اظهارات تمسخرآمیز لاوروف درباره سیاستمداران آمریکا!

کدخبر: 359533
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه روسیه، اتهام آمریکا به کشورش مبنی بر مداخله در انتخابات آمریکا را به سخره گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سرگئی لاوروف روز جمعه پس از شرکت در اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو گروه بریکس که بطور وبیناری برگزار شد، در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: اتهام به روسیه مبنی بر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سالها پیش جریان دارد.

 

وی افزود: آنها حتی یک بازی دارند که چه کسی بیشتر مداخله می کند روسیه، چین یا ایران؟ اخیرا از سخنگوی سازمان تجسسی آمریکا پرسیدند. او کمی فکر کرد و گفت که چین بیش از روسیه و بیشتر از ایران مداخله می کند.

لاوروف گفت: به این ترتیب این بازیها برای بزرگسالان از مدتها پیش ادامه دارد و ما را به حیرت وانمی دارد. هرچند که گاهی اوقات مجبور می شویم تعجب کنیم. منظورم ادعای اخیر طرف آمریکایی بود که مدعی شد روسیه سعی دارد به نفع یکی از نامزدهای انتخاباتی از رای گیری با پست استفاده کند. 

وی افزود: من از این اتهام حیرت زده شدم زیرا که تاکنون فکر می کردم که رای گیری با پست مساله مورد اختلاف ترامپ و دمکرات ها است و ترامپ با چنین رای گیری مخالفت می کند اما حزب دمکرات اصرار دارد. 

گفتنی است گروهی از سناتورهای دمکرات، از استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا خواستند تا بخاطر قصد روسیه برای مداخله در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، تحریم هایی را علیه این کشور وضع کند. 

 انتخابات ریاست جمهوری امریکا روز سوم ماه نوامبر برگزار می شود و دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی با جو بایدن نامزد دمکرات ها رقابت می کند. 

 روسیه در مساله ناوالنی چیزی برای پنهان کردن ندارد

لاوروف در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران گفت که روسیه در وضعیت الکسی ناوالنی (وبلاگ نویس مخالف دولت روسیه) هیچ چیزی برای پنهان کردن ندارد.

 وی افزود: یک بار دیگر یاداوری می کنم ناوالنی در هواپیما حالش بد شد و تدابیر فوری بکار گرفته شد و در فرودگاه خودرو فوریت های پزشکی در انتظار او بود که او را به بیمارستان منتقل کرد و به دستگاه تنفس مصنوعی وصل شد.

لاوروف گفت: ناوالنی یک و نیم شبانه روز در بیمارستان در روسیه بسر برد و هر ساعت ما شاهد توضیح خواستن درباره حال او بودیم. 

وی در ادامه سخنان خود گفت که طرف المانی هیچ اطلاعاتی درباره ناوالنی به روسیه ارائه نکرده است.

لاوروف گفت که وضعیت بیماری ناوالنی وبلاگ نویس با وضعیت سرگئی اسکریپال شباهت داشت و در ان زمان نیز انگلیس به اتحادیه اروپا اطلاعات داد.

وی خاطرنشان کرد که در مساله اسکریپال نیز روسیه بدون هر گونه شواهد مورد اتهام قرار گرفت و نتایج تحقیقات در مورد اسکریپال در انگلیس محرمانه شد و تاکنون سرگئی اسکریپال و دخترش را هیچکس ندیده است.

لاوروف تصریح کرد که انگلیس از اتحادیه اروپا خواست تا دیپلمات های روسی را اخراج کند و وعده داد تا اطلاعات در مورد مسمومیت اسکریپال را به بروکسل ارائه کند.

وزیر خارجه روسیه گفت: من تا کنون چند بار در دیدار با نمایندگان اتحادیه اروپا از انها در مورد اطلاعات مربوط به تحقیقات پیرامون اسکریپال سوال کرده ام و آنها هر بار می گویند انگلیس این اطلاعات را ارائه نکرده است. 

لاوروف درباره گفت وگویش با وزیران خارجه گروه بریکس نیز گفت که همه طرف ها برای تحکیم و توسعه روابط راهبردی در همه راستاهای فعالیت این گروه توافق کردند.

بریکس از روسیه، برزیل، چین، هند و آفریقای جنوبی تشکیل شده است. 

مقام‌های آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که نتیجه گیری کارشناسان آلمانی حکایت از سوء قصد به جان این وبلاگ نویس روس دارد.

در بیانیه رسمی دولت آلمان مسمویت ناوالنی با یک عامل عصبی شیمیایی توصیف و از دولت روسیه درخواست شده است تا فوراً توضیحی ارائه دهد.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در همین رابطه اعلام کرد: پیش از انتقال ناوالنی به برلین، هیچ ماده سمی در بدن وی یافت نشد با این حال روسیه برای همکاری همه جانبه با آلمان برای روشن شدن تمامی زوایای این حادثه آماده است هر چند که برلین به درخواست های رسمی ما تا امروز پاسخی نداده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه نیز این موضوع را دسیسه ای تکراری علیه روسیه و در جهت سیاه نمایی از این کشور خوانده است.

وی ادامه داد: غربی ها می دانند که در این مواقع چه رخ می دهد و روسیه نیز پاسخ مناسب را ارایه خواهد کرد.

آلکسی ناوالنی منتقد دولت روسیه به عنوان رهبر مخالفان از حمایت کشورهای غربی برخوردار شده است.

عوامل نوویچوک یا گاز نوویچوک به دسته‌ای از عوامل عصبی اطلاق می‌شود که بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ در شوروی و روسیه تولید شده‌اند.

به گزارش مجل آلمانی اشپیگل، کارشناسان در بیمارستان چاریته به دلیل شباهت ها با نوع مسمویت سرگئی اسکریپال طی سال 2018 در انگلیس، با آزمایشگاه ویژه انگلیس برای تحقیق در مورد سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی، مشاوره گرفته اند.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که سفیر روسیه در برلین با توجه به یافته های جدید احضار شده است.

الکسی ناوالنی دو هفته پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد.

پس از یک هفته، مخالفان دولت روسیه توانستند از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اجازه خروج او از کشور و اعزامش به آلمان را بگیرند.

کیرا یارمیش سخنگوی ناوالنی ضمن حمله توئیتری به مقامات دولتی یا خبرنگاران طرفدار دولت روسیه برای دفاع از کشورشان مبنی بر دست نداشتن در حادثه بوجود آمده برای ناوالنی، اعلام کرد که حال الکسی خوب نیست و او همچنان در کما است و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کند و بنظر نمی رسد که به این زودی ها تغییری در وضعیت وی حاصل شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما