واکنش بایدن به انتخاب گزینه ترامپ برای قضاوت دیوان عالی

کدخبر: 363738
اقتصاد نیوز : جو بایدن از سنا درخواست کرده است تا پیش از انتخابات ۲۰۲۰، انتخاب دونالد ترامپ را برای جانشین قاضی فقید دیوان عالی تایید نکند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دقایقی پس از آنکه دونالد ترامپ «اِیمی کانی بارِت» را به عنوان جانشین قاضی فقید دیوان عالی آمریکا معرفی کرد، جو بایدن از سنا خواست پیش از انتخابات ۲۰۲۰، انتخاب وی را تایید نکند.

روزنامه فایننشال تایمز بامداد یکشنبه نوشت، درصورت تایید این انتخاب از سوی مجلس سنا، بارت یکصد و پانزدهمین قاضی و همچنین پنجمین قاضی زن در این منصب خواهد بود.

وی که ۴۸ سال سن دارد جوان‌ترین عضو این محفل قضایی مادام‌العمر در آمریکا به شمار خواهد رفت.

رییس جمهوری آمریکا بامداد یکشنبه به طور رسمی بارت را به عنوان جانشین «روث بیدرگینزبرگ» قاضی متوفی دیوان عالی معرفی کرد. 

ترامپ از مجلس سنا ‌خواست که بارت را در اسرع وقت تأیید کند زیرا این نگرانی وجود دارد که دادگاه باید نتیجه انتخابات مورد مناقشه را قضاوت کند.

جمهوریخواهان مجلس سنا نیز اظهار داشتند که آنها سریعاً برای تأیید بارت پیش از برگزاری انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) اقدام خواهند کرد. 

چند دقیقه پس از معرفی رسمی بارِت از سوی ترامپ برای دیوان عالی آمریکا، بایدن نامزد دموکرات در انتخابات بلافاصاله نسبت به این اقدام واکنش نشان داد و از مجلس سنا خواست تا پایان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، وی را تایید نکند. 

بایدن در بیانیه‌ای اظهار کرد: مردم آمریکا می‌دانند که تصمیمات دادگاه عالی آمریکا بر زندگی روزمره آنها تأثیر می‌گذارد. قانون اساسی ایالات متحده طوری طراحی شده است که به رأی دهندگان فرصت می‌دهد تا صدای خود را به افرادی که در دادگاه هستند برسانند.

بایدن افزود: مجلس سنا نباید برای پر کردن جای خالی در دیوان عالی تا زمانی که مردم آمریکا رییس جمهوری و کنگره بعدی خود را انتخابت نکرده‌اند، اقدامی انجام دهد. 

در صورت تایید بارت توسط مجلس سنا، یک مسیحی کاتولیک جایگزین گینزبرگ متوفی که یک یهودی بود، خواهد شد و موازنه قدرت در ۹ کرسی دیوان عالی آمریکا هرچه بیشتر به سمت جناح راست متمایل می‌شود، دیوانی که در صورت به مجادله کشیده شدن نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، قادر خواهد بود به نفع ترامپ عمل کند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما