مروری بر روزنامه‌های 6شهریور 1399

چه زمانی دولت حسن روحانی تراز انقلاب اسلامی می‌شود/معرفی رهیافت جدید قدرت دفاعی ایران

کدخبر: 358075
اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های امروز پنج‌شنبه 6 شهریور 1399 را با مرور تیترهای نخست آنها آغاز می‌کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز  روزنامه‌آفتاب یزد در گفت‌وگو با یک نماینده سابق از جزئیات واریز دوم به نمایندگان مجلس خبرداده است.این روزنامه به این بهانه از تیتر«سهم نمایندگان از بودجه عمومی» استفاده کرده است.

در همین زمینه

صفحه اول روزنامه‌های 6 شهریور 1399

ابتکار نیز با اشاره به اختلافات اردوگاه اکثریت مجلس در تیتر اول خود چنین نوشته است:«فراکسیون اکثریت در هزارتوی اختلافات»

افکار هم نقل نماینده ولی‌فقیه در سپاه را برای تیتر نخست مناسب دانسته و  نوشته است:«شوکت جبهه مقاومت از بین نمی‌رود»

اطلاعات هم با اشاره به ماجرای درخواست ترامپ از شورای امنیت برای بازگشت تحریم‌ها؛ از این تیتر بهره برده است:« ناکامی پیاپی آمریکا علیه ایران»

ایران ارگان دولت نیز در مطلب اصلی صفحه اول خود می‌نویسد:«برق 8.4 میلیون خانوار صفر شد»

دنیای اقتصاد هم به سبقت تورم ماهانه از سهام ۲۵ درصد شرکت‌ها اشاره میکند و از این تیتر بهره برده است:«برندگان بورس در مرداد منفی»

بسیاری از روزنامه‌های امروز هم تیتر یا عکس اصلی صفحه یک خود را به سوگواری پیشوای سوم شیعیان، امام حسین اختصاص داده‌اند.

شهروند ارگان هلال‌احمر گزارش اصلی خود را به بازماندگان شلیک هواپیمای اوکراینی توسط سپاه اختصاص داده و نوشته است:«کابوس ثانیه‌های مرگ‌بار»

وطن‌امروز نیز عکس و تیتر خود را به انتخابات آمریکا اختصاص داده ونوشته است:«هیلاری: بایدن نباید شکست را بپذیرد»

در ادامه به برخی ازمطالب اصلی روزنامه‌های 6 شهریور می‌پردازیم:

جمهوری اسلامی؛ گلایه از جای خالی شهید مطهری

جمهوری اسلامی تیتر نخست خود را به محرم اختصاص داده  و می‌نویسد: «عزاداری حسینی در شرایط کرونایی»این روزنامه  در سرمقاله خود به انتقاد از فضای مداحی‌های ایران پرداخته و تاکید می‌کند: بی‌جهت نیست که رسانه ملی هشدارهای شهید مطهری درباره تحریفات عاشورا و بی‌محتوا شدن مداحی‌ها و منبرها را پخش نمی‌کند. اگر پخش کند، نزد افکار عمومی زیر سوال می‌رود که با توجه به این هشدارها چرا رسانه ملی هرچه در این قبیل محافل مطرح می‌شود را پخش می‌کند؟ در آنصورت، چاره‌ای غیر از این ندارد که مداحی‌های بی‌محتوا را پخش نکند.رسانه ملی، می‌تواند به جای این مداحی‌های تکراری بی‌محتوا و در بسیاری موارد موهن، عزاداری‌های پرمحتوائی که مداحان سنتی اجرا می‌کنند را پخش کند تا فرهنگ عاشورا و نهضت کربلا را آنگونه که متناسب با شان امام حسین و شهدای کربلاست در جامعه نهادینه کند و از این فرصت گرانبها برای ارتقاء فرهنگ مردم حداکثر بهره‌برداری را به عمل آورد. متاسفانه در بسیاری از محافل عزاداری وقت گرانبهای مردم که با اخلاص و عشق به شهدای کربلا حضور پیدا می‌کنند، بدون آنکه چیزی از فلسفه نهضت عاشورا نصیبشان شود تلف می‌گردد و ادامه این وضعیت، ظلم بزرگی به این مردم بااخلاص است و رسانه ملی هم با این ظلم همراهی می‌کند.

ایران؛5 اقدام مهمی که دولت قبل از پایان فعالیت باید تکمیل کند

روزنامه ایران ارگان دولت در مطلب اصلی صفحه خود به مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی پرداخته و می‌نویسد:«توافق گروسی در تهران»

اکبر ترکان، مشاور عالی سابق رئیس‌جمهوری هم در سرمقاله خود به اقدامات لازم دولت در یک سال باقیمانده از عمر آن پرداخته و تصریح می‌کند: دولت در هشتمین سال فعالیت، در مقطعی نیست که کار جدیدی را آغاز کند، بلکه باید کارهایی را که در 7 سال گذشته انجام داده رفع نواقص و تکمیل کند. اگر کار جدیدی آغاز شود، هم کارهای قبلی که باید تکمیل شود، بلااثر می‌ماند هم کار جدید معلوم نیست در این یک سال به‌ثمر برسد. بنابراین باید ببینیم کارهای مهمی که انجام شده چه نواقصی دارد که رفع شود. مهم‌ترین کاری که در 8 سال گذشته انجام شده ساماندهی رودخانه‌های مرزی و شبکه زیرسد‌ها است. در ابتدای دولت 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای این اقدام در نظر گرفته شد. این دستاورد بسیار موفق دولت است. به‌طوری که در سال گذشته که اقتصاد در خیلی بخش‌ها درخشان نبود ولی نرخ رشد کشاورزی 8.8 درصد بود، این رشد بی‌نظیر بود. این نرخ در کشاورزی چطور به‌دست آمد؟با احداث شبکه‌های زیر سد‌ها که زمین‌های زیادی در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و در غرب کشور، تحت پوشش آبیاری قرار گرفت.

با اینکه 8 میلیارد دلار رقم خیلی بزرگی نیست اما دستاورد آن بزرگ است. البته این کار نواقصی دارد که باید تا آخر دولت تکمیل شود.سامانه گرمسیری که قرار است یک میلیارد مترمکعب آب رودخانه سیروان را به سمت استان‌های غربی هدایت کند، باید تکمیل شود.

اقدام مهم دیگر دولت که باید تکمیل شود اتصال استان‌ها به شبکه ریلی است. در این دولت 5 مرکز استان رشت، کرمانشاه، ارومیه، همدان و تبریز، از مسیر جدید، به شبکه ریلی متصل شد. اردبیل، سنندج، خط آهن چابهار و اقلید-یزد از خط‌های مهم دیگر است که قرار است تا پایان این دولت به شبکه سراسری متصل شود.نباید کارهای مهم ناقص بماند، اقدامات مهم دولت باید در همین دولت تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

از کارهای مهم دیگر دولت، پروژه احداث خط لوله از گوره به جاسک است. وزارت نفت 1050 کیلومتر احداث این خط لوله را اجرا می‌کند.این خط لوله یک میلیون بشکه نفت را از سواحل خلیج فارس به دریای عمان منتقل می‌کند. جاسک در دریای عمان، نقطه دوم صادراتی ما خواهد شد. این پروژه با سرعت و شبانه روزی پیش می‌رود.وزیر نفت قول داده پروژه تا آخر سال تکمیل می‌شود. در این وضعیت ما نقطه دوم صادرات نفت خام داریم. صادرات نفت خام از جاسک به ما کمک می‌کند تا ظرفیت یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت خام در دریای عمان برای ما ایجاد شود. این پروژه بسیار عظیم است. تمام احداث آن با تجهیزات ایرانی است. فولاد عریض آن هم در ایران تولید می‌شود. این خط 5 ایستگاه عظیم الکترو پمپ دارد که تقویت فشار را انجام می‌دهد. با اینکه در تحریم کامل بودیم، اما ساخت تماماً ایرانی است.

دولت در بخش‌های مختلفی موفقیت داشته که صنایع معدنی یکی از این بخش‌ها است. فولاد مبارکه یکی از درخشان‌ترین بنگاه‌ها شده و امسال 20 هزار میلیارد تومان سود داده است. گل گهر 15 هزار میلیارد تومان سود داده است. صنایع مس به تنهایی یک میلیارد و 100 میلیون تومان ارز‌آوری برای کشور داشته است. الان تأمین ارز ما فقط از درآمد نفت نیست. الان اختصاص ارز فقط از بانک مرکزی نیست.بنگاه‌های تولیدی صنعتی و معدنی منبع تأمین ارز شده‌اند و ارز به بخش‌های دیگر تخصیص می‌دهند.ظرفیت تولید ارز فقط دیگر نفت نیست. معادن به‌صورت گسترده در تأمین ارز ایفای نقش کرده‌اند. البته عدم موفقیت‌هایی هم داشته‌ایم. اما در یک سال باقیمانده تمرکز دولت باید تکمیل کارهای موفقی باشد که در مراحل پایانی است. مثلاً ایمیدرو به شرکت‌ها اعلام کرده کمتر سود تقسیم کنند و بیشتر سود را به سمت سرمایه‌گذاری ببرند. با این اقدام ظرفیت‌های کشور اضافه می‌شود. ظرفیت اضافه درآمد ارز را افزایش می‌دهد. پس این اقدامات مهمی است که دولت در سال آخر فعالیت باید آنها را تکمیل و به دولت بعد واگذار کند.

Iran

خراسان؛ ثبات خراسانی ها در بورس

خراسان مروری بر عملکرد شرکت‌های بورسی خراسان رضوی در یک ماه گذشته  دارد. در بخشی از این گزارش آمده است: بر اساس گزارشی که مدیر بورس منطقه‌ای استان در اختیار روزنامه خراسان رضوی قرار داده است، 13 بنگاه اقتصادی استان هم اکنون در بورس فعالیت می‌کنند که مهم‌ترین این بنگاه‌ها فولاد خراسان است. ارزش «سرمایه» این 13 بنگاه در آخر تیر امسال معادل 26 هزار و 609 میلیارد ریال بوده که حدود نیمی از این سرمایه مربوط به شرکت فولاد خراسان است.از سویی دیگر تعداد 20 بنگاه اقتصادی استان با سرمایه‌ای معادل 11 هزار و 966 میلیارد ریال است.  ذکر این نکته ضروری است که سرمایه شرکت‌ها با ارزش بازار شرکت‌ها در بورس متفاوت است زیرا شرکت‌ها برای افزایش سرمایه خود باید مراحل قانونی را طی کنند ‌مانند کاری که هفته اخیر شرکت  پدیده شاندیز با نماد گشان انجام  و درخواست افزایش سرمایه داده است و سازمان بورس این درخواست را بررسی می‌کند اما «ارزش بازار»  شرکت‌ها در بورس کاملاً متغیر و به‌صورت لحظه‌ای است و معمولاً در پایان معاملات هر روز شرکت‌ها در بورس مشخص می‌شود

بر اساس داده‌های سازمان بورس کشور و بورس منطقه‌ای استان، ارزش بازار 13 شرکت استان در بازار سرمایه بورس کشور در 31 تیر معادل 856 هزار و 768 میلیارد ریال بوده است که این رقم در طول یک ماه اخیر و نوسانات به وجود آمده در بازار بورس ارزش بازار این شرکت‌ها  به 864 هزار و 381 میلیارد تومان در پایان 3 شهریور رسید که این روند کاهش حدود یک‌درصدی را نشان می‌دهد. ارزش بازار 13 شرکت استان از بازار سرمایه بورس کشور بسیار ناچیز بود که به 1.1درصد می‌رسد. ارزش بازار کل شرکت‌های فعال در بورس کشور در پایان تیر به رقم 7100 تریلیون تومان رسیده بود که در پایان 3 شهریور ارزش بازاری این شرکت‌ها به 6000 تریلیون دلار کاهش یافت که بیانگر سقوط بیش از 16 درصدی است. درواقع اطلاعات شرکت‌های استانی در بازار بورس کشور حاکی از آن است که نوسانات بازار بورس کشور تکانه شدیدی بر ارزش بازار 13 شرکت استان وارد نکرده است.

علاوه بر این، بیش از 65 درصد ارزش بازار شرکت‌های استان در بازار بورس کشور متعلق به شرکت فولاد خراسان است. از سویی دیگر ارزش بازار این شرکت در نوسانات اخیر نه‌تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم یافته است. هرچند این نوسانات تقریباً دامن 9 شرکت را گرفته است که برخی از این شرکت‌ها با سقوط 50 درصدی ارزش بازار خود در بورس طی یک ماه اخیر روبه رو شده‌اند.البته همان طور که گفته شده این آمار تا سوم شهریور یعنی چند روز نزولی بازار سرمایه بوده و طی دو روز گذشته شاخص کل حدود ۱۰۰ هزار واحد رشد داشته که احتمالا روی وضعیت این شرکت ها هم تاثیر مثبت داشته  است.

khorasannews

شرق؛ آیا بازارگرایی راه‌حل است؟

روزنامه اصلاح‌طلب شرق تیتر اصلی خود را به بیانیه مشترک ایران و آژانس درباره افزایش همکاری و اعتماد متقابل اختصاص داده و از این تیتر بهره برده است:«آژانس دیگر هیچ سؤالی ندارد‌«

این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان «آیا بازارگرایی راه‌حل است؟» به تحلیل وضعیت اقتصادی واجتماعی جامعه می‌پردازد. در بخشی از این یادداشت آمده است:انبوهی از ناکارآمدی‌ها، اعتراضات و کشمکش‌ها در جامعه ایران دو تفکر بازار‌گرایی و دولت‌گرایی را به چالش کشیده است. این تحولات اعتراضی و فوران مطالبات با ناکامی‌ها و سرخوردگی‌ها، با شکست دو رویکرد بازارگرایی و دولت‌گرایی انطباق دارد. شیوه کلی و منطقی که دو رویکرد بازار آزاد و عقلانیت بوروکراتیک برای ساماندهی جامعه در پیش گرفته‌اند، در جامعه ایران بیش‌از‌پیش به پرسش گرفته شده است

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: آرایش مناسب بین جامعه مدنی، دولت و اقتصاد (بازار) بوروکراتیک و مبتنی بر بازار آزاد نیست؛ بلکه بر گسترش اشکال گسترش سازمان‌های غیر‌دولتی در ارتباط با دولت است. پیشرفت‌های شگفت‌انگیز کشورهای شرق آسیا بر مبنای اعتماد به بازارهای آزاد یا دولت قابل توضیح نیست. چارچوب مناسب برای فهم این موفقیت در آرایش مناسب میان جامعه مدنی، دولت و اقتصاد (بازار) ریشه دارد. نکته مهم این است که آرایش سه عرصه در شرق آسیا، نه بهترین آرایش است و نه جهان‌شمول.  در پایان بیان چند نکته مهم، ضروری است. ارتباط و تعامل بین دولت و بازار بدون حضور فعالِ جامعه مدنی به ثروتمند‌شدن بخشی از نخبگان بوروکرات و بازاری می‌انجامد و گروه‌هایی از مردم که به قدرت دولتی دسترسی ندارند، بیشترین زیان را متحمل می‌شوند. جامعه مدنی قوی بدون ارتباط و تعامل با دولت شرط کافی و راه‌حل کارآمد برای پیشرفت و رفاه نیست. بازارگرایی و دولت‌گرایی نوشدارویی برای آزادی و ثروت نیست. آرایش مناسب بین جامعه مدنی، دولت و اقتصاد (بازار) در هر جامعه‌ای متفاوت از جامعه دیگر است؛ اما به طور کلی اقتصاد و بازار در جامعه مدنی حک شده است. یکپارچه‌سازی نهادی و الگوبرداری از نهادهای کشورهای پیشرفته بدون توجه به سنت تاریخی کشورها فاجعه‌بار است. دولت رفاه اروپایی یک نمونه از آرایش‌های ممکن بین جامعه مدنی، دولت و اقتصاد (بازار) است و مدل‌های دیگری با توجه به نهادهای اجتماعی و تاریخی جوامع موجود است؛ مانند مدل کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور. جوامع مختلف نیاز دارند آرایش‌های مناسب خود را بیابند و مدام آن‌ را بازسازی کنند. آرایش مناسب، نه وارداتی و نه دائمی است.

Shargh

جوان؛ چه زمانی دولت حسن روحانی تراز انقلاب اسلامی می‌شود

روزنامه اصولگرای جوان در تیتر اصلی صفحه اول خود به بورس پرداخته و تیتر«صعود مجدد بورس و فرابورس» را برای آن گزارش انتخاب کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است: بازار سرمایه که مدتی در اصلاح عمیق به سر می‌برد، طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری به‌طور مجدد روند صعودی را تجربه کرد، به طوری که تنها در روز گذشته مجموع ارزش مبادلات روزانه دو بازار بورس و فرابورس در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان بود. در این بین، در شرایطی که اصلاح اخیر بازار به سرمایه‌گذاران شوک وارد کرد، ولی کارشناسان اصلاح فوق را طبیعی ارزیابی کردند و مدعی هستند که نقش تأمین مالی بورس در اقتصاد ایران باید از ۱۰ به ۵۰ درصد برسد.»

در بخشی از سرمقاله این روزنامه باعنوان« دولت تراز انقلاب در مکتب عاشورا» نیز آمده است:از این رو عاشورا نه یک حادثه معمولی، بلکه یک دانشگاه انسان‌ساز و یک مکتب راهبردی در حوزه مقاومت برای همه تاریخ و همه ملت‌ها است. برخی از مرعوبین از هیاهو و قمپز دشمن، خسته شدگان از مبارزه، پیمان شکنان، غرق شدگان در اشرافیت، دلبستگان به آلاف و علوفِ پر زرق و برق و مادی غرب و عافیت طلبان سیاسی که تاب تحمل مقاومت در برابر دشمنان را ندارند، بدون توجه به تجربه تاریخی و شناخت از روش‌های دشمنی دشمنان، در گرداب روش دیپلماسی مذاکره گرفتار شده و دانسته یا نادانسته و احمقانه (اگر خائنانه نبوده باشد) خاکریز به خاکریز عقب نشینی کرده و دادن امتیازات پی درپی و تسلیم شدن در برابر مستکبران را تنها نسخه ممکن برای نجات کشور (بخوانید برای ماندن بر سر قدرت) می‌دانند. جالب اینجاست که این جماعت غربزده، ذلت پذیری خود را مغالطه گون به سخن سعدی (آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است؛ با دوستان مروت با دشمنان مدارا) ارجاع می‌دهند، در حالی که مدارای با دشمن نه به معنای ذلت پذیری و تسلیم شدن در برابر فزون خواهی است بلکه مدارای با دشمنان به این معناست که حکومت اسلامی به حکم قرآن کریم (وَلَنْ تَرْضَى عَنْکَ الْیَهُودُ وَلَا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ) اولاً هرگز به فکر راضی کردن دشمن نیست، ثانیاً در مدارای با دشمن هرگز شروع کننده هیچ جنگی نیست، اما همواره به فکر تقویت قوای دفاعی خود بوده و در صورت تعدی دشمن، با پاسخ سخت و پشیمان کننده، اراده خود را به دشمن تحمیل می‌کند.در نگاه انقلابی گره زدن زلف اقتصاد کشور به برنده شدن بایدن یا ترامپ علاوه بر فرصت‌سوزی و خطای راهبردی، یک حماقت سیاسی هم محسوب می‌گردد و امام خامنه‌ای در این باره تصریح می‌فرمایند که «اقتصاد کشور به‌هیچ‌وجه نباید به تحولات خارجی پیوند بخورد، زیرا این یک خطای راهبردی است.»حاصل کلام اینکه دولت، زمانی دولت تراز انقلاب اسلامی شناخته می‌شود که از منطق راهبردی مقاومت مکتب عاشورا تبعیت کرده و از یک‌سو با تمام قوا و مجاهدانه به فکر آسایش، آرامش و امنیت مردم و حل مشکلات و رفع موانع پیشرفت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و... بوده و از سوی دیگر در برابر زیاده خواهی و استکبارورزی دشمن، علم مقاومت را به اهتزاز درآورد. منطق راهبردی مقاومت در مکتب عاشورا دقیقاً تفسیر عملیاتی فراز آغازین آیه ۲۹ سوره فتح است که امت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله را با دو ویژگی «اشداء علی الکفار» و «رحماء بینهم» معرفی میکند و دولت تراز انقلاب اسلامی نیز با پرچم‌دار این دو ویژگی باشد.

Javan

آرمان‌ملی؛ اخبار جدید در زمینه فیلترینگ شبکه‌های باقیمانده اجتماعی توسط مجلس

آرمان ملی در تیتر اصلی خود با عنوان«هردم از بهارستان خبری می‌رسد...» به تصمیمات اخیر برخی دولتمردان درباره زمان بارگشایی مدارس پرداخته است. این روزنامه می‌نویسد: چندی پیش، چند تن از نمایندگان مجلس، خواستار تشکیل «کمیسیون فضای مجازی» شدند. اول تیرماه وقتی در چندین نطق و اظهارنظر نمایندگان مجلس، نام اینستاگرام به میان آمد، بار دیگر 24میلیون ایرانی یعنی حدود 30 درصد جمعیت کشور که کاربر اینستاگرام بودند از این تصمیم ناراضی شدند و از وزیر ارتباطات خواستند به این موضوع رسیدگی کند. مدتی بعد توقعات مجلسیان بالاتر رفت و در طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» خواستار مسدود شدن پیام‌رسان‌های خارجی شدند. طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی برای اولین‌بار در مهرماه 97 توسط نمایندگان مجلس دهم و با هدف نظارت بر روند فعالیت‌ها در فضای مجازی و ایجاد ضمانت اجراها پیشنهاد شد. عیان بود که امضاکنندگان این طرح در مجلس یازدهم عده‌ای دلواپس و عضو جبهه پایداری باشند.

هنوز مشخص نیست که هدف آنها از تدوین این طرح چیست. فیلترینگ‌های دوباره یا بازاریابی برای شبکه‌های اجتماعی جدید با مسدود کردن نمونه‌های خارجی آنها. همگان مطلع هستند پیام‌رسان‌های داخلی مانند سروش، بله و غیره با کم‌اقبالی یا حتی بهتر است بگوییم با بی‌اقبالی مردم مواجه شده‌اند و به نظر نمی‌رسد حتی با مسدود کردن پیام‌رسان‌های خارجی، توجهی به پیام‌رسان‌های داخلی شود.

بر اساس آنچه انتخاب نوشت، ترکیب هیأت تصمیم‌گیر در طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی متشکل از رئیس مرکز فضای مجازی، نماینده وزارتخانه‌های ارتباطات، ارشاد، وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور، کمیسیون فرهنگی، صدا‌وسیما، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیرعامل است. مطلبی که در این طرح مجهول مانده، جایگاه وزارت ارتباطات در آن است. چطور می‌توان در آن هیأت به اصطلاح «ساماندهی» اسمی از وزارات ارتباطات برده نشود و دیگر نهادهای بی‌ربط با موضوع در آن حضور داشته باشند! عجیب است که نمایندگان مجلس با مطرح کردن این طرح، جایگاه وزارت ارتباطات را نادیده گرفته‌اند. وزیر جوان‌ بارها گفت که نقشی در فیلتر تلگرام نداشته است و خواست که انتظار رفع فیلتر از او نداشته باشند اما این به معنای بی‌نقش بدون آذری‌جهرمی در تصمیماتی نیست که برای فضای مجازی گرفته می‌شود. به‌طور حتم اگر فیلتر کردن پیام‌رسان‌های خارجی به مرحله اجرا برسد، باز هم انگشت اتهام به سوی وزیر ارتباطات نشانه می‌رود پس لازم است که او با حضور در جلسات از تصمیمات اطلاع داشته باشد و بتواند مخاطبان را قانع کند.

ArmanMeli

دنیای اقتصاد؛ برندگان بورس در مرداد منفی

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی صفحه اول خود به نوسانات بورس پرداخته و نوشته است: همان‌طور که اشاره شد در ماهی که گذشت ۱۰۹ بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با احتساب تورم ۵/ ۳ درصدی مردادماه، با رشدی بین ۱/ ۰ درصد تا ۱۷۲ درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس مردادماه یافت اما عموما سهام تازه‌وارد بازار بودند که صدرنشین جدول سهام پرسود دومین ماه تابستان شدند. در این خصوص می‌توان به سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری پویا، مجتمع صنایع لاستیک یزد و صنعتی دوده فام اشاره کرد که هر سه شرکت به ترتیب با رشد قیمت واقعی ۶/ ۱۷۱، ۴/ ۱۴۶ و ۷۱ درصدی در مردادماه در جمع پربازده‌ترین سهام این ماه قرار گرفتند.بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در مردادماه از ۳۹ صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص ۲۷ گروه بودیم اما ۱۲ صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند. گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» با بیشترین رشد ماهانه قیمت اسمی به میزان ۶/ ۶۲ درصد و بازده واقعی ۵۷ درصد همراه شود. در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت اسمی ۳/ ۳۱ درصدی و افت واقعی ۷/ ۳۳ درصد را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند.در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (۱۱ درصد) را تجربه کرد. در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله ۴۱ هزار و ۲۶۹ میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله ۵۶ میلیارد و ۸۴۵ میلیون سهمی شد.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی صفحه اول خود به نوسانات بورس پرداخته و نوشته است: همان‌طور که اشاره شد در ماهی که گذشت ۱۰۹ بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با احتساب تورم ۵/ ۳ درصدی مردادماه، با رشدی بین ۱/ ۰ درصد تا ۱۷۲ درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس مردادماه یافت اما عموما سهام تازه‌وارد بازار بودند که صدرنشین جدول سهام پرسود دومین ماه تابستان شدند. در این خصوص می‌توان به سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری پویا، مجتمع صنایع لاستیک یزد و صنعتی دوده فام اشاره کرد که هر سه شرکت به ترتیب با رشد قیمت واقعی ۶/ ۱۷۱، ۴/ ۱۴۶ و ۷۱ درصدی در مردادماه در جمع پربازده‌ترین سهام این ماه قرار گرفتند.بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در مردادماه از ۳۹ صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص ۲۷ گروه بودیم اما ۱۲ صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند. گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» با بیشترین رشد ماهانه قیمت اسمی به میزان ۶/ ۶۲ درصد و بازده واقعی ۵۷ درصد همراه شود. در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت اسمی ۳/ ۳۱ درصدی و افت واقعی ۷/ ۳۳ درصد را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند.در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (۱۱ درصد) را تجربه کرد. در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله ۴۱ هزار و ۲۶۹ میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله ۵۶ میلیارد و ۸۴۵ میلیون سهمی شد.

حسین سلاح‌ورزی؛ فعال اقتصادی در سرمقاله امروز دنیای اقتصاد به بررسی طرح گشایش اقتصادی پرداخته است. در بخشی از این یادداشت آمده است:طرح موضوع «گشایش اقتصادی» توسط رئیس‌جمهور محترم، باعث شد این سوال را به‌صورت یک چالش توییتری با فعالان اقتصادی و صاحب‌نظران حوزه مدیریت کسب‌و‌کار و توسعه در میان بگذارم که به نظر شما «گشایش اقتصادی واقعی» چیست و چگونه به دست می‌آید؟ باور داشتم و دارم که حرکت ایران عزیز در مسیر توسعه، نیازمند شکل‌گیری یک هژمونی در مورد معنای توسعه، اولویت‌های راهبردی توسعه و تعیین سیاست‌هایی است؛ که به بهترین نحو ممکن از این اولویت‌ها پشتیبانی می‌کنند. طرح موضوع چالش نیز در همین چارچوب و با هدف تعاطی آرا و افکار گوناگون برای شکل‌گیری یک گفت‌وگوی مولد و حرکت به سوی درک هژمونیک معنای توسعه و راهبردهای تحقق آن صورت گرفت.اما در میان همه جواب‌ها به دعوت آن چالش، یک «ناجواب» ناب و مهم هم دریافت کردم که فکر می‌کنم ارزش بازخوانی و گفت‌وگوی بیشتری دارد.یکی از عزیزان (نقل به مضمون) فرموده بودند: توسعه یک مسیر سرراست و یک سرنوشت محتوم و روشن نیست که بتوان با اتخاذ یک یا چند سیاست مشخص و پیمودن گام‌های معین، جامعه و کشوری را از قعر فلاکت به اوج قله سعادت رساند.فکر می‌کنم این تذکر (برای من حداقل) بسیار لازم و مفید بود. توسعه تعادلی ظریف و پیچیده میان ساختارهای اقتصادی و اجتماعی و سیاسی است؛ به‌گونه‌ای‌که مجموعه این ساختارها یکدیگر را در مسیر اجرای ماموریت «حمایت از شکوفایی انسان‌ها» تقویت و پشتیبانی کنند.غایت توسعه گرایی، یک جامعه برخوردار و یک دولت قدرتمند و یک اقتصاد مولد نیست، بلکه همه اینها در خدمت حمایت از مسیر «شکوفایی انسان‌ها» در توسعه ایفای نقش می‌کنند.اگر اعضای یک جامعه، یا لااقل نخبگان آن جامعه، ندانند، نتوانند یا نخواهند زندگی مولد و معنادار و بالنده «انسان مدرن» را به‌عنوان یک ارزش ذاتی و حق اساسی تعقیب کنند، تلاش برای حرکت در مسیر توسعه به تکنوکراسی، یا یک سوسیالیسم مداخله جو و فراگیر یا حتی یک سرمایه داری افسارگسیخته بی‌سرانجام فروکاسته می‌شود و در نهایت آنچه در این میان متحمل خسران و بلکه حتی فاجعه می‌شود انسان و انسانیت است.اگر اعضای یک جامعه، یا حداقل نخبگان آن، نتوانند زندگی انسانی در عصر روشن‌اندیشی را با محوریت عقل خودبنیاد نقاد و تکیه بر آزادی ذهن و اراده و وجدان تجربه کنند و مسوولیت‌هایی را که این آزادی‌ها بر فردیت انسان مدرن بار می‌کند، به دوش بگیرند و این تجربه در نظر آنها مصداق «رهایی» در معنای هگلی آن نباشد و به‌عنوان ارزشی ذاتی، تلاش‌های آنها در عرصه‌های گوناگون زندگی شخصی را سازماندهی و راهبری نکند، هیچ «سیاستی» قادر به هدایت جامعه در مسیر توسعه نخواهد بود.این گزاره شاید از فرط تکرار نخ‌نما و بدیهی و خالی از محتوای قابل تامل به نظر برسد؛ اما همچنان حقیقتی عمیق را در خود نهفته دارد. توسعه جامعه، از توسعه‌یافتگی اعضای جامعه یا لااقل نخبگان آن آغاز می‌شود. اگر سودای به حرکت درآوردن جامعه در مسیر توسعه را داریم، باید از خود و زندگی خود آغاز کنیم.

DonyayeEghtesad

رسالت؛ تخریب دیوار تحریم‌ها با موشک‌های بومی

 رسالت تیتر اول خودرا به« تخریب دیوار تحریم‌ها با موشک‌های بومی» اختصاص داده است. این روزنامه در گزارش خود از رهیافت جدید قدرت دفاعی ایران خبرداده و می‌نویسد:آن‌طور که رسانه‌های داخلی ازجمله مشرق نوشته‌اند «نیکلاس مادورو» بامداد یک شنبه (به‌وقت تهران) در جلسه هیئت دولت کشورش که به‌صورت مستقیم از تلویزیون ونزوئلا نیز پخش شد، خطاب به «ولادیمیر پادرینو» وزیر دفاع این کشور تلویحاَ گفته است که «چرا ایده خرید موشک از ایران به ذهن خودشان نرسیده بود.»

فارغ از چرایی طرح این موضوع و اینکه آیا فروش موشک ایران به ونزوئلا عملی می‌شود یا نه؟ چراکه مسئولان ایران به این موضوع هیچ واکنشی نشان نداده‌اند، طرح این بحث بار دیگر اهمیت «توان دفاعی» و ظرفیت این حوزه برای رفع مشکلات اقتصادی را به میان مردم کشانده است.

رهیافت بحث مطرح‌شده این است که اگر روزی «قدرت دفاعی» به‌واسطه ایجاد زمینه‌ها، باعث گشایش اقتصادی می‌شود حال «تجهیزات دفاعی» می‌تواند با ارزآوری برای کشور به رفع مشکلات اقتصادی کمک کند و نتیجه چنین رهیافتی، عملی شدن همان راهبرد «بریدن ناف بودجه سالیانه از نفت» است.

این مهم در حالی است طبق برجام، محدودیت‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به‌زودی به پایان می‌رسد چراکه این محدودیت‌ها در برجام پنج سال در نظر گرفته شده بود و سررسید این مدت نزدیک است ازاین‌جهت رژیم آمریکا به آب‌وآتش می‌زند تا مانع این رخداد شود و محدودیت‌های تسلیحاتی کشورمان را مجدداً تمدید کند – البته ابتدا به دنبال دائمی کردن این محدودیت‌ها بود – و برای نیل به این مهم نیز، قطعنامه‌ای را تهیه و به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد، اما در یک اقدام تاریخی، ۱۳ عضو شورای امنیت به آن رأی مثبت ندادند و صرفاً یک کشور ذره‌ای (micro state) به اسم جمهوری دومینیکن با آن موافقت کرد.Resalat

 

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید