کدخبر: ۳۵۹۱۶۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واعظی: ترامپ می‌خواهد با شورای امنیت هم بیزینس کند

اقتصاد نیوز : رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی‌ها می‌دانند یک کار تبلیغاتی می‌کنند و هدفشان از فشار به شورای امنیت برای بازگرداندن تحریم‌ها هم انتخابات آتی است.

به گزارش اقتصادنیوز، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت، اظهار کرد: هر اقدامی در شورای امنیت یا مراجع بین المللی باید یک مبنای حقوقی داشته باشد. امروز همه حقوقدانان و کشورهای دنیا اعلام کردند آنچه دولت فعلی آمریکا برای رجوع به شورای امنیت به آن استناد می‌کند هیچگونه مبنای حقوقی ندارد. آمریکا به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ استناد می‌کند درحالی که در اوایل سال ۹۷ از آن خارج شده است و مانع آنهایی که طبق برجام با ایران همکاری می‌کردند هم شده است.

واعظی گفت: به صرف اینکه در مقطعی نام آمریکا در زمره ۱+۵ بوده است و به این استناد می‌کند که در قطعنامه ۲۲۳۱ نام آمریکا هم بوده است، می‌خواهد از سازوکارهای آن استفاده کند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و فارس بخوانید؛

*از نظر سیاسی وقتی یک کشوری معاهده‌ای را قبول ندارد و زمانی هم که خواسته از آن خارج شود گفته چون ایرانی‌ها کلاه سر ما گذاشتند، ما از آن خارج می‌شویم، دیگر نمی‌توانند به آن استناد کنند. این استنادات آمریکا هیچ مبنای سیاسی و حقوقی ندارد.

* تا دیروز اندونزی رئیس شورای امنیت بوده است و این کشور صریحاً اعلام کرد ما به دلیل اینکه درخواست آمریکا هیچ مبنای حقوقی ندارد نمی‌توانیم با این موضوع تشکیل جلسه دهیم. امروز هم نیجر رئیس شورای امنیت شده است و این کشور هم همین موضع را گرفته است و از طرف دیگر ۱۳ عضو به صورت کتبی اعلام کردند آنچه می‌خواهد اتفاق بیافتد هیچ مبنای قانونی ندارد و قابل قبول نیست.

* گزارشی که ما از کمیسیون مشترک برجام دریافت کردیم این بوده است که همه اعضا به اتفاق گفتند آنچه آمریکا به آن استناد می‌کند قابل قبول نیست زیرا عضو برجام نیست و خوشبختانه بین روسیه و چین و اروپا اتفاق نظر وجود دارد.

*آمریکایی‌ها می‌دانند یک کار تبلیغاتی می‌کنند و هدفشان هم انتخابات آتی است تا وضعیت ترامپ از نظر داخلی به دلیل اشتباهات فاحش در کرونا و برخوردهای بد با معترضین، بهتر شود.

* ایران با توجه به توفیقاتی که از گذشته داشته است و توافقی بسیار خوبی که با آژانس اتمی داشتیم و استقبال خوبی که کشورهای جهان از همکاری ایران و آژانس کردند هیچ فضایی برای آمریکایی‌ها نیست که بتوانند روی این موضوع کار کنند. نگاه ترامپ نگاه بیزینسی است و فکر می‌کند با مساله سیاست و حقوق هم می‌تواند با زور و فشار عمل کند. اینکه اعضای شورای امنیت را هم تهدید به تحریم کردند یک بدعت جدید است که می‌خواهند با فشار رأی جمع کنند.

*{ با اشاره به اینکه دولت آمریکا می‌داند یک کار تبلیغاتی می‌کند تا حقوقی و سیاسی، و هدف شان هم انتخابات آتی است}: تلاش آمریکا به نتیجه نخواهد رسید، ترامپ در امور داخلی به خاطر اشتباهات فاحش در مقابله با کرونا و همچنین برخورد نامناسب با سیاه‌پوست‌ها با توجه به نظرسنجی‌های انجام شده وضعیت خوبی ندارد و به دنبال فرافکنی و تبلیغات انتخابی است تا فضای جامعه را تغییر دهد و مثلا با دستاورد سیاست خارجی و تبلیغات بین‌المللی وجهه‌ای برای خود کسب کند.  

*{با اشاره به توافق چهارشنبه هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و انتشار بیانیه مشترک}: کشورهای دنیا از این همکاری ایران با آژانس استقبال خوبی داشتند و به نظرم امروز هیچ فضایی برای مانور دادن آمریکا نیست.  

*{ درباره تعیین کردن تاریخ برای بازگشت و اعمال تحریم ایران در ۳۰ شهریور}: برای کشورهای عضو برجام در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش‌بینی شده است که هر کدام از اعضا – چه ایران و چه اعضای دیگر – به اختلاف برخورد کردند، باید در کمیته‌های مختلف مراحلی را طی کنند و پس از ان نتیجه به شورای امنیت برود و آنجا شورا یک ماه فرصت دارد برای این که به این مساله رسیدگی و نتیجه را اعلام کند.

* وزیر خارجه آمریکا به همان حق فرصت اعضای برجام استناد می‌کند و این یک ماه (از اول تا ۳۰ شهریور) را برمبنای قطعنامه ۲۲۳۱ استفاده می کند که با توجه به خروج امریکا از برجام و عضو نیست به این تاریخ تعیین نمی‌تواند استناد کند این ۳۰ روز همان تاریخی است که پمئپو در ذهن خود دارد و اعلام کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند