ترامپ به دردسر افتاد/ رئیس جمهور آمریکا به حامیان مالی خود پشت می کند؟

کدخبر: 360406
اقتصاد نیوز : «ترامپ»که به دلیل افشا شدن اظهاراتش درباره کهنه سربازان تحت انتقاد قرار گرفته، سخنانی را درباره پنتاگون بر زبان جاری کرد که موجب شگفتی شد از همین رو کاخ سفید برای تلطیف فضا وارد عمل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، سخنان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره جنگ طلب بودن مقامات پنتاگون و اینکه آنها برای راضی نگه داشتن کارخانه های تولید سلاح موجب جنگ افرزوی در جهان می شوند، علاوه بر سطح بین الملل بازتاب گسترده ای در داخل آمریکا داشت و همین امر موجب واکنش کاخ سفید برای تلطیف فضا شد. 

نکته عجیب این ماجرا آنجا است که لابی های اسلحه و همچنین شرکت های تولید جنگ افزار از مهمترین حامیان ترامپ محسوب می شوند و رو در رو شدن وی با آنها می تواند در آراء انتخاباتی او تاثیر منفی بگذارد. 

از سوی دیگر جبهه گیری ترامپ علیه پنتاگون در شرایطی انجام شد که وی هنوز از انتقادات گسترده به دلیل افشا شدن اظهاراتش درباره کهنه سربازان و اینکه آنها را احمق و بازنده خوانده بود رهایی نیافته است. 

ترامپ روز دوشنبه در اظهاراتی اعلام کرد که مسئولان ارشد وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) خواهان روشن نگاه داشتن آتش جنگ هستند تا بدین ترتیب پیمانکاران نظامی همچنان خوشحال بمانند.

وی در اظهارات خود گفته بود: رهبران و فرماندهان ارشد پنتاگون تنها دنبال جنگ هستند، بنابراین شرکت‌های فوق العاده‌ای که بمب، هواپیماها و چیزهای دیگر می‌سازند، همگی خوشحال و راضی می‌مانند».

ترامپ

لازم به ذکر است «مارک اسپر» که دونالد ترامپ او را به عنوان وزیر دفاع منصوب کرده پیش‌تر لابی‌گر اصلی شرکت اسلحه سازی «ریتیون»، بزرگترین تولید کننده تجهیزات نظامی در ایالات متحده آمریکا بود که سپس در سال ۲۰۱۷ به سمت مدیر عامل اجرایی وزارت دفاع منصوب شد.

اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ادعای جدا کردن خود از جنگ سالاران در آمریکا با هدف جلب آراء مردم آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد و این در حالی است که در دوره ترامپ شاهد افزایش فروش تسلیحات از سوی این کشور و مشارکت دولت او در جنگ‌های منطقه‌ای هستیم. فروش تسلیحات به عربستان و خرسندی ترامپ از آنکه آن‌ را کمک بزرگی به دولت وی باید دانست، بر این اساس قابل ارزیابی است.

از سوی دیگر، «جرد کوشنر» داماد ترامپ و افرادی چون «مایکل فلین» که مشاور امنیت ملی ترامپ بود نیز در فروش تجهیزات حساس هسته‌ای به عربستان نقش عمده‌ای داشتند که سود آن به ترامپ و افراد نزدیک به وی رسیده است؛ اقدامی که خلاف مقررات همکاری هسته‌ای واشنگتن با کشور دیگر بوده است.

در همین رابطه «مارک میدوز» رییس ستاد کارکنان کاخ سفید در واکنش به سخنان دونالد ترامپ در مورد پنتاگون گفت: آنچه که رئیس جمهوری ترامپ مطرح کرد، اشاره مستقیمی به وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش و مقامات مشخص پنتاگون نیست. همه ما می‌دانیم که در واشنگتن دی سی چه می‌گذرد؟

میدوز برای آنکه ضد جنگ بودن ترامپ را ثابت کند گفت: این رئیس ‌جمهور بر یک چیز اصرار دارد. او نمی‌خواهد به برخی از لابی‌گرها که خواستار به میدان فرستادن برادران و خواهران ما هستند، اجازه تحریک بدهد چرا که آنها به دنبال قراردادهای نظامی هستند تا حتی اگر شده یک دقیقه هم بیشتر نیروها در خارج بمانند.

رئیس کارکنان کاخ سفید در پایان برای تبرئه کردن ترامپ از دشمنی با مقامات پنتاگون مدعی شد: ترامپ درباره پایان دادن به جنگ‌های بی انتها اصرار دارد و به ایستادن در برابر این گروه‌ها (گروه های جنگ طلب) در واشنگتن دی سی ادامه می‌دهد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما