کدخبر: ۳۶۴۷۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

توافق ترکیه و یونان برای ایجاد خط تماس ویژه نظامی

اقتصاد نیوز : ناتو خبر داده که ترکیه و یونان یک خط تماس ویژه نظامی را به منظور پایان درگیری‌های احتمالی در دریای مدیترانه برقرار کرده‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، همچنان که تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه به منظور حفاری و اکتشاف گاز طبیعی ادامه دارند، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خبر داده که ترکیه و یونان یک خط تماس ویژه نظامی را به منظور پایان‌ درگیری‌های احتمالی در دریای مدیترانه برقرار کرده‌اند.

به نوشته خبر‌گزاری فرانسه، ناتو طی بیانیه‌ای در این خصوص گفته: «بعد از برگزاری جلسات فنی بین نمایندگان نظامی یونان و ترکیه در مقر ناتو در بروکسل، روز پنجشنبه یک ساز و کار دو جانبه نظامی به منظور پایان درگیری‌ها ایجاد شد.» 

ناتو همچنین عنوان کرده: «این مکانیسم برای کاهش خطر سوانح و رخداد‌ها در شرق دریای مدیترانه در نظر گرفته شده و شامل برقراری یک خط تماس ویژه میان ترکیه و یونان است تا در‌گیری‌ها در دریا و هوا پایان یابند.» 

خبرگزاری فرانسه نوشته این ساز و کار بعد از هفته‌ها مذاکره میان مقامات نظامی این دو کشور عضو ناتو به دست آمده است. 

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو هم از این اقدام استقبال کرده است. 

طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند