واکنش سفیر روسیه به حکم دادگاه ترور رفیق حریری

کدخبر: 356668
اقتصاد نیوز : سفیر روسیه در بیروت درخصوص دادگاه بین‌المللی پرونده ترور رفیق حریری اعلام کرد که مسکو چند سال قبل نیز تشکیل دادگاه بین‌المللی را در هنگام شکل‌گیری آن تایید کرد و "ما از آن زمان، در هیچ امر مربوط به این دادگاه دخالت نکرده‌ایم".

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان در مصاحبه با روزنامه الجمهوریه گفت: موضع اصولی روسیه این بود که نباید تحقیقات و محاکمه، سیاسی شوند، در نتیجه ما بر دو اصل ثابت اساسی در بررسی این مساله اتکا داریم، نخست اینکه نباید این حکم سیاسی شود، دوم اینکه نباید صدور حکم به تشدید تنش در داخل لبنان منجر شود.

وی با ابراز خرسندی از اهتمام سعد حریری و حزب‌الله برای حفظ ثبات داخلی و جلوگیری از فتنه، تصریح کرد که این موضع، خوب و مسؤولانه است و نباید حکم دادگاه به ایجاد مشکلات جدیدی در لبنان منجر شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مسکو تشکیل دولت وحدت ملی را در لبنان تایید می‌کند؟ گفت: روسیه اساساً دولت وحدت را تایید می‌کرد، منظور ما از این امر این بود که گروه‌های سیاسی اساسی در مورد برنامه‌های مشترکی و اهداف یکپارچه‌ای توافق کنند، نه اینکه در اختلافات در کابینه غوطه‌ور باشند اما در حال حاضر ترجیح می‌دهیم که تمرکزمان بر نام‌ها نباشد، بلکه آنچه برای ما اهمیت دارد، تشکیل دولت در سریع‌ترین زمان ممکن است بر این مبنا که احزاب سیاسی آن را بپذیرند و این دولت کارآمد باشد و بتواند دست به اصلاحات به نفع لبنان و جلب حمایت جامعه بین‌الملل و تماس با شرق و غرب بزند.

وی در پاسخ به سوالی درمورد رویکرد روسیه نسبت به طرح فرانسه در قبال لبنان و سفر دیوید هیل، معاون وزیر خارجه آمریکا به بیروت گفت: پاریس با همگان بر اساس اصل مشارکت تمامی طرف‌ها در تماس است و ما با آنها در این زمینه، توافق نظر داریم اما آمریکایی‌ها مدت‌هاست است که بر هدف قرار دادن حزب‌الله و محور مقاومت اصرار می‌ورزند و این قابل قبول نیست، اگر موضع آمریکا به این منوال ادامه یابد، می‌تواند آثار منفی بر جای بگذارد.

زاسپکین در پاسخ به سوالی درمورد استقرار کشتی‌های جنگی غربی در سواحل لبنان عنوان داشت: من دقیقاً محتوای این حضور را نمی‌دانم؟ ما بر لزوم ارائه حمایت به لبنان بعد از انفجار بندر بیروت اتفاق نظر داریم، تیم‌های اورژانس از روسیه برای مشارکت در کمک آمدند، فرانسه نیز ابتکارعملی را برای یکپارچه ساختن تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه مطرح ساخت اما ما نمی‌توانستیم بنا به دلایل فنی در آن مشارکت کنیم، بنابراین به جای آن،‌ تماس تلفنی میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برقرار شد و درخصوص راه‌های کمک به لبنان گفت‌وگو کردند.

وی با بیان اینکه مسکو خواهان این است که کمک‌ها با هماهنگی با مسؤولان رسمی لبنانی داده شود، گفت که مخالفت برخی از طرف‌های بین‌المللی با این هماهنگی و اصرار برای دادن کمک‌ها به مردم به صورت مستقیم، یک موضع نادرست است.

سفیر روسیه همچنین گفت که تمام تلاش خود را می‌کند تا واکسن روسی تولید شده برای مقابله با کرونا، در نزدیک‌ترین فرصت ممکن به لبنان برسد، اما برای این منظور باید گام‌های مقدماتی و اقدامات رسمی در روسیه تکمیل شود و این مساله زمان می‌برد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما