درگیری چین و آمریکا بالا گرفت/ ورود ناوشکن‌ها

کدخبر: 356724
اقتصاد نیوز : در شرایطی که تنش ها میان چین و آمریکا بر سر موضوعات متعدد بالا گرفته است یک فروند ناوشکن آمریکایی با ادعای حراست از منطقه اقیانوس هند و آرام وارد تنگه تایوان شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: روز چهارشنبه نوشت: ناوشکن «یو اس اس ماستین» آمریکا حامل موشک های هدایت شونده در حالی از امروز وارد آبهای تنگه تایوان شده که تنش ها میان آمریکا و چین بر سر این جزیره و فروش های تسلیحاتی واشنگتن به چین تایپه بالا گرفته است.

تایوان ظاهرا یک ناو را برای نظارت بر عبور این ناو آمریکایی اعزام کرده و ارتش چین نیز همه تحولات تنگه را زیر نظر دارد همزمان به آمریکا هشدار داده است با اقدامات خطرناک خود بیش از این منطقه را به خطر نیندازد.

روزنامه یونایتد دیلی تایوان این چندمین بار در روزهای اخیر است که چین از بابت فعالیت های آمریکا در این منطقه ابراز ناخرسندی می کند. پیش از این اعلام شد که اوایل این هفته تایوان و شرکت لاکهید مارتین توافقنامه ای امضا کرده اند که به فروش ۶۶ فروند جنگنده «اف ۱۶ وی»  از سوی آمریکا به تایوان به ارزش ۶۲ میلیارد دلار رسمیت می دهد.

با این اوصاف نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام از ورود ناوشکن خود به این منطقه دفاع کرده و در بیانیه ای آورده است که آمریکا خود را متعهد و موظف به آزادی کشتیرانی در آبهای منطقه اقیانوس های هند و آرام می داند.

در بیانیه این نیرو آمده است که آمریکا برای پیشبرد صلح و ثبات در منطقه تلاش می کند و هر جایی که حقوق بین الملل اجازه می دهد، به پروازها و کشتیرانی خود ادامه می دهد.

تایوان نیز ورود این ناوشکن به تنگه ای که چین و تایوان را از یکدیگر جدا می کند تایید کرده اما حاضر به ارایه جزییات نشده است.

گزارش حاکی است که ارتش آزادیبخش خلق چین هم که بشدت مراقب اقدامات آمریکا در منطقه است برای نظارت بر این حرکت آمریکا یک فروند ناوشکن موشکی را راهی منطقه تنگه تایوان کرده است. پایگاه ارتش چین در منطقه شرق اعلام آماده باش جدی نیز صادر کرده است.

ماستین از جمله ناوشکن های گروه عملیاتی ناو هواپیمابر یو اس اس رونالد ریگان آمریکا و هفتمین ناو این کشور است که در سال جاری میلادی وارد تنگه تایوان می شود.  

چن شن از دانشگاه چنگچویی در تایپه بر این باور است که این اقدامات آمریکا نشانه ای از رویارویی پر تنش تر واشنگتن و پکن در تنگه تایوان و دریای جنوبی است و ظاهرا اعزام این همه ناوشکن به تنگه تایوان در سال جاری میلادی تلاشی از سوی آمریکا برای تبدیل این اقدامات به یک فرمول مقرر است.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما