کدخبر: ۳۵۹۲۵۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

فرانسه به عراق سلاح می فروشد؟

اقتصادنیوز: رئیس جمهوری فرانسه گفت‌وگو با مقام‌های عراقی درباره فروش سلاح‌های فرانسوی به عراق را رد کرد و گفت که در مورد خرید سلاح فرانسوی در بغداد بحث نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا:«امانوئل مکرون» اظهار کرد که عراق می‌خواهد در فناوری صلح آمیز هسته‌ای برای تولید انرژی برق سرمایه‌گذاری کند و ما آماده همکاری هستیم.
وی ادامه داد که ما همچنان در عراق با گروه تروریستی داعش می‌جنگیم.

وی افزود، فرانسه از استقلال و حاکمیت عراق به دور از دخالت همسایگان و ابتکار عمل منطقه‌ای در این زمینه حمایت می‌کند. 
مکرون از تهیه نقشه راه مشترک برای همکاری میان عراق و فرانسه خبر داد و گفت که از نخست وزیر، «مصطفی الکاظمی» برای دیدار از پاریس دعوت کرده است. 
وی اظهار کرد که پاریس از پیشنهادها و ابتکار عمل عراق که توسط رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان این کشور برای مقابله با مداخلات خارجی ارائه شد، پشتیبانی می‌کند. 
رئیس جمهوری فرانسه توضیح داد که ما همچنان در عراق با داعش می‌جنگیم و این سازمان تروریستی در زمان حاضر تهدید به شمار می‌رود. 
مکرون افزود، عراق مایل به سرمایه گذاری در فناوری صلح آمیز هسته ای برای تولید انرژی برق است و پاریس در این زمینه آماده همکاری با بغداد است. 
وی تاکید کرد که محاکمه شبه نظامیان فرانسوی تبار داعش حق قانونی مقام‌های عراقی است و هر کسی که ثابت شده در عراق درگیر عملیات تروریستی بوده باید محاکمه شود. 
رئیس جمهوری فرانسه گفت‌وگو با مقام‌های عراقی درباره فروش سلاح‌های فرانسوی به عراق را رد کرد و گفت که در مورد خرید سلاح فرانسوی در بغداد بحث نشده است. 
مکرون تاکید کرد که فرانسه از چالشهای پیش روی عراق آگاه است و از این کشور حمایت میکند.

رییس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در سفری یک روزه وارد بغداد شد و با روسای سه گانه عراق دیدار و گفتوگو کرد.
مکرون پیش از ورود به بغداد در توئیتی گفته بود که حامل یک طرح با همکاری سازمان ملل برای حمایت از حاکمیت ملی در عراق است.
وی در نشست خبری مشترک با «برهم صالح» همتای عراقی نیز خاطر نشان کرد که دخالتهای خارجی یکی از چالشهای عراق است که منافع ملی این کشور را تضعیف میکند.
مکرون همچنین در نشست مطبوعاتی مشترک با الکاظمی گفت که پاریس خواهان همراهی و مشارکت در اجرای طرحهای مهم و زیربنایی عراق به ویژه متروی بغداد و پروژه‌های انرژی است. 
وی تاکید کرد که فرانسه به تامین منابع انرژی در عراق پایبند و آماده اجرای طرح های انرژی در این کشور است. 
رئیس جمهوری فرانسه در این سفر همچنین در نشستهای جداگانه با «نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق و «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان این کشور دیدار و و گفتوگو کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند