کدخبر: ۳۶۰۸۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

راهکارهای خلاص شدن کودکان ازکابوس های شبانه

اقتصادنیوز : یک روانپزشکی گفت: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کودکان ۶ ساله از کابوس‌های شبانه در کودکی رنج می‌برند که با برخی روش‌ها می‌توان از شر این کابوس‌ها خلاص شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،فرشته همتی روانپزشک  با بیان اینکه انسان‌ها به هنگام ناراحتی نباید استراحت کنند، گفت: زمانی که یک فرد با احساس استرس، اضطراب و ناراحتی به خواب می‌رود، بی شک با کابوس‌ها و انواع رویا‌های ترسناکی در خواب رو به رو خواهد شد، افرادی که با حالت وحشت زدگی،گیجی و منگی از خواب بیدار می‌شوند، پس از بیدار شدن فقط به یاد کابوس شب گذشته خود هستند و سریعا فرد همان خواب و کابوس برایش تجسم می‌شود؛ بنابراین کابوس شبانه به دلیل یک حادثه و ناراحتی در واقعیت بوجود می آید و پایه علمی ندارد .

همتی برخی از بیماری‌های روانی را از علل کابوس‌های شبانه دانست و گفت: بروز برخی بیماری های پر مخاطره، دیدن فیلم ترسناک قبل از خواب، مشکلات کلیوی و استرس‌ از دلایل اصلی دیدن کابوس‌های شبانه است.

این روانپزشک در ادامه با اشاره به اینکه کودکان ۵ تا ۶ سال اغلب در رویاهای کودکی به شدت کابوس شبانه می‌بینند، گفت: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کودکان ۶ ساله از کابوس های شبانه در کودکی رنج می برند، اما این در حالی است که این موضوع در میان بزرگسالان شاید کمتر از یک درصد باشد.

او در ادامه وجود برخی تکنیک‌های رفتاری را برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه الزامی دانست و تصریح کرد: اگر کابوس‌های شبانه فرد همراه با اختلالات شدید افسردگی باشد، او باید تحت بررسی روانپزشک قرار گیرد  و دارو تجویز شود، اما اگر این کابوس‌ها همراه با اختلال در شبکه مغزی نباشد با بعضی درمان ها و تکنیک‌های نوین روز همانند یوگا یا رویا درمانی می توان به این کابوس ها خاتمه داد .

این روانپزشک در ادامه در خصوص استراحت و ساعت خواب توصیه کرد: ساعت مناسب استراحت و خوابی که فیزیولوژی بدن با آن سریعتر ارتباط برقرار می کند و به نوعی مانع از بروز انواع بیماری و کابوس‌های شبانه می‌شود ساعت ۱۰ الی ۱۲ شب تا ۶ صبح است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند