هدیه متفاوت محسن رضایی به وزیر امور بین الملل چین

کدخبر: 364141
اقتصاد نیوز : دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ترور سردار سلیمانی سند مهمی برای اثبات این است که آمریکایی‌ها تروریسم را در جهان تقویت می‌کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس: محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و «سونگ تائو» وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۷ مهرماه) به صورت ویدئوکنفرانس درباره گسترش روابط دو کشور و مسائل جهانی به گفتگو پرداختند. 

در ابتدای این دیدار دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با قدردانی از مواضع چین در قبال ایران گفت: از مواضع شما در مورد کشورمان و حمایت مقامات شما در سازمان ملل و شورای امنیت از ایران قدردانی می کنم. آمریکایی ها در تبلیغاتشان روابط ما و شما را تحریف کرده اند و در مورد ایران و چین سخنان خلاف واقع زیادی را بر زبان رانده اند و بایستی همراه با هم جبهه مشترک ضد تحریف و جوسازی آمریکا تشکیل دهیم.

 رضایی با اشاره به وضعیت و عملکردهای حاکمان آمریکا در مناسبات جهانی گفت: آمریکا به تقابل با اکثریت کشورهای جهان روی آورده است. پیشینه تاریخی آمریکا، سابقه خوبی نبوده است ولی در چند سال اخیر شاهد یک فاجعه جهانی هستیم که آقای ترامپ آن را رقم زده است. آمریکایی ها قبلا دم از آزادی می زدند و اما اکنون در کنار آزادی، عدالت را نیز زیر پا گذاشته اند و امروز می بینیم که آمریکایی ها آزادی و عدالت و انسانیت را زیر پا گذاشته اند. اگر تا دیروز آمریکایی ها از بازار آزاد دم می زدند اما امروز آزادی را از بازارهای بین المللی گرفته اند.

وی با اشاره به اقدامات ایران برای مبارزه با تروریست های داعش افزود: اگر مبارزه ایران با داعش نبود، کل منطقه تحت الشعاع تروریست ها قرار می گرفت و جمهوری اسلامی ایران در صف اول مبارزه با داعش ایستاد اما آمریکایی ها برادر عزیزمان قاسم سلیمانی که قهرمان مبارزه با تروریست ها بود را در بغداد ترور کردند. این ترور سند مهمی برای اثبات این است که آمریکایی ها تروریسم را در جهان تقویت می کنند. آنها به دروغ گفتند که سردار سلیمانی به بغداد رفته بوده تا دستور حمله به آمریکایی ها را صادر کند.

محسن رضایی

 رضایی با اشاره به سابقه تمدنی ایران و چین گفت: در این اوضاع، ایران و چین باید همکاری بیشتری داشته باشند. من همکاری دست جمعی بین کشورهای جهان را پیشنهاد می کنم تا علیه استبداد و انحصار طلبی و بی عدالتی هم صدا شویم. این همکاری دست جمعی می تواند خسارت دخالت های آمریکا به جامعه جهانی را کمتر کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفر سال گذشته وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین به ایران گفت: از طرف دیگر بعد از سفر شما به ایران، انتظار ما این است که آن بحث‌ها پیگیری شود و امیدوارم که شما، تدابیری اتخاذ کنید تا بین چین و ایران ، برنامه هایی برای سرعت بخشیدن به همکاری ها، پیش بینی شود.

در این دیدار «سونگ تائو» وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین گفت: از ارزیابی آقای رضایی در مورد روابط راهبردی ایران و چین قدردانی می کنم. دو کشور چین و ایران صمیمت و دوستی خود را از دیرباز شروع کرده اند و من هم مانند شما از توسعه روابط حمایت می کنم. برقراری روابط جامع راهبردی بین کشور، فصل جدیدی را آغاز کرده است و دو کشور به یک سری توافق برای همکاری رسیده اند و حمایت اقتصادی از شرکت های دو کشور را در دستور کار قرار داده ایم. همچنین در موضوع بیماری کرونا، اولین محموله های کمک های پزشکی را به درخواست شما به ایران ارسال کردیم.

سونگ تائو افزود: روابط ایران و چین مورد توجه سایر کشورهای دیگر به ویژه سایر بازیگران منطقه ای است. در داخل ایران برخی از گسترش روابط ما، دچار سوتفاهم شده اند اما همانطور که آقای «شیجین پی» رئیس جمهور چین در گفتگو با رئیس جمهور ایران تاکید کرده است، پاسداری از کرامت و عزت ، حق حاکمیت ایران، مورد حمایت و تاکید ماست.

وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین گفت: سال گذشته در سفر به ایران و در دیدار با شما، پیشنهادهایی را برای گسترش روابط بررسی کردیم و امروز از این فرصت استفاده می کنم تا پیشنهادهایی را برای تعمیق روابط راهبردی بین مجمع و وزارت بین الملل چین به اشتراک بگذاریم تا هماهنگی های بیشتری در این روابط حاصل شود.

وی گفت: آمریکا برای حفاظت از جایگاه هژمونی خود با یک جانبه گرایی اقتصادی، سلطه جویی و زورگویی روی آورده است و به بهانه حقوق بشر با رفتاری دوگانه در امور کشورها دخالت می کند و صلح و ثبات جهان را آسیب پذیر کرده و خسارات زیادی را به منافع کشورهای دیگر وارد ساخته است. شاهد هستیم که جریانی افراطی در آمریکا به شکل دیوانه وار، تخریب و تضعیف علیه چین را دنبال می کند.

رضایی در این دیدار، کتاب «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» را به سونگ تائو وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین اهدا کرد و گفت: این بیانیه را به شکل اختصاصی برای جنابعالی ارسال خواهد کرد. در این کتابچه، رهبر معظم انقلاب به نکات بسیار مهمی در مورد آینده ایران و جهان آینده اشاره کرده اند و پیش بینی کرده‌اند که عصر جدیدی پس از فشارهای آمریکا بر ملت ها آغاز خواهد شد. امیدوارم دوستی‌های دو ملت روز به روز بیشتر شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما