کدخبر: ۳۶۱۰۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چگونه کرونا روی سلامت روان تاثیر می‌گذارد؟

اقتصادنیوز : تب، سرفه خشک، تنگی نفس، از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم رایج کرونای خفیف است. در موارد شدیدتر تنفس تا حدی مختل می‌شود و هشیاری از دست می‌رود که نیاز به بستری الزامی است، اما فارغ از علائم جسمانی، کرونا روی سلامت روان افراد تاثیرگذار است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، اگرچه بیماری کرونا در بسیاری از افراد درمان می‌شود، اما برخی علائم روانی پایدار می‌مانند یا نیاز به درمان و توجه دارند:

انزوا جویی روانی

درست است که بسیاری از افراد مبتلا به کرونا برای پیشگیری از ابتلای اطرافیان در انزوا و قرنطینه بستری می‌شوند، اما گاهی این انزوا به بخش روان سرایت می‌کند و افراد علائم انزواجویی و حتی پارانویا را نشان می‌دهند. بسیار مهم است که علائم اولیه روانی نیز پس از بهبودی، بهبود یابند.

 مشکلات حافظه بلند مدت

گروه کوچکی از مبتلایان به کرونا از مشکلات حافظه و تمرکز رنج ببرند، ممکن است این علائم هفته‌ها پس از بیماری پایدار باشند و بنابراین باید مورد توجه اطرافیان بیمار قرار بگیرند.

اضطراب

اضطراب به عنوان یکی از علائم پایدار همراه با خستگی و دشواری در تنفس در بسیاری از مبتلایان به کرونا دیده شده است. این موضوع نه تنها عجیب نیست بلکه عادی به نظر می‌رسد.

 افسردگی

کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند اغلب علائم افسردگی را نیز نشان می‌دهند. ممکن است این علائم با اضطراب نیز همراه شوند یا نشوند. با این وجود معمولا پس از درمان کرونا و بازگشت افراد به جامعه افسردگی نیز بهبود می‌یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند