اگر خروپوف می کنید، از کرونا بترسید

کدخبر: 362889
اقتصاد نیوز : تحقیقات جدید نشان داده اند که اگر در اثر آپنه خواب خروپف کنید، احتمال مرگ در اثر Covid-19 سه برابر بیشتر می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، ویروس کرونا اثبات کرده است که افراد مختلف را از طرق مختلف تحت تأثیر قرار می دهد – و برای برخی، به خصوص جدی و به طور بالقوه کشنده است. به همین دلیل مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) شرایط مختلفی را مشخص کرده است که می تواند خطر ابتلا به بیماری شدید Covid-19 مانند دیابت، چاقی و بیماری های کلیوی را افزایش دهد. اما شرط دیگری که برای برجسته شدن تحقیقات جدید وجود دارد و ممکن است همان خطرات را داشته باشد: آپنه انسدادی در خواب است.

تحقیقات جدید نشان داده اند که اگر در اثر آپنه خواب خروپف کنید، احتمال مرگ در اثر Covid-19 سه برابر بیشتر می شود. یک متا آنالیز جدید از انگلستان ۱۸ مطالعه قبلی را بررسی کرده است، هشت مورد از آنها عمدتا با خطر مرگ ناشی از Covid-19   سروکار داشتند، در حالی که ۱۰ مورد دیگر مربوط به آپنه خواب بودند. 

انواع مختلفی از آپنه خواب وجود دارد، اما شایع ترین آن آپنه انسدادی خواب است. این اختلال خواب باعث می شود که تنفس افراد در خواب قطع و وصل شود زیرا “عضلات گلو به طور متناوب شل شده و راه هوایی خود را در هنگام خواب مسدود می کنند”. و یکی از بارزترین علائم آپنه انسدادی خواب خروپف است. 

آنچه محققان انگلستان در تجزیه و تحلیل تحقیقات قبلی دریافتند این بود که افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب ۲.۸ برابر خطر مرگ در اثر Covid-19 در روز هفتم بستری داشتند. به احتمال زیاد COVID-19 استرس اکسیداتیو و التهاب را افزایش می دهد و بر مسیرهای تنفسی تأثیر می گذارد، که همه این موارد در بیماران مبتلا به آپنه خواب انسدادی نیز تحت تأثیر قرار می گیرند.

یکی از بزرگترین موارد کشف درمورد بیماری Covid-19 این است که وضعیت خواب به شدت تحت تشخیص قرار گرفته است. طبق انجمن آپنه خواب تخمین زده می شود ۲۲ میلیون آمریکایی دچار آپنه خواب هستند، اما ۸۰ درصد موارد آپنه خواب انسدادی متوسط ​​و شدید تشخیص داده نمی شوند. به همین ترتیب، با توجه به بررسی انجام شده، محققان بر این باورند که ۸۵ درصد موارد آپنه انسدادی خواب در انگلیس تشخیص داده نمی شود. بدون داشتن تصویر واضح از تعداد افرادی که دارای آپنه خواب انسدادی هستند، تعیین دقیقاً تعداد افراد مبتلا به آپنه خواب دشوار است. 

اگر آپنه خواب در فردی تشخیص داده شود، درمان از طریق فشار مثبت مداوم مجاری هوایی (CPAP) ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو، التهاب و اثرات آن بر مسیرهای تنفسی کمک کند. در واقع گروهی از بیماران باید بیشتر آگاه باشند که آپنه انسدادی خواب در صورت ابتلا به COVID-19 می تواند یک خطر اضافی برای آنها باشد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما