کدخبر: ۳۵۹۶۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا بزنند؟

اقتصاد نیوز : جهانپور با تاکید براینکه واکسیناسیون همگانی آنفلوانزا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، گفت: ثبت نام برای دریافت این واکسن در داروخانه‌ها صحت ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: همکاران ما در شبکه بهداشتی کشور در سال گذشته، ۲۵۰ هزار دوز واکسن دریافت کردند که امسال با افزایش ۱۰ برابری توزیع واکسن در شبکه‌های بهداشت، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن برای گروه‌های در معرض خطر و پرخطر یعنی واکسیناسیون مادران باردار و بیماران خاص توزیع خواهد شد و این گروه از جمعیت، رایگان واکسینه خواهند شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین برای سایر گروه‌ها و افراد نیز بالغ بر ۸.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در نظر گرفته شده که اواخر شهریور در شبکه توزیع دارویی و داروخانه‌ها توزیع شده و در قبال هر کد ملی یک دوز واکسن قابل تحویل خواهد بود.

او با تاکید براینکه واکسیناسیون همگانی آنفلوانزا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، افزود: ثبت نام برای دریافت واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها صحت ندارد، این شایعه نه تنها هدف خیرخواهانه ندارد، بلکه کلاهبرداری است.

 جهانپور ادامه داد: به رغم تمام مشکلات ارزی، برای تهیه و توزیع و مصرف منطقی واکسن آنفلوانزا مشکلی وجود نخواهد داشت و واکسن برای گروه‌های در معرض خطر و پرخطر فراهم است، بنابراین تقاضای کاذب و هزینه بیجا نباید ایجاد کرد.

احتمال کاهش موارد آنفلوانزا در سال جاری

او گفت: برآورد ما این است که امسال نسبت به سال گذشته در مورد آنفلوانزا حتی ممکن است مشکلات کمتری داشته باشیم؛ زیرا مردم نکات بهداشتی را بیشتر رعایت می‌کنند، کمتر در مکان‌های عمومی و تجمع‌ها حاضر می‌شوند، از ماسک استفاده می‌کنند و این مراقبت‌ها همزمان در کنترل کرونا و آنفلونزا موثر خواهد افتاد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: خوشبختانه امسال تامین واکسن آنفلوانزا برای بیماران خاص و مادران باردار ۱۰ برابر سال قبل است، در حالی که تامین واکسن برای سایر گروه‌های پرخطر نیز ۵ یا ۶ برابر سال گذشته است. واکسن آنفلوانزا از منابع معتبر و شرکت‌های برتر اروپایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند، تهیه شده و دقت نظر کافی برای تهیه آن صورت گرفته است و هر فرد با مراجعه به داروخانه و با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی می‌تواند واکسن آنفلوانزا را تهیه کند.

او تصریح کرد: تا قبل از پایان شهریور توزیع واکسن آنفلوانزا آغاز می‌شود و تلاش بر این است که تا آن زمان بخش اعظمی از واکسن‌ها وارد شده و توزیع آن‌ها انجام شده باشد و هر فرد طبیعتا نمی‌تواند بیش از یک واکسن خریداری کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند