کدخبر: ۳۶۴۲۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کرونا، سرما‌خوردگی و آنفلو‌آنزا را با این علائم به راحتی از یکدیگر تشخیص دهید

اقتصادنیوز : هرساله از فصل پاییز بروز بیمارى‌هاى سرماخوردگى و آنفلوآنزا شروع می‌شود؛ امسال شیوع ویروس کرونا با شیوع این دو بیمارى در فصل پاییز همراه خواهد بود که می‌تواند باعث تشدید علائم و سخت شدن تشخیص این بیمارى‌ها از یکدیگر شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم ، هرساله از فصل پاییز بروز بیمارى‌هاى سرماخوردگى و آنفلوآنزا شروع می‌شود؛ امسال شیوع ویروس کرونا با شیوع این دو بیمارى در فصل پاییز همراه خواهد بود که می‌تواند باعث تشدید علائم و سخت شدن تشخیص این بیمارى‌ها از یکدیگر شود.

به‌گفته متخصصین، از علائم بیماری سرماخوردگی، می‌توان به آبریزش بینی و تب مختصر اشاره کرد در سرماخوردگی بیمار حال عمومی وخیمی ندارد و امور روزانه خود را می‌تواند انجام دهد همچنین بیمار تب ملایمی دارد و معمولاً تب بالا نمی‌رود.

بیمار سرماخوردگی آنفلوانزا کرونا

در رابطه با تفاوت آنفلوآنزا و کرونا، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکى هرمزگان گفت: در آنفلوآنزا ظهور بیماری بسیار ناگهانی است و با تب و لرز و بدن‌درد شروع می‌شود و می‌تواند با سردرد همراه باشد و تب بیمار نیز بالا هست.

فاطمه نوروزیان ادامه داد: بیماری کرونا تدریجی‌تر از آنفلولآنزا می‌باشد و دوره کمون یک هفته تا دو هفته‌اى دارد، همچنین بروز علائم تدریجی است، به‌طور مثال در ابتدا با تب شروع می‌شود، سپس علائم دیگر نظیر سرفه، سردرد و بدن‌درد یا گلودرد بروز می‌کند و یا ممکن است با علائم دیگرى مانند اسهال، استفراغ و بی‌اشتهایی خود را نشان دهد.

وى ضمن تأکید بر اینکه آنفلوآنزا ناقل بی‌علامت ندارد، تصریح کرد: ویروس آنفلوآنزا سرایت و خطر کمترى از ویروس کرونا دارد و بیمار بدون علامت ندارد از این رو هر فرد در صورت آلوده شدن به ویروس آنفلوآنزا، علائم و بیمارى را بروز می‌دهد و لازم است که نکات بهداشتى توسط بیمار و اطرافیانش، از همان ابتدا رعایت شود.

نوروزیان خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوآنزا در مهار ویروس کرونا و شیوع آن، هیچ تأثیرى ندارد و تنها حدود 60 درصد بر بیمارى آنفلوآنزا تأثیر دارد از این رو براى افرادى که در گروه خطر نیستند رعایت دستورالعمل‌هاى بهداشتى کافى است.

در مجموع تشخیص این سه بیمارى حتى براى پزشکان گاهی دشوار است و با فرا رسیدن فصل پاییز، مردم باید دوچندان به رعایت سه اصل شست‌وشوى دست‌ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکى مناسب، اهتمام ورزند تا حتى‌الامکان بتوان از بروز اپیدمى آنفلوآنزا کنار کرونا، جلوگیرى کرد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند