ویروس مرگباری که 30 درصد از مبتلایان را می کشد

کدخبر: 363214
اقتصاد نیوز : ویروس ای‌ای ای یکی از علل عفونت‌های مغزی است که حدود ۳۰ ٪ افراد مبتلا به این ویروس جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بیتوته، ویروس انسفالیت اسب شرقی (EEEV) نوعی از آلفا ویروس، خانواده توگاویریدا است. ویروس‌های آلفا ویروسی مهم پزشکی که در قاره آمریکا یافت می‌شوند عبارتند از: ویروس انسفالیت اسب ونزوئلا (VEEV)، ویروس چیکونگونیا (CHIKV)، ویروس مایارو (MAYV) و ماداریاگا (MADV).‌ای ای‌ای دارای یک ژنوم RNA با حس مثبت تک رشته‌ای است.

ذرات ویروس کروی هستند و قطر آن‌ها ۶۰-۶۵ نانومتر است. از چهار نژاد کمپلکس آنتی ژنی EEE، گروه I فقط از EEEV تشکیل شده است و در آمریکای شمالی و کارائیب بومی است و باعث بیشتر موارد بیماری‌های انسانی می‌شود. سه گروه دیگر (IIA، IIB و III) توسط MADV مرتبط (که قبلاً با نام EEEV آمریکای جنوبی شناخته می‌شد) ایجاد می‌شوند و باعث بیماری‌های عمده اسب در آمریکای مرکزی و جنوبی می‌شوند.

علائم بیماری ویروس انسفالیت اسب شرقی

دوره کمون برای بیماری ویروس انسفالیت اسب شرقی (EEEV) (زمان گزش پشه آلوده تا شروع بیماری) از ۴ تا ۱۰ روز است. عفونت‌ای ای‌ای می‌تواند منجر به یک بیماری سیستمیک یا بیماری عصبی، از جمله مننژیت (عفونت غشا‌های اطراف مغز و نخاع) یا انسفالیت (عفونت مغز) شود. نوع بیماری به سن فرد و سایر عوامل میزبان بستگی خواهد داشت. برخی از افرادی که به EEEV آلوده می‌شوند ممکن است بدون علامت باشند (هیچ علائمی ایجاد نمی‌کنند).

بیماری سیستمیک با تب، لرز، ضعف، آرترالژی و میالژی مشخص می‌شود. این بیماری ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد و اکثر افراد در صورت عدم درگیری سیستم عصبی مرکزی کاملا بهبود می‌یابند. علائم و نشانه‌های بیماری عصبی شامل تب، سردرد، استفراغ، اسهال، تشنج، تغییرات رفتاری، خواب آلودگی و کما است. در نوزادان، بیماری عصبی اغلب بلافاصله پس از شروع اتفاق می‌افتد. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، انسفالیت ممکن است پس از چند روز بیماری سیستمیک رخ دهد.

تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به انسفالیت به دلیل عفونت EEEV می‌میرند. مرگ معمولاً ۲ تا ۱۰ روز پس از شروع علائم رخ می‌دهد، اما می‌تواند خیلی دیرتر رخ دهد. در میان کسانی که بهبود می‌یابند، عوارض جسمی یا روحی برای بسیاری از آن‌ها باقی مانده است که می‌تواند از اختلال عملکرد خفیف مغز گرفته تا اختلال فکری شدید، اختلالات شخصیتی، تشنج، فلج و اختلال عملکرد عصب جمجمه باشد. بسیاری از بیماران با عوارض شدید به مراقبت طولانی مدت نیاز دارند و طی چند سال می‌میرند.

تشخیص ویروس‌ای ای‌ای

تشخیص مقدماتی اغلب بر اساس ویژگی‌های بالینی بیمار، مکان‌ها و تاریخ سفر (اگر بیمار از کشوری یا منطقه‌ای غیر بومی باشد)، فعالیت‌ها و سابقه اپیدمیولوژیک محل وقوع عفونت است.

تشخیص آزمایشگاهی عفونت‌های آربو ویروسی به طور کلی با آزمایش سرم یا مایع مغزی نخاعی (CSF) برای شناسایی IgM اختصاصی ویروس و آنتی بادی‌های خنثی کننده انجام می‌شود. در موارد خاص، آزمایش مولکولی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

راه‌های جلوگیری از ویروس انسفالیت اسب شرقی (ای‌ای ای)

موثرترین راه پیشگیری از آلودگی به ویروس "‌ای ای‌ای " جلوگیری از گزش پشه است. پشه‌ها در طول شبانه روز نیش می‌زنند. برای جلوگیری نیش حشرات از مواد حشره کش استفاده کنید، پیراهن و شلوار بلند بپوشید، لباس و تجهیزات مناسب بپوشید و برای کنترل پشه‌ها در داخل و خارج از خانه اقدامات لازم را انجام دهید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما