کدخبر: ۳۶۰۲۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تصاویر حیرت انگیز از خورشید

اقتصادنیوز : بزرگترین تلسکوپ فضایی اروپا تصاویری زیبا و دیده نشده از سطح خورشید را ثبت کرده که جزئیات پیچیده‌ای از لکه‌های خورشیدی و پلاسما را در سطح این ستاره نمایش می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، اگر چه خورشید نزدیک به ۱۵۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، اما تصاویر جدید نمای فوق‌العاده نزدیکی از خورشید را در دسترس علاقمندان قرار می‌دهد. این تصاویر از فاصله حدوداً ۴۸ کیلومتری سطح خورشید گرفته شده‌اند.

تصاویر نفس گیر تلسکوپ فضایی اروپا از خورشید

براساس گزارش دیلی میل، تلسکوپ گریگور که این تصاویر را تهیه کرده موفق شده جزئیاتی بی سابقه از تأثیرات میدان‌های مغناطیسی خورشید، فوران‌ها و لکه‌های خورشیدی را ثبت کند. در تصاویر یادشده برخی میدان‌های مغناطیسی خورشید با طول موج ۵۱۶ نانومتر و لکه‌های خورشیدی ۴۳۰ نانومتری قابل تشخیص است.

خورشید متشکل از ساختارهای سلول مانند ملتهبی است که از خود نور و انرژی ساطع می‌کنند. ابعاد هر یک از سلول‌های یادشده به اندازه ایالت تگزاس آمریکاست و شکل‌گیری آنها حاصل حرکات همرفتی شدید و گسترده‌ای است که گرما را از اعماق خورشید به سطح آن منتقل می‌کند.

در مرکز هر یک از این سلول‌ها پلاسما نیز وجود دارد که فرایند تغییر حرارت آن منجر به شکل‌گیری لکه‌های خورشیدی نیز می‌شود. بهینه سازی تلسکوپ گریگور در مارس گذشته و همزمان با شیوع ویروس کرونا رخ داد تا تصاویر فوق دقیق از سطح خورشید ثبت شوند. تلسکوپ یادشده در هاوایی واقع است و تحلیل عکس‌های جدید به ستاره شناسان کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری از سطح خورشید و تأثیر فعل و انفعالات آن بر آب و هوای فضا کسب کنند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند