کدخبر: ۳۵۹۱۰۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ترامپ جنجال به پا کرد +عکس

اقتصادنیوز : رئیس‌جمهوری آمریکا توصیه‌هایی مبنی بر دور ماندن از شهر کنوشا در ویسکانسین را نادیده گرفت و سه‌شنبه به آنجا رفت، اما نه برای مرهم گذاشتن بر اعتراضات نژادی که بعد از تیراندازی اخیر افسری سفیدپوست به مردی سیاه‌پوست به راه افتاد، بلکه در حمایت از ماموران اجرای قانون در شهری که با ناآرامی مدنی به لرزه افتاده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، با توجه به اینکه ایالات متحده با مسائل نابرابری نژادی و استفاده پلیس از قوه قهریه دست و پنجه نرم می‌کند، ترامپ تمایلات پایگاه حامیان سفیدپوست خود را با پیام "نظم و قانون" در نظر می‌گیرد و این در شرایطی است که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد او از پیشتازی رقیب دموکراتش جو بایدن کاسته است.


>>>> بیشتر بخوانید؛

ترامپ سکته مغزی کرد؟
ترامپ دستور قتل یک رئیس جمهور را صادر کرد
کارت طلایی ترامپ علیه بایدن


 

در همین حال ترامپ عمدتا زخم‌های نژادی که با استفاده پلیس از نیروی قهریه ایجاد شده، نادیده می‌گیرد و همچنین مرگ بیش از ۱۸۰ هزار آمریکایی بر اثر پاندمی کرونا را کم‌اهمیت می‌داند.

به گزارش ایسنا، این رهبر جمهوری‌خواه کاخ سفید همچنین به اعزام افسران فدرال بیشتر به شهرهای تحت کنترل شهرداران دموکرات تهدید می‌کند و حتی با وجود اینکه مقام‌های محلی مخالفند، می‌گوید: در برخی لحظات... ما باید کار را خودمان انجام دهیم.

ترامپ با جیکوب بلیک که در تیراندازی ۲۳ اوت پلیس آمریکا فلج شد، ملاقات نکرد. او به دیدار خانواده بلیک هم نرفت. او در عوض قول داد تا کنوشا را دوباره بسازد و نیروی فدرال بیشتری برای ویسکانسین تامین کند؛ ایالت چرخشی مهمی که ترامپ سال ۲۰۱۶ با اختلاف اندکی در آن پیروز شد و به شدت به حفظ آن برای پیروزی دوباره در سوم نوامبر نیاز دارد.

دونالد ترامپ با سفر به کنوشا از نیروهای پلیس و گارد ملی حمایت کرد و گفت که او به وجود نژادپرستی نظام‌یافته در میان نیروی پلیس اعتقادی ندارد. او پس از حضور در مناطق تخریب‌شده در شهر کنوشا گفت: "این‌ها نتایج اعتراضات صلح‌آمیز نیست، بلکه نشانه تروریسم داخلی است."

ترامپ همچنین رسانه‌های کشورش را متهم کرد که با تمرکز بر وقایعی که طی آنها پلیس "بد" عمل کرده، موجب تشدید مخالفت‌ها با نیروی پلیس به طور کلی شده است.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی‌، رئیس‌جمهوری آمریکا قبل از ورود به ایالت ویسکانسن در گفت‌وگو با خبرنگاران، شهردار کنوشا را که یک دموکرات است "احمق و بی‌عرضه" خطاب کرد و بدون ارائه مدرک و شواهدی مدعی شد که اگر مداخله نیروهای گارد ملی نبود "آنارشیست‌های رادیکال" قصد به خاک نشاندن این شهر در ایالت ویسکانسن را داشته‌اند.

شهر کنوشا در ۱۰ روز گذشته صحنه اعتراضات گسترده به هفت بار شلیک یک افسر پلیس سفیدپوست به جیکوب بلیک است که بنا بر گزارش‌ها، غیر مسلح بوده و در حال سوار شدن به خودروی خودش از پشت هدف تیراندازی قرار می‌گیرد. احتمال می‌رود جیکوب بلیک به علت ضایعه نخاعی توانایی راه رفتن را برای همیشه از دست دهد.

پدر او، جیکوب بلیک سینیور، روز سه‌شنبه از دیدار با دونالد ترامپ که به کنوشا رفته سر باز زد و گفت که "اهل سیاست نیست" و این که زندگی پسرش برایش مهم‌تر از "عکس گرفتن با رئیس‌جمهور" است.

سفر روز سه‌شنبه ترامپ به ویسکانسین در حالی صورت گرفت که مقام‌های این شهر و فرماندار ایالت، از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بودند که سفر خود را لغو کند. آنها حضور ترامپ را "تفرقه‌افکنانه" و موجب عمیق‌تر شدن مشکل در کنوشا ارزیابی کرده بودند.

با این حال، ترامپ که تلاش می‌کند خود را کاندیدای "نظم و قانون" جلوه دهد، ضمن بازدید از کنوشا به بررسی خسارات به اموال و اماکن عمومی پرداخت.

او پیش از سوار شدن بر هواپیما به مقصد ویسکانسن گفته بود: "فکر می‌کنم مردم به وقایعی که در شهرهایی که مدیران دموکرات دارند روی می‌دهد نگاه می‌کنند و از آنچه می‌بینند منزجر می‌شوند... باورشان نمی‌شود که چه وضعی در کشور به راه افتاده... من هم باورم نمی‌شود."

گرچه ترامپ ادعا کرده که او نیروهای گارد ملی را برای کنترل اوضاع به کنوشا فرستاده، اما در حقیقت این فرماندار دموکرات ایالت ویسکانسین بود که دستور اعزام گارد ملی را صادر کرد و تنها ۲۰۰ تن از این ماموران فدرال بودند که به دستور رئیس‌جمهوری به نیروهای گارد ملی پیوستند.

ترامپ همچنین به گزارش‌های تایید نشده‌ای از تلاش معترضان برای ورود به خانه شهردار کنوشا اشاره کرد.

او گفت: "من دیشب دیدم که این آنارشیست‌های رادیکال تلاش می‌کردند وارد خانه (جان آنتارامیان) شهردار دموکرات کنوشا شوند و خیلی اتفاقات بدی برای این شهردار بیچاره و احمق اتفاق افتاد، شهردار بسیار کودن... منظورم این است که من نمی‌فهمم او چه طور می‌تواند شهرداری کند... آنها تعداد زیادی آدم آورده بودند و شهردار را واقعا استهزاء می‌کردند و گمان می‌کنم قصد ورود به خانه او را داشتند و با این حال او هنوز از آنها حمایت می‌کند، به علت این که نادان است... فقط یک نادان می‌تواند بعد از این وقایع باز هم طرف آنها را بگیرد."

ادعای حمله و تلاش برای ورود به خانه شهردار از سوی معترضان در کنوشا تایید نشده است.

ترامپ که می‌گوید علت سفرش به کنوشا دیدار با ماموران پلیس و گارد ملی است، گفت: "آنها عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند و آتش را سریع فرونشاندند."

 
 
این مطلب برایم مفید است
168 نفر این پست را پسندیده اند