کدخبر: ۳۵۹۲۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

معاون وزیر کشور :‌

اولین محکوم ساخت و سازهای خلاف شهرداری ها هستند

اقتصاد نیوز:معاون وزیر کشور جزئیات روند پیگیری اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری ها را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ، مهدی جمالی نژاد در نشست خبری امروز چهارشنبه در تشریح آخرین اقدامات معاونت عمرانی و توسعه ای امور شهری و روستایی وزارت کشور و همچنین سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: وزارت کشور وزارتخانه ای حاکمیتی و فرابخشی است که به دلیل ماموریت های فراگیری که هر یک از معاونت ها بر عهده دارند هر معاونت به اندازه یک وزارتخانه است. در حوزه معاونت عمرانی وزارت کشور نیز وظایفی همچون هماهنگی در پروژه های عمرانی، نظارت بر امور شوراهای شهر و روستا و برنامه ریزی برای ترافیک شهرهای کشور انجام می شود.

وی افزود: در حوزه سازمان شهرداری ها نیز پشتیبانی، حمایت، هدایت و نظارت و همچنین ایجاد هماهنگی در امور شهرداری ها و دهیاری ها در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری انجام می شود. در حقیقت ابرخانواده ای به صورت مویرگی در اجرائیات کشور مجموعه شهرداری ها و دهیاری ها هستند که سیاست های عملیات های اجرایی و عمرانی در سطح شهرهای کشور توسط این سازمان تدوین می شود.

وی ادامه داد: سیاست هایی به صورت اولویت بندی شده در وزارت کشور برای شهرها شامل تهیه برنامه های پنج ساله انجام می شود که در حال حاضر برای شهرهای بزرگ و کلانشهرها این کار انجام شده و در شهرهای کوچک نیز در مسیر تهیه این برنامه ها قرار گرفته ایم. تقویت نقش و جایگاه شهرداری ها در شهرها که در راستای برنامه یکپارچه شهری دنبال می شود نیز از اولویت های وزارت کشور محسوب می شود.

به گفته وی، همچنین ایجاد نظام اجرایی شفاف، شفاف کردن نظام درآمدی شهرداری ها، ایجاد بستر درآمدهای پایدار، تحقق شهرهای هوشمند، ایجاد کاربست های ویژه برای برون سپاری اقدامات، کاهش تصدی گری، سوگیری محله محوری پروژه ها، اعتمادسازی و پاسخگویی در نگاه جدید به اداره شهرها شامل شهرهای دوستدار محیط زیست و شهرهای خلاق و کارآفرین در وزارت کشور دنبال می شود.

وی تاکید کرد: حمل و نقل پاک، ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری، انتظام بخشی به تشکیلات شهرداری ها و ساماندهی نیروهای انسانی نیز به عنوان اولویت ها مد نظر قرار گرفته است.

معاون وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به تصویب سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی در شورای عالی شهرسازی اشاره کرد و افزود: این سند تحول بسیار بزرگی در حوزه شهرسازی و معماری کشور ایجاد خواهد کرد. از سوی دیگر در وزارت کشور ابتدا آسیب شناسی در ۱۱ محور را آغاز کردیم که در قالب آن هفت سند آسیب شناسی تهیه شده است و چهار سند آسیب شناسی شوراها، شهر هوشمند، حمل و نقل و عمران شهری و یک سند در حوزه شهرسازی نیز در حال انجام است.

وی در تشریح اقدامات نرم افزاری در حوزه شهرداری ها و دهیاری ها به تهیه لوایحی که تصویب آنها سال ها به طول انجامیده همچون لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها اشاره کرد و افزود: قانون ساماندهی پسماندهای عادی، لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهرها و روستا ها، اصلاحات قانون کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها و ساماندهی عوارض شهرداری ها ظرف سال های گذشته پیگیری شده است.

وی ادامه داد: کمیته ملی عوارض تشکیل شده است و در گذشته بسیاری از شهرداری ها به صورت سلیقه ای عوارض را اعمال می کردند اما با تشکیل این کمیته وحدت رویه ای در صدور عوارض ایجاد شده است. همچنین لایحه تنظیم عوارض مالیات بر ارزش افزوده که حدود ۲۰ درصد بودجه شهرداری ها را تشکیل می دهد در گذشته سهم ۶۶ درصدی را برای دولت و ۳۳ درصدی را برای شهرداری ها در نظر گرفته بود که با پیگیری های انجام شده سهم شهرداری ها به ۵۰ درصد می رسد و در صورت تصویب این لایحه تغییر پیدا خواهد کرد. با تصویب این اصلاحیه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به درآمد شهرداری ها افزوده می شود.

جمالی نژاد تاکید کرد: یکی از دغدغه های شهرداری ها آشفتگی نیروهای انسانی بود که با ابلاغ سازمانی به ۱۳۱۷ شهرداری کشور ارتقای ۲۲۹۸ نیروی انسانی شهرداری ها انجام شد و به این ترتیب ساماندهی در این حوزه محقق شد.

وی افزود: کارکنان شهرداری ها و شهرداران کمترین میزان حقوق را می گرفتند که این موضوع زمینه ساز ایجاد فساد در این مجموعه ها بود که خوشبختانه در دو مرحله ظرف سال گذشته و امسال افزایش حقوق آنها را داشتیم اما هنوز حقوق پرسنل شهرداری ها و شهرداران از بسیاری دستگاه های اجرایی کشور پایین تر است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در تشریح حمایت های سخت افزاری وزارت کشور از شهرداری ها و دهیاری ها به بازگشت سهم شهرداری ها از محل فروش نفت اشاره کرد و افزود: مبلغ قابل توجهی از این محل به شهرداری های کوچک و میانی کشور به صورت ماهانه پرداخت می شود. در شهرهای شمالی ما مشکل پسماند به صورت جدی مشاهده می شود. به نحوی که این شهرها غرق در شیرابه و زباله هستند. لذا سال گذشته و امسال مبلغ قابل توجهی در این حوزه به آنها پرداخت شد و برخی از این شهرها زباله سوز آنها به زودی فعال خواهد شد.

وی ادامه داد: در توسعه حمل و نقل شهری علی رغم وجود شرایط سخت اقتصادی اقدامات خوبی انجام شده به شکلی که ۱۷۹ کیلومتر به طول خطوط قطار شهری یعنی معادل ۵۴ درصد به کل خطوط در حال بهره برداری افزوده شده است. این مهم در حالی اتفاق افتاده که ساخت هر کیلومتر از خطوط قطار شهری ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد. در همین مدت ۱۱۲ ایستگاه قطار شهری در خطوط کشور به بهره برداری رسیده است.

وی در خصوص نوسازی ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی کشور نیز گفت: ۷۱ هزار دستگاه تاکسی نوسازی شده و بیش از صدها جلسه شورای عالی ترافیک و شورای ترافیک در استان ها و شهرستان های کشور برگزار شده، همچنین تفاهم نامه ای برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در شهرهای مختلف به امضا رسیده است.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه در کشور ۱۳۶۸ شهر، ۶۲ هزار و ۷۳ آبادی، ۱۳۳۸ شهرداری، ۳۷ هزار و ۱۱۸ دهیاری، ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ عضو شورا وجود دارد، افزود: در حال حاضر در کشور ۲۸۵۵ دهیار خانم مشغول به کار هستند و بودجه سال ۹۹ شهرداری های کشور ۹۶ هزار میلیارد تومان است. در حالیکه بودجه عمرانی کشور ۸۷ هزار میلیارد تومان است. برای نظارت بر این خانواده گسترده اقدامات گسترده ای از جمله ایجاد سامانه هایی همچون سامانه سیمفا، سپند، باربگ، سپاس و نظارت بر مصوبات شوراهای شهر و روستا تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: جمع آوری پسماند در ۳۰ هزار روستای کشور اقدامات گسترده ای را می طلبد و در حال حاضر زباله سوز نوشهر آماده شده و زباله سوز شهر رشت نیز سال آینده افتتاح خواهد شد. در حوزه آموزش و پژوهش نیز مرکز مطالعات شهری و روستایی را داریم که ۱۶۹۰ پروژه استانی و ۵۵ پروژه مطالعات ملی را در کنار انتشار کتب علمی و پژوهشی و آموزش بیش از ۱۲۶ هزار عضو شوراها در سراسر کشور با همکاری شورای عالی استان ها در دستور کار دارد.

معاون وزیر کشور در خصوص کمک های مالی به دهیاری های کشور گفت: از ابتدای تشکیل دهیاری ها در کشور ۲۵ هزار میلیارد تومان به دهیاری ها کمک شده که از این میزان ۲۱ هزار و ۱۸۴ میلیارد تومان یعنی معادل ۸۵ درصد آن در دولت های یازدهم و دوازدهم پرداخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه نظارت بر تمام پروژه ها به صورت مستمر پیگیری می شود به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: بر اساس فرمایشات ایشان ما در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها برنامه ای تحت عنوان ۳×۱۰۰+۶۵ را در دستور کار قرار دادیم که در قالب آن پروژه هایی که روند تکمیل آنها کند یا متوقف شده است را پیگیری خواهیم کرد که تا پایان دولت به بهره برداری برسند.

جمالی نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص روند پیگیری اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری ها گفت: متاسفانه در بحث ساخت و سازهای غیر مجاز موضوع به صورت مداوم ظرف سالیان گذشته مطرح می شود. مسئله ای که یکی از نگرانی های ما محسوب می شود و تلاش همیشگی ما برای به حداقل رساندن آن ادامه دارد. متاسفانه قانون ماده ۱۰۰ کارآیی لازم را ندارد و با توجه به نقصی که در آن وجود دارد ساخت و سازهای خلاف انجام می شود. متاسفانه در ساخت و سازهای خلاف اولین محکوم شهرداری ها و دهیاری ها هستند، در حالیکه مراجع هفت گانه ای در این حوزه دخیل هستند. ساخت و سازهای خلاف در سالیان گذشته شکل گرفته، لذا با وجود نقصی که در این قانون وجود دارد ممکن است باز هم شاهد چنین مواردی باشیم. بسیاری از ساخت و سازهای خارج از پهنه شهرها در حوزه ماموریتی جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: با دغدغه وزیر کشور ستاد ساخت و سازها با محوریت خود وزیر برای مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز تشکیل شده است. گاها عدم پاسخگویی برخی دستگاه ها به استعلام شهرداری ها مشکلاتی را فراهم می کند. از سوی دیگر نگاه درآمدی شهرداری ها به کمیسیون ماده ۱۰۰ و نقض آراء صادره کمیسیون ماده ۱۰۰ توسط دیوان عدالت از دیگر مشکلاتی است که در این حوزه مشاهده می شود.

وی ادامه داد: در این خصوص و تا پیش از اصلاح این قانون توسط ما راهکارهایی همچون حذف فرآیند طولانی مصوبات ماده ۵ و همچنین برخورد با مامورین متخلف شهرداری ها پیشنهاد شده است.

معاون وزیر کشور در خصوص اقدامات انجام شده در پی شیوع کرونا ویروس و همچنین حمایت های مالی از شهرداری های کشور گفت: کارگروه ویژه ای در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با شیوع کرونا ویروس تشکیل شد که علاوه بر تدوین ضوابط، پروتکل ها و شیوه نامه های متناسب با این شرایط در حوزه تامین امکانات، تجهزات نیز ورود پیدا کردیم. ضوابط و پروتکل های لازم در حوزه پسماندهای عادی و پسماندهای بیمارستانی تدوین شد اما به صورت کلی به شهرداری های شهرهای بزرگ و کلانشهرها کمک مالی انجام نشد اما به شهرهای کوچک و میانی کمک هایی را پرداخت کردیم.

وی ادامه داد: تامین مالی برای بازسازی ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس در این ایام انجام شد و تامین ۲۰۰۰ دستگاه واگن برای شهرداری ها نیز به تصویب رسید که امیدواریم ظرف ماه های آینده قرارداد تامین این واگن ها عملیاتی شود. ۶۳۰ دستگاه واگن بخشی از ۲۰۰۰ واگن مترو مصوب شورای اقتصاد است که مناقصه آن برگزار شده و مقرر بود از مقر فاینانس کشور چین این کار انجام شود که بخشی از آن درگیر پروژه های دیگر شد اما با پیگیری های انجام شده فضا آماده شده که این فاینانس عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: هدف اصلی ما این است که از تولید کننده داخلی حمایت کنیم تا بتوانیم تولید واگن های ملی را داشته باشیم و شرکت های واگن سازی که فعالیت آنها کند شده قوت بگیرند و ادامه فعالیت بدهند.

معاون عمرانی وزیر کشور درباره وجود تداخل در حریم شهرها و حل این معضل گفت: در بسیاری شهرهای کشور تداخل حریم ها را داریم که مشکلاتی ایجاد کرده است. در تهران نیز استانداری تهران پیگیر این موضوع است. البته رسیدگی به این موضوع در تهران متفاوت و با پیچیدگی هایی همراه است. خوشبختانه ساخت و سازهای درون حریم که با موضوعات اجتماعی همراه هستند شفاف تر شده و شفاف تر کردن مرزها می تواند کمک موثری در حل معضل حاشیه نشینی باشد.

وی گفت: خوشبختانه بر اساس مطالعاتی که انجام شده ظرف سال های گذشته مهاجرت از کلانشهرها به سمت شهرهای پیرامونی و حتی روستاهای پیرامونی آغاز شده است.

وی در خصوص حمل و نقل ریلی و کمک به شهرداری های کشور در این عرصه گفت: در شرایط فعلی، کارخانه های تولید اتوبوس های درون شهری کار سختی در پیش دارند و در حال حاضر اتوبوس تولیدی آماده چندانی ندارند. لذا بازسازی اتوبوس های فرسوده که با مبلغ ناچیزی امکانپذیر است آغاز شده، بیش از ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی کشور ما پیر است که باید جوان سازی آن انجام شود. امیدواریم از محل اوراق مشارکت تامین بودجه برای این کار انجام شود.

جمالی نژاد در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه در کشور ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد و از این میزان ۳۲۶۸ هکتار در تهران قرار گرفته است، افزود: دولت و شهرداری در حوزه بازآفرینی توافق کرده اند که ۷۰ درصد منابع مالی تحقق بازآفرینی توسط دولت و ۳۰ درصد مابقی توسط شهرداری تامین شود. تا کنون ۷۵۰۰ میلیارد تومان در این حوزه هزینه شده است اما محدودیت های ریالی روند کار را کمی کند کرده است.

وی در خصوص پروژه های هفته دولت در سال جاری نیز گفت: بیش از ۲۲ هزار پروژه در دهه فجر سال گذشته با وجود تحریم ها و مشکلات مالی به بهره برداری رسید و در هفته دولت امسال نیز بیش از ۱۸ هزار پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید. علاوه بر اینها با توجه به پیش بینی عدم برگزاری مراسم اربعین امسال زیرساخت های اربعین با سرعت پیگیری و اجرا شده که آمادگی برای برگزاری این مراسم در سال آینده نیز محقق شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند