کدخبر: ۳۵۷۴۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مازاد آب سنگین صادر می‌شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به آخرین وضعیت صنعت هسته ای ایران و این که حجم آب سنگین تولید شده در کشور بیش از ۱۳۰ تن است، خاطر نشان کرد، بخشی از آب سنگین تولید شده را به کشورهای دیگر صادر می کنیم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس: «بهروز کمالوندی»، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت که تهرا به رغم فشارها و کارشکنی‌های آمریکا موفق شده است مازاد آب سنیگن تولید شده را صادر کند.

او شامگاه یکشنبه در گفتگوی با شبکه خبری «العالم» اظهار داشت: «حجم آب سنگین تولید شده در ایران بیش از 130 تن است که بخشی از آن را به کشورهای دیگر از جمله چند کشور اروپایی صادر می کنیم». کمالوندی به دلیل فشارهای آمریکا بر کشورهای هدف، ترجیح داد به نام این کشورها اشاره نکند.

وی انفجار اخیر در تاسیسات نطنز را پروژه ای «خرابکارانه» توصیف کرد و گفت: «بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می‌کند و آنچه مسلم است اینکه در نطنز انفجار رخداده است اما در این که این انفجار چگونه صورت گرفته و با چه موادی انجام شده و جزئیات آن چیست را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به سفر فردا (دوشنبه) مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران ابراز امیدواری کرد که این سفر به رفع نگرانی‌های دو طرف کمک کند.

کمالوندی همچنین درخصوص دو مکانی که آژانس خواستار دسترسی به آن‌هاست، گفت: «یکی از این دو مکان در اطراف "شهررضای" اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قراردارد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد از ابتدا ایران با دسترسی به اماکن هسته‌ای خود مخالف نبوده است اما معتقد است سوالات آژانس باید مبتنی بر مبانی، مدارک و دلایل جدی باشد. او همچنین تصریح کرد سوالات مبتنی بر ادعاهای معطوف به جاسوسی و مواردی از این دست به هیچ وجه مقبول نبوده و نخواهد بود و فراهم آوردن امکان دسترسی برای آژانس مشروط به آن است که سوالات و ابهامات یک بار و برای همیشه تمام شود.

او گفت: «وقتی آژانس از کشوری سوال داشته باشد حق مسلم آن کشور است که از آژانس مبانی و مدارک مربوط به سوال یا سوالات را مطالبه کند».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران آمار محرمانه ای که از آژانس بین المللی انرژی اتمی مخفی کرده باشد ندارد، هدف از اولین سفر «رافائل گروسی» به تهران را درچارچوب بحث و بررسی در خصوص امور پادمانی، پروتکلی و برجامی برشمرد.

قرار است مشروح این مصاحبه به زودی منتشر شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند