گفت‌و‌گوی اردوغان و مکرون درباره تنش‌های مدیترانه

کدخبر: 362999
اقتصاد نیوز : روسای جمهور فرانسه و ترکیه درباره تشدید تنش‌ها در دریای مدیترانه و همکاری‌های دوجانبه به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امانوئل مکرون و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور فرانسه و ترکیه به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

بر این اساس، دو طرف در این تماس تلفنی درباره تشدید تنش‌ها در دریای مدیترانه و همکاری‌های دوجانبه به تبادل نظر پرداختند. فرانسه از حامیان دولت یونان در تقابل با ترکیه محسوب می‌شود.

اردوغان از فرانسه خواست درباره تنش در دریای مدیترانه سازنده برخورد کند. وی دلیل تشدید تنش‌ها را نادیده گرفتن حقوق آنکارا و ترک‌های قبرس خواند. وی تاکید کرد: ترکیه به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از حقوق خود در دریای مدیترانه عقب نشینی نخواهد کرد.

پیشتر نخست‌وزیر یونان طی سخنانی از ترکیه خواست در مواجهه با مسائل مربوط به دریای مدیترانه عاقلانه رفتار کند.

همزمان با اوج گرفتن تنش‌ها بین ترکیه و یونان، آتن خطرات از سوی ترکیه را پررنگ خوانده و گفته که ترکیه تهدیدی برای صلح در شرق دریای مدیترانه محسوب می‌شود.

ترکیه عملیات اکتشاف منابع نفتی را در اطراف جزیره‌ای متعلق به یونان آغاز کرده و همین موضوع نگرانی یونان را برانگیخته است. همزمان، آماده‌باش نظامی در یونان به حداکثر خود رسیده است.

یونان دو جزیره «رودس» و «کاستلوریزو» در شرق دریای مدیترانه را خط قرمز خود اعلام کرده و از ترکیه خواسته تا از نزدیک شدن به این دو جزیره امتناع کند.

ارتش یونان نیز آماده‌باش نیرو‌های خود را به بالاترین سطح افزایش داد. این اقدام در واکنش به تصمیم ارتش ترکیه برای برگزاری مانور بین دو جزیره «رودس» و «کاستلوریزو» در شرق دریای مدیترانه صورت گرفت.

فرماندهی ارتش یونان، مرخصی‌های نیرو‌های خود را در همه یگان‌ها لغو کرد. منابع رسانه‌ای تاکید کردند نیرو‌های نظامی یونان در سراسر این کشور به ویژه در استان «فریس» نزدیک مرز‌های زمینی ترکیه، در حالت آماده باش هستند.

این دومین بار در چند هفته گذشته است که ارتش یونان نیرو‌های خود را به حالت آماده باش کامل در می‌آورد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما