کدخبر: ۳۵۸۵۱۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حمله سعودی‌ها به نیروهای خودی

اقتصاد نیوز : یک نهاد حقوق بشری اعلام کرد که جنگنده‌های سعودی و اماراتی تا کنون ۶۳ مرتبه به مواضع عناصر وابسته به دولت مستعفی یمن حمله کرده‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس: سازمان حقوق بشری «سام» امروز (شنبه) در گزارشی اعلام کرد که در پنج سال گذشته، جنگند‌ه‌های ائتلاف سعودی ۶۳ بار مواضع نیروهای دولت مستعفی منصور هادی را هدف قرار داده‌اند.

به نوشته وبگاه عربی۲۱، در این گزارش آمده است که باید تحقیقات مستقل بین‌المللی در خصوص این حملات صورت گیرد. معروف‌ترین این حملات در ۲۹ آگوست ۲۰۱۹ در حومه شهر عدن رخ داد که در حمله جنگنده‌های اماراتی ۳۰۰ نظامی وابسته به دولت مستعفی کشته و زخمی شدند.

حملات هوایی ائتلاف سعودی علیه مواضع نیروهای خودی عمدتا در مناطق مأرب، الجوف، نِهِم و مناطق نظامی ششم، پنجم، هفتم و سوم عناصر دولت هادی رخ داده است.

همچنین طبق این گزارش، ائتلاف سعودی تا کنون غرامت خانواده کشته شدگان را به صورت عادلانه پرداخت نکرده است.

در یک مورد در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۲۰ نیروی ویژه دولت منصور هادی در یک حمله هوایی کشته شدند. برخی طرف‌ها انگشت اتهام را به سمت امارات نشانه رفتند، به خصوص اینکه نیروهای دولت صنعاء عاملیت خود در این حمله را تکذیب کرده بودند. تا کنون نیز هیچ کمیته تحقیقی در داخل دولت مستعفی برای بررسی این حمله تشکیل نشده است.

این سازمان حقوق بشری در ادامه خواستار انجام تحقیقات مستقل با همکاری نهادهای بین‌المللی برای کشف حقیقت و پرداخت غرامت به آسیب دیدگان شد.

ائتلاف سعودی به سرکردگی ریاض از ۶ فروردین ۱۳۹۴ آغاز شده و با وجود گذشت بیش از پنج سال هیچ کدام از اهداف اولیه محقق این ائتلاف محقق نشده است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند