - 18 آگوست) از گروه‌های سیاسی خواست تا «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر را برکنار و شخصیتی را به دور از منافع آمریکا جایگزین او کنند.

به نوشته پایگاه خبری «المعلومه»، این نماینده عراقی در گفت‌وگویی تلویزیونی تصریح کرد: باید الکاظمی برکنار و شخصیتی که بتواند این مسئولیت را به دور از خواسته‌های بین‌المللی و منافع سفارت آمریکا برعهده گیرد، برای این پست انتخاب کرد.

وی با اشاره به اینکه بعید است در سفرهای مقامات عراقی به آمریکا تغییری در سیاست واشنگتن در قبال بغداد حاصل شود، افزود: ما سفر الکاظمی به واشنگتن را نیز سفری ضعیف و تحقیر‌آمیز می‌دانیم. تا زمانی که سفارت آمریکا در عراق فعالیت دارد، چیزی برای عراق محقق نخواهد ساخت.

التعیبان تصریح کرد: کردها به تصمیمات و مصوبات دولت درباره قضایای مختلف و پرونده‌های مورد اختلاف از جمله درآمدهای نفتی پایبندی نیستند و پارلمان نیز تعطیل است و نخست‌وزیر نیز هرگونه می‌خواهد رفتار می‌کند. ما منتظر ازسرگیری نشست‌های پارلمان برای طرح پرونده‌های منطقه کردستان و حل و فصل آنها هستیم.

استان‌های مرکزی و جنوبی عراق که از اول اکتبر ۲۰۱۹ شاهد اعتراض مردمی علیه به فساد، بیکاری و نقصان خدمات عمومی به شکل تظاهرات، راه‌پیمایی، تحصن و اعتصاب بود و همین تظاهرات‌ها موجب شد تا «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند و در نهایت پس از کش‌وقوس‌های متعدد، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، نهم آوریل(۲۱ فروردین)، در پی انصراف «عدنان الزرفی» از نخست‌وزیری، «مصطفی الکاظمی» را مامور تشکیل کابینه کرد.

نزدیک به یکصد روز از تشکیل دولت جدید عراق می‌گذرد اما شماری از نمایندگان عراقی در سایه تداوم تظاهرات‌های مردمی در استانهای مختلف زمزمه‌هایی از بازنگری در حمایت از این دولت بر زبان می‌آورند و احتمال برکناری او را طرح می‌کنند.

تیتر یک
  • گزارش تحلیلی اقتصادنیوز از آخرین آمار کرونا در ایران

    اقتصادنیوز: آمارهای کرونایی کشور در روز ۲۲ فروردین۱۴۰۰ سه رکورد را به ثبت رساند که مهمترین بخش آن نشان از جهش کم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما