سخنگوی وزارت خارجه به امارات: در حوزه امنیت با کسی شوخی نداریم

کدخبر: 359994
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: فردا وزیر خارجه هند، که قرار است برای شرکت در اجلاس شانگهای به روسیه سفر کند، چند ساعت به تهران می‌آید و ملاقاتی را با وزیر امور خارجه کشورمان خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری صبح امروز(دوشنبه) با بیان اینکه بیانیه منتشر شده در شورای امنیت سازمان ملل، که یک بیانیه ریاستی بود، برای ایران و اعضای باقی مانده در برجام یک دستاورد بزرگ بود، گفت: در این بیانیه به عدم اهلیت ایالات متحده به عنوان یک عضو برجام اشاره قطعی شده است.

وی افزود: همچنین دستیار ویژه وزیر امور خارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان سفری را به این کشور داشت که سفر پرباری بود و با تمامی مقامات افغانستانی ملاقات کرد.

خطیب‌زاده ادامه داد: همچنین دستیار ویژه وزیر و نماینده ویژه ایران در امور سوریه و یمن سفری را به ژنو داشت که با اعضای ضامن روند آستانه در حاشیه نشست قانون اساسی سوریه ملاقات و گفتگو کرد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و ایسنا بخوانید؛

* همچنین نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و همچنین آقای گریفیس نماینده ویژه سازمان ملل گفتگوهای بسیار جدی در این سفر داشتند.

* امروز پایان سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران خواهد بود و فردا وزیر خارجه هند که در سفری به روسیه برای اجلاس وزرای خارجه عضو سازمان شانگهای عازم مسکو است، چند ساعتی در تهران توقف خواهد داشت و با وزیر امور خارجه کشورمان ملاقات خواهد کرد.

* علیرغم وجود بیماری کرونا، روزها و هفته‌های بسیار شلوغی داریم سفرهایی هم برای آقای ظریف در پیش است که به محض نهایی شدن به اطلاع عزیزان خواهم رساند.

*{ درباره سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران}: سفر وزیر خارجه سوئیس در چارچوب عادی سفرهای وزرای امور خارجه دو کشور است. به دلیل کرونا این سفر به تاخیر افتاد البته قرار بود این سفر زودتر انجام شود. روابط خوب کمی و کیفی با سوئیس داشتیم. یکی از ابعاد روابط ایران و سوئیس، حافظ منافع آمریکا بودن آنهاست. البته آنها حافظ منافع ایران در کانادا و حافظ منابع ایران و عربستان هم هستند.

* آمریکا از هیچ فرصتی برای اعمال فشار علیه ایران چشم‌پوشی نمی‌کند، قبل از سفر گروسی به ایران او با مدیرکل آژانس تماس گرفت. این سفر به روابط ایران و آمریکا ربطی ندارد و سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده و این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است.

*{ه درباره کانال مالی سوئیس}: این کانال با ۲۰ ماه تاخیر به دلیل فشار آمریکا در بهمن به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرد. در خرداد ماه اولین تراکنش جدی انجام شد و اقلام دارویی به ایران ارسال شد. هر دو تراکنش با منابع مالی ایران انجام شد. این منابع بی‌نهایت نیست. البته منابع مالی ایران در دنیا زیاد است.

* آمریکا وقیحانه تلاش می‌کند منابع مالی دیگری به این کانال وارد نشود ولی اگر این منابع وارد شوند قابل استفاده است. ما به نیات آمریکا آگاه هستیم ولی دولت سوئیس با حسن نیت، صداقت و شفافیت هم برای راه‌انداری این کانال و هم حافظ منافع بودن عمل کرده است.

* سفرهایی هم برای آقای ظریف در نظر گرفته شده  است که پس از نهایی شدن اطلاع‌رسانی می‌شود.

*ایران در حوزه امنیت ملی خود با هیچ کسی شوخی ندارد و این موضوع با شفافیت و از تمامی مجاری ممکن به اطلاع همسایه ما در خلیج همیشه  فارس « امارات » رسیده است. 

*{ در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در صورت الغای برجام، آیا تعهدات نظارتی ایران از جمله دسترسی به دو سایت مورد توافق اخیر با آژانس، باقی خواهد ماند یا نه}: در صورت الغای برجام، نظارت‌ها نخواهد بود. ما دو نوع رابطه با آژانس داریم، رابطه پادمانی که در چارچوب ان پی تی است و دیگری تعهدات خاصی است که در برجام قید شده که دسترسی های درخواستی آژانس ربطی به برجام ندارد و متعلق به حوزه پادمانی است.

* تا مادامی که در همان چارچوب توافقی، به صورت مستقل و حرفه ای و در چارچوب مقررات آژانس و توافقات پیشینی که از قبل بوده، در کنار آژانس خواهیم بود.

*{درباره روابط ایران و آذربایجان و نشست آتی سه جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان}: ایران هیچ حد و مرزی برای گسترش روابط با آذربایجان قائل نیست. اعزام یک دیپلمات ارشد به عنوان سفیر در همین چارچوب است. برگزاری نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه نیز در دست بررسی است.

خطیب زاده

*{ درباره نظر ایران نسبت به تحولات بلاروس}: آنچه در بلاروس اتفاق می‌افتد، یک موضوع داخلی است. ما فکر می‌کنیم این موضوع داخلی باید در فضای آرام، بدون تنش و همچنین بدون دخالت خارجی حل شود. ما امیدواریم دولت و مردم این کشور در یک توافق نزدیک این موضوع را مدیریت و حل کنند.

*{درباره درخواست آمریکا از بورس آلمان برای فروش دارایی‌های ایران}: آمریکا از هر موضوعی برای ضربه زدن به منافع ایران دنبال می‌کند. جزییات این موضوع را از بانک مرکزی بپرسید ولی تا به امروز نظر ایران جلو رفته و تاکنون ایالات متحده موفق نشده است.

*{ درباره حملات ترکیه به پ.ک.ک}:‌ موضوع کردستان برای ایران موضوع یک وطن است و هر آنچه رخ دهد، آن را یک موضوع کردی نبینید. گروه‌های تروریستی هستند که از مرزهای مشترک عراق، ایران و ترکیه سوءاستفاده می‌کنند و برخی کمپ‌ها را در عراق زدند و اقداماتی را علیه سربازان انجام دادند.

* هیچ روستایی مورد حمله قرار نگرفته است و اقدامات علیه کمپ‌ها صورت گرفته است، ایران تنها کشوری در منطقه است که یک اتوبان بزرگش را کردستان و یک استان را کردستان نامیده است. ‌همانطور که در مرزهای دیگر ناامنی را تحمل نمی‌کنیم در مورد آنجا هم تحمل نمی‌کنیم.

* تمامیت ارضی عراق برای ما خط قرمز بوده و هست و برخی نگرانی‌ها را ترکیه عنوان می‌کند که ما به آنها می‌گوییم نباید تعرضاتی به تمامیت ارضی عراق صورت بگیرد.

*{ درباره اظهارات اخیر وزیر دفاع انگلیس درباره تحریم‌های تسلیحاتی ایران}: آنچه تاکنون انگلیس انجام داده، هم‌راستا با اعضای برجام بوده است؛ هم در کمیسیون مشترک و هم در شورای امنیت. آنها می‌دانند نسبت به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تعهد عملی دارند. اگر هر طرفی به هر شکلی بخواهد قطعنامه ۲۲۳۱ و تعهداتش در برجام را نقض کند، ایران پاسخ می‌دهد.

* ایران گفته اگر قطعنامه ۲۲۳۱ نقض شود، این به معنای پایان برجام است. آنها این مسئله را می‌دانند و حتما آخرین شانس‌ها را از دست نمی‌دهند.

*{ درباره تلاش برای ایجاد یک پایگاه‌ جاسوسی در امارات}: امارات دو نوع اشتباه راهبردی انجام می‌دهد؛ یکی اشتباه شناختی و دیگری اشتباه محاسباتی. آنها اشتباه شناختی از جایگاه خود در منطقه و جهان دارند. آنها همچنین اشتباه شناختی نسبت به جایگاه آمریکا و اسرائیل در جهان در حال گذار است.

*{ درباره سفر روزهای گذشته وزیر دفاع هند به تهران}: ایران سیاست خارجی واحدی دارد که براساس آن، دیپلماسی دفاعی، دیپلماسی فرهنگی، دیپلماسی علمی و دیپلماسی عمومی و...، هر کدام جایگاه خود را دارند. در این سیاست خارجی، یک اصل، سیاست خارجی متوازن است.

* با تمامی همسایگان به دنبال حسن همسایگی هستیم، روابط ما با هند چند لایه و عمیق است؛ هم کمی و هم کیفی. یکی از ابعاد همکاری مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در منطقه است. ایران می‌خواهد به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه نقش خود را در متوازن‌سازی امنیت در منطقه ایفا کند.

*{درباره انتقال سفارت صربستان و کورزو به بیت‌المقدس}: چهره‌هایی که من از مسئولان این کشورها در نشست با ترامپ دیدم، متعجبانه بود. ایران همواره برای حل منازعات بین صربستان و کوزوو تلاش کرده و از گفتگو میان آن ها استقبال می‌کند. ولی اینکه ترامپ به خاطر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از هر چیزی سواستفاده کند، وقیحانه است. آنها به خاطر یک مسئله دیگری در آنجا بودند ولی ترامپ آن موضوع را مطرح کرد. من فکر نمی‌کنم جامعه جهانی با این موضوع همراهی کند.

*{ درباره پیشنهاد وزیر خارجه روسیه برای میانجیگری میان ایران و آمریکا}: ما به نیت روسیه شک نداریم ولی آنچه محل شک است، نیت و اعمال آمریکا است. آمریکا همچنان تروریسم اقتصادی علیه ایران را دنبال می‌کند و هیچ شرم و حیایی هم ندارد که بگوید به دنبال گشنگی این ملت است. تا این سیاست برقرار است، سیاست ما هم هیچ تغییری نمی‌کند.

*{درباره اظهارات وزیر امور خارجه چین در خصوص مذاکرات منطقه‌ای براساس برجام}: ایران به صورت روشن سیاست‌های خود را روشن کرده است. گزارش آژانس هم منتشر شده است. اقدامات ایران در کاهش تعهدات هم برای ایجاد توازن بوده است. البته همه اقدامات ایران برگشت‌پذیر است که این موضوع به انجام تعهدات طرف مقابل بستگی دارد.

*{ در خصوص اینکه آیا روحانی در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کند}: ایران مانند سایر اعضای سازمان ملل برای حضور در نشست مجمع عمومی دعوت دارد. سازمان ملل هم یک ارگان بین‌المللی است و برای یک کشور خاص نیست. تصمیم‌گیری در حال انجام است که در چه سطحی انجام شود.

*{درباره مطالبات مطرح شده از سوی خانواده قاضی منصوری}: وزارت امور خارجه دخالتی در پروسه‌های قضایی و پروسه‌های پلیسی ندارد و هر چیزی در مسیر خودش انجام می‌شود. سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی براساس قانون و دستورالعمل نهادهای تخصصی داخلی عمل می‌کند.

*اقدام سفارتخانه‌ها بیشتر به ابلاغ یا دسترسی به اسناد مربوط می‌شود، ‌درباره این متوفی گزارش نهایی دادگاه ارسال و ترجمه شده و در اختیار قوه قضاییه و خانواده آنها قرار می‌گیرد. از نظر دادگاه ۲۰ روز خانواده و صاحبان حق اختیار دارند به حکم و رای دادگاه شکایت کنند و وزارت امور خارجه اگر کاری از دستش بربیاید انجام می‌دهد و بقیه موارد مطرح شده گمانه‌زنی است که ارزش پاسخگویی ندارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما