وزیر خارجه چین به آمریکا هشدار داد

کدخبر: 357934
اقتصاد نیوز : وزیر خارجه چین در دیدار با همتای ایتالیایی خود در «رُم» در خصوص تلاش واشنگتن برای تخریب روابط پکن و اتحادیه اروپا هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز گذشته (سه‌شنبه) در دیدار با « لوئیجی دی مایو» وزیر خارجه ایتالیا در «رم» به طور غیرمستقیم ایالات متحده را به تلاش برای تخریب روابط پکن با اروپا متهم کرد.

پایگاه تحلیلی «پالتیکو» در این خصوص گزارش کرد، وانگ با اشاره به تلاش‌های منفی واشنگتن در تضعیف روابط پکن و اروپا گفت که «مداخلات خارجی»  در روابط میان چین و اروپا اخلال ایجاد می‌کند و «به نفع هر دو کشور است چنین مداخلاتی را دفع کند».

طبق این گزارش، سفر وانگ به ایتالیا اولین سفر یک دیپلمات ارشد چین به اروپا از زمان آغاز شیوع کروناویروس تاکنون محسوب می‌شود.

سفر وانگ درست دو هفته بعد از سفر «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به قاره اروپا صورت گرفته است که در آن سفر با اتهام زنی به پکن مدعی شد: «چالش مقاومت دربرابر تهدید حزب کمونیست چین (CCP) به نوعی بدتر از جنگ جهانی سرد است».

وانگ در کنفرانس خبری روز گذشه خود تصریح کرد که چین و ایتالیا هر دو با «چالش حمایت‌گرایی و یکجانبه‌گرایی و ذهنیت جنگ سرد روبرو هستند و چین قصد ندارد در چنین جنگ سردی وارد شود».

اخیراً شرکت هوآوی به یکی از معضلات در روابط میان چین و اتحادیه اروپا تبدیل شده است و در پی فشارهای آمریکا، برخی از کشورها به دنبال حذف تجهیزات هوواوی از زیرساخت‌های «5G» هستند.

وزیر خارجه چین در این خصوص گفت: « ما می‌خواهیم برای مخالفت با هرآنکس که تلاش می‌کند ما را به سوی جنگ سرد سوق دهد، تلاش کنیم».

وانگ بعد از ایتالیا در سفر اروپایی خود به هلند، نروژ، فرانسه و آلمان سفر خواهد کرد تا در خصوص مسائل تجاری، کروناویروس و هنگ کنگ و فشار کشورهای غربی بر شرکت چینی هوآوی گفت‌وگوهایی را صورت دهد.

اواخر مردادماه، وزارت بازرگانی آمریکا، محدودیت‌ها علیه غول مخابراتی چینی هوآوی را گسترش داد و ۳۸ زیرمجموعه هوآوی در ۲۱ کشور را به لیست سیاه اقتصادی خود افزود و شمار زیرمجموعه‌های این شرکت که از ماه می سال ۲۰۱۹ هدف گرفته شده‌اند را به ۱۵۲ مورد افزایش داد.

اظهارات روز گذشته (سه‌شنبه) پامپئو در سفر به فلسطین اشغالی در انتقاد تند از حزب کمونیست چین خشم مقام‌های چینی را برانگیخت به طوریکه، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته (سه شنبه)، اظهارات «مایک پامپئو»  درباره چین و حزب کمونیست چین را دروغ‌هایی واهی توصیف کرد که از  ذهنیت جنگ سرد و بازی حاصل جمع صفر نشأت گرفته است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما