​​​​متکبرترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا+ تصاویر

کدخبر: 359999
اقتصاد نیوز : تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از توافق اقتصادی صربستان و کوزوو که با میانجیگری ترامپ صورت گرفت و اعلام غافلگیرانه انتقال سفارت صربستان به قدس اشغالی در جریان این نشست، به خوبی حکایت از تکبر رئیس جمهور آمریکا و نوع برخورد تحقیر آمیزش با رهبران کشورها در ازای وعده هایی به آن ها دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اخیرا و پس از اعلام توافق کوزوو و صربستان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی وانتقال سفارت صربستان به قدس اشغالی از زبان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از این نشست جنجال زیادی به پا کرد به ویژه که در ویدئوهای منتشر شده از این نشست رئیس جمهور صربستان کاملا تسلیم به نظر می رسد و حتی به گنجاندن بند انتقال سفارت کشورش به قدس اشغالی که وی را شوکه کرده هم اعتراضی نمیکند.

در همین باره شبکه المیادین در مطلبی در تحلیل رفتارهای هریک از حاضران در این نشست چنین نوشت:" فعالان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کردند که نشان می‌دهد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا الکساندر ووچیچ همتای صربستانی خود را مانند یک دانش آموز در مقابل میزش نشانده است. 

همچنین در این ویدئوها الکساندر ووجیچ، رئیس جمهور صربستان هنگام قرائت بیانیه‌ای توسط ترامپ درباره انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس اشغالی، با شنیدن این مطلب کاملا غافلگیر شده و گویا که از گنجانده شدن این بند بی‌اطلاع است و به همین دلیل به برگه‌های در دستش نگاه می‌کند تا از وجود چنین بندی در آن‌ها اطمینان حاصل کند.

 این تصویر جایگاه بارزی در کتاب روابط دیپلماتیک بین المللی آمریکا دارد نه به خاطر اهمیت دیدار بلکه به خاطر احمقانه بودن آن.

نحوه چیدمان افراد حاضر در این نشست به نحوی است که شباهت زیادی به نشستن دانش‌آموز(ووچیچ) مقابل ناظر یا معلم (ترامپ) دارد درحالی که نه ترامپ اخلاق یک معلم را دارد و نه ووچیچ تواضع دانش‌آموز را و بی تردید ووجیچ دنبال چیزهای دیگری است که ترامپ را راضی نگه دارد.

در این نشست صربستان و کوزوو توافق عادی‌سازی اقتصادی بین دو کشور را امضا کرده‌اند درحالی که بندهای این توافق شامل جزئیات مربوط به خاورمیانه و اسرائیل است همانطور که در ویدیوی منتشر شده رئیس‌جمهور صربستان حین اعلام انتقال سفارت این کشور به قدس غافلگیر شده است.

این ویدئو نشانگر این است که ترامپ از مرحله نقض توافق‌ها به مرحله فریب و نیرنگ رسیده تا با هر ابزاری رضایت اسرائیل را جلب کند.

نکته اصلی این جا است که هیچ رئیس‌جمهوری حتی ترامپ با تمام تکبر و حماقتش نمی تواند بدون اطلاع طرف مقابل و بدون توافق قبلی با رئیس‌جمهور صربستان چنین خبری را اعلام کند.در این باره روزنامه تایمز اسرائیل نوشت رئیس‌جمهور صربستان از این مسئله خبر داشته و توافقی درباره انتقال سفارت وجود داشته است اما ترامپ می‌خواست این خبر را به خاطر منافع انتخاباتی خودش اعلام کند.

کاری که ترامپ با ووچیچ کرد توهین بزرگی بود. در آمریکا زمانی که رئیس‌جمهور از یک مهمان استقبال می‌کند دو طرف روی صندلی‌های برابر و کنار هم در سالن کاخ سفید می‌نشینند اما نشستن ترامپ پشت میز کارش و نشاندن رئیس‌جمهور صربستان درست روبروی وی (به شکل معلم و دانش آموز) توهین بزرگی بود.

سوال این است که چرا ووچیچ این رفتار را قبول کرده است؟ کاملا واضح است که وعده‌ها و ضمانت‌هایی از جانب آمریکا وجود دارد.

در این باره یک خبرنگار در کاخ سفید فاش کرد که ترامپ وعده‌هایی درباره افزایش سطح سرمایه‌گذاری در صربستان و سفرش به این کشور در صورت انتخاب مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری داده است.

اما چالش کنونی رئیس‌جمهور صربستان این است که او روابط ممتاز و تاریخی با روسیه و چین دارد و اکنون بعد از آنچه در کاخ سفید رخ داد چگونه می‌خواهد با این دو کشور روبرو شود. از دیگر سو صربستان از سال ۱۹۹۲ روابط خوبی با اسرائیل دارد. در آن سال اسرائیل از صربستان به ویژه در کشتار علیه بوسنی حمایت نظامی کرد. رئیس‌جمهور صربستان در واقع با این کار "هدیه زیبایی" به اسرائیل داد.

در تصاویر منتشر شده رئیس‌جمهور صربستان خوشحال از این نشست بیرون می آید شاید دنبال دستاوردی برای حفظ آبروی خود و افزایش قدرتش است اما تردیدی نیست ترامپی که یک روز از تهدید کردن مهاجران به انداختنشان در دهان تمساح باکی نداشت هرگز از خوار کردن روسای جمهور کشورها یکی پس از دیگری باکی ندارد.

ترامپ نخست‌وزیر کوزوو را نیز به همین شکل برای صحبت با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بر روی صندلی نشاند.

در حقیقت سیاست آمریکا بر استکبار متکی است و تفاوت رئیس‌جمهور کنونی با روسای جمهور قبلی این است که ترامپ این تکبر و حماقت را در دولت و سیاست خود نشان می‌دهد."

 

تیتر یک
  • دومین عدد از رشد اقتصادی در فاصله یک روز؛

    پس از آن که بانک مرکزی رشد اقتصادی را ۳.۶ درصد اعلام کرد، مرکز آمار به فاصله یک روز این متغیر را برای سال گذشته ۰.۷…

از دست ندهید
بلیط هواپیما