کدخبر: ۳۵۶۸۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پاسخ تند چین و روسیه به اقدام آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران

اقتصاد نیوز : چین و روسیه واکنش تندی به تصمیم وزیر خارجه آمریکا برای حضور در سازمان ملل و درخواست برای فعال‌سازی مکانیسم موسوم به ماشه جهت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نشان دادند و تاکید کردند که آمریکا با خروج از برجام دیگر چنین حقی ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، وزارت خارجه چین با محکوم کردن تصمیم آمریکا برای توسل به مکانیسم موسوم به ماشه، گفت واشنگتن به دلیل خروج از برجام هیچ حقی برای درخواست بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را ندارد.

تصمیم «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا برای حضور در سازمان ملل و درخواست برای فعال‌سازی مکانیسم موسوم به ماشه جهت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، با واکنش تند دولت چین مواجه شد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت خارجه چین امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن درخواست واشنگتن برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران، گفت این رئیس‌جمهور آمریکا بود که تصمیم گرفت از توافق هسته‌ای ایران خارج شود.

بر این اساس، «ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امروز توضیح داد: «ما بارها گفته‌ایم که آمریکا در حال حاضر از برجام خارج شده و به همین دلیل هیچ حقی برای احیای رژیم تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران ندارد».

دولت آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» و یا ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه روی آورده است. 

با این وجود، دونالد ترامپ که وعده می‌داد با اجرای سیاست‌های سختگیرانه علیه ایران می‌تواند این کشور را برای عقد توافقی بهتر پای میز مذاکره بیاورد به دلیل ناکام ماندن برنامه‌هایش در قبال ایران علی‌رغم تشدید تنش‌ها، در آمریکا تحت فشار قرار گرفته است.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا که قرار است امروز (به وقت محلی) با حضور در سازمان ملل رسماً خواستار فعال‌سازی مکانیسم ماشه شود، به نقل از همتای پیشین خود در کاخ سفید مدعی شد واشنگتن می‌تواند تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را که ذیل برجام لغو شده بود، بازگرداند.

مسکو: بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران پوچ و بی‌معنی است

تصمیم «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا برای حضور در سازمان ملل و درخواست برای فعال‌سازی مکانیسم موسوم به ماشه جهت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، با واکنش تند دولت روسیه مواجه شد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن درخواست واشنگتن برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران، گفت مسکو بازگشت تحریم‌های ایران را «پوچ و بی‌معنی» می‌داند.

بر این اساس، وزارت خارجه روسیه تاکید کرد آمریکا بعد از خروج از برجام، هیچ حق قانونی یا سیاسی برای ارائه درخواست بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را ندارد.

مسکو همچنین از تهدید پامپئو درباره عواقب خطیر برای همکاری روسیه و چین با ایران، به شدت انتقاد کرد.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند