آمار شوکه کننده سقط جنین در جهان

کدخبر: 359439
اقتصادنیوز : براساس آمار سازمان بهداشت جهانی "WHO"، هر ساله در جهان ۴۰ تا ۵۰ میلیون سقط جنین اتفاق می‌‌افتد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ سقط‌ جنین قانونی می‌تواند به‌دلایل طبی (نجات جان مادر) یا ناهنجاری‌های جنینی انجام شود؛ این موضوع در کشور ما، علاوه بر تشخیص پزشک معالج زنان، باید توسط سه پزشک متخصص دیگر تأیید شود و در نهایت به تأیید نهایی پزشک قانونی برسد؛ این نوع سقط‌ها با رضایت آگاهانه و کتبی مادر و در سن بارداری زیر 19 هفته در مراکز درمانی به‌صورت آشکار و با صدور مجوز قابل انجام است، غیر از این مورد باقی موارد سقط جنین حرام و غیرقانونی است.

بالاترین نرخ سقط جنین در جهان مربوط به کدام کشور است؟

در ادامه به وضعیت سقط جنین(غیرمجاز) در جهان نگاهی می‌اندازیم؛ اتحاد جماهیر شوروی (1919)، ایسلند (1935) و سوئد (1938) از نخستین کشورهایی بودند که برخی یا همه اشکال سقط جنین را قانونی کردند؛ در آلمانِ نازیِ 1935، قانونی تصویب شد که به موجب آن سقط جنین برای کسانی که «به‌طور ارثی بیمار» تلقی می‌شدند، مجاز شمرده می‌شد، در حالی‌که زنانی که به نژاد آلمان تعلق داشتند، به طور ویژه، از سقط جنین منع می‌شدند!

با این حال در حال حاضر، سقط جنین در 58 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل قانونی است! یکی از دقیق‌ترین راه‌ها برای یافتن میزان سقط جنین، گزارشات مربوط به سیاست‌های جهانی سقط جنین است که توسط سازمان ملل ایجاد شده است؛ این گزارش‌ها تعداد سقط جنین انجام شده در زنان بین 15 تا 44 سال را اندازه گیری می‌کند؛ این میزان تعداد سقط جنین در هر 1000 زن در هر کشور را اندازه گیری می‌کند.

براساس گزارش "worldpopulationreview" یکی از کشورهایی که بالاترین میزان سقط جنین را دارد، روسیه است؛ طبق گزارشات سازمان ملل، میزان سقط جنین در روسیه 53.7 است، به عبارت دیگر، از هر 1000 زن بین 15 تا 44 سال، 53.7 نفر سقط جنین داشته‌اند.

سقط جنین , غربالگری مادران باردار , کاهش جمعیت , رسانه‌های خارجی ,

کشور دیگر با نرخ سقط جنین بالا کوبا است، طبق داده‌های سازمان ملل، در سال 2020 میزان سقط جنین در کوبا 24.8  بوده است؛ براساس گزارشات سازمان ملل، همچنین  قزاقستان میزان سقط جنین بالایی دارد، نرخ سقط جنین در این کشور 35 است؛ گرجستان نیز با نرخ 19.1 دارای نرخ بالایی است، میزان سقط جنین در رومانی 21.3 است و بر اساس داده‌های سازمان ملل سوئد آخرین کشور با نرخ سقط جنین بیش از 20 است. 

جدول زیر نرخ سقط جنین کشورهای مختلف را به ازای هر 1000 زن را نشان می‌دهد، این جدول نشان می‌دهد:

براساس آمار سازمان بهداشت جهانی "WHO"، هر ساله در جهان 40 تا 50 میلیون سقط جنین اتفاق می‌‌افتد؛ در ایالات متحده آمریکا، جایی که تقریباً نیمی از بارداری‌ها ناخواسته است و از هر 10 مورد چهار مورد با سقط جنین خاتمه مییابد، بیش از 3000 سقط جنین در روز اتفاق می‌افتد و 22 درصد از کل بارداری‌ها در ایالات متحده آمریکا (به استثنای سقط جنین) به سقط جنین ختم می‌شود! 

این در حالی است که در اروپا، سوگند دانشجویان پزشکی در یونان باستان، آن‌ها را از انجام سقط جنین منع می‌کرده‌است و متون پزشکی مربوط به طب بقراط، حاوی یادداشت‌هایی مربوط به خطرات ناشی از سقط جنینِ ناامن است؛ در مسیحیت، پاپ (90–1585) به عنوان نخستین پاپ، اشاره کرده‌ است که سقط جنین بدون در نظر گرفتن این‌که در چه مرحله‌ای از حاملگی باشد، قتل محسوب می‌شود! و مخالفت با سقط جنین تا قرن 19، به‌طور سرسختانه‌ای ادامه داشت.

در سالیان اخیر و پیرو تغییر نوع نگرش و سبک زندگی خانواده ایرانی، عدم التزام برخی پزشکان به رسالت قانونی و اخلاق حرفه‎ای و همچنین سهل‎الوصول بودن برخی داروهای غیرمجاز، آمار سقط جنین درمانی و جنایی در ایران به‌طور نگران‌کننده‎ای افزایش یافته است که به‌معنی عدم جامعیت و عدم بازدارندگی قانون و دستورالعمل‎های موجود است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما