کدخبر: ۳۵۶۹۰۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نماینده مردم بجنورد در مجلس گلایه کرد:

آمار کاملی از زمین‌های کشاورزی نداریم

اقتصاد نیوز : خراسان شمالی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال گذشته ۳۶ هزار تن کود کشاورزی توزیع شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا: محمد وحیدی، ۳۰ مردادماه، در جمع گروهی از دهیاران استان، با اشاره به اینکه آمارهایی که در اختیار داریم براساس خوداظهاری افراد است، اضافه کرد: دهیاران نقش مؤثری در جمع‌آوری اطلاعات و آمار درست از وضعیت روستاها دارند و این در حالی است که پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، هنوز آمار درستی از وضعیت زمین‌ها، کشاورزان و... نداریم.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۳۶ هزار تن  کود کشاورزی در استان توزیع شده است که بیش از ظرفیت و نیاز استان بوده است اما همچنان ۲۰ درصد از کشاورزان اظهار کردند که کود مورد نیاز را نتوانستند دریافت کنند.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حمایت از کشاورزان به معنای حمایت از بزرگترین بخش خصوصی کشور است، اظهار کرد: برای توسعه استان باید به صنعت کشاورزی توجه شود و و پس از کشاورزی نیز صنعت گردشگری در استان اهمیت دارد.

وحیدی با تأکید براینکه آمارها باید مبتنی بر واقعیت باشد، افزود: بخشی از کودها با قیمت بالاتر به استان‌ مازندران فروخته شده و این در حالی است که بخشی از کشاورزان نیازمند استان خودمان امکان تهیه کود را نداشتند.

وی در خصوص تضمین شغلی دهیاران، تأکید کرد: تمام دهیاران در زمان مسئولیت خود باید بیمه باشند اما اینکه بگوییم پس از دوره دهیاری، دهیاران استخدام می‌شوند، درست نیست.

وی تصریح کرد: در کشور ۳۵ هزار روستا دارای دهیاری هستند و اگر بخواهیم در دوره‌های مختلف آنان را استخدام کنیم، ظرفیتی برای پذیرش وجود ندارد.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، مانه و سملقان و گرمه و جاجرم با تأکید بر استفاده از ظرفیت دهیاران، بیان کرد: باید از خدمات ماندگار دهیاران توانمند استفاده شود و سیستم نیز از ظرفیت آنان در پیشبرد اهداف نظام استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه درآمد روستاهای ما ناپایدار و اندک است، تصریح کرد: برخی از روستاها در استان‌های برخوردار، درآمد میلیاردی دارند اما نمی‌ توانند از آن به خوبی استفاده کنند و باید درآمدهای روستاها به صورت ملی دیده شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند