کدخبر: ۳۶۵۱۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تعداد بستری های کرونادر این استان ۳ برابر شد

اقتصادنیوز :رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه آمار بستری‌های کرونا در استان سه برابر شده است، گفت: ما از ۲ برنامه پیش‌رو یعنی مراسم‌های مربوط به اربعین حسینی و احتمال مسافرت شهروندان در تعطیلات پایان ماه صفر نگران هستیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا ،«محمودرضا مرادی» افزود: ستاد ملی کرونا هرگونه سفر به عراق برای حضور در پیاده روی اربعین را ممنوع اعلام کرده اما لازم است عزاداران حسینی در برگزاری مراسم های مذهبی و جلسات روضه نیز توصیه‌های مسئولان را رعایت کنند و در صورت امکان جلسات روضه را به سال آینده موکول یا با کمترین جمعیت برگزار کنند.

او نگرانی دوم را هم مربوط به تعطیلات پایان ماه صفر دانست که احتمال مسافرت شهروندان و امکان چرخش و شیوع ویروس را بالا برده است.

بستری‌ها سه برابر شده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، وضعیت کرونایی استان را قرمزِ هشدار دهنده دانست و گفت: تعداد موارد بستری مبتلایان کرونا در استان نسبت به اواخر مرداد و اوایل شهریور حدود سه برابر شده است و موارد بستری در آی سی یو و نیازمند تنفس مصنوعی نیز افزایش یافته است.

مرادی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی با بالاترین ظرفیت ممکن در حال خدمت رسانی به بیماران کرونا است گفت: در هفته گذشته ۲۱ تخت آی سی یو اضافه کردیم و در هفته جاری نیز ۱۲ تخت دیگر در بیمارستان فارابی ایجاد می‌شود؛ ۲۰ تخت دیگر هم به زودی راه اندازی خواهد شد.

او همچنین اظهار کرد: بیمارستان امام رضا(ع) نیز به تعدادی تخت جدید مجهز شده اما با این تلاش ها همچنان ظرفیت خدمت‌رسانی به بیماران کرونا محدود و کاهش ورودی بیمارستان ها یک ضرورت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه مشخص نیست اکنون در پیک سوم کرونا هستیم یا خیر، اضافه کرد: روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ مورد بستری جدید در بیمارستان‌های استان داریم اما در مقابل تعداد آمار ترخیص کمتر از آن است به طوری که روزانه ۲۰ تا ۲۵ نفر به جمعیت بیماران بستری استان اضافه می شود.

به گفته او، از سوی دیگر کسانی که در آی سی یو بستری می شوند به زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارند که این موضوع به ماندن بیشتر بیماران در بیمارستان و اشغال شدن تخت ها منجر می شود.

ضرورت کاهش جلسات دولتی و مراسم‌ها

مرادی بر رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه زدن ماسک و خودداری از تجمعات غیر ضروری تاکید کرد و گفت: لازم است حضور در بازارها، خرید و برپایی مراسم ها به کمترین میزان کاهش پیدا کند.

او همچنین گفت: درخواست کرده ایم که مدیران استان تعداد جلسات و بازدید های عمومی خود را تا حد امکان کاهش دهند.

قدرت کشندگی ویروس کرونا بیشتر شده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پاسخ به سوالی درباره میزان سرایت و کشندگی ویروس کرونا در موج سوم گفت: قدرت سرایت ویروس، بالا و حدود ۱۴ درصد است؛ همچنین بر اساس گزارش هفته گذشته وزیر بهداشت قدرت کشندگی ویروس کرونا در موج سوم اضافه شده و جوانان و اطفال را هم درگیر می کند که این موضوع ضرورت رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی را نشان می ‌دهد.

مرادی در عین حال گفت: متاسفانه با وجود محدودیت های درمانی و خطرات شیوع ویروس، استفاده از ماسک در کل کشور و از جمله استان کرمانشاه کاهش پیدا کرده به طوری که در استان به ۴۵ تا ۶۰ درصد در بخش های مختلف رسیده است.

مرادی از همه کرمانشاهی ها خواست که برای حفظ سلامتی خودشان از مسافرت و حضور در مراسم های غیر ضروری خودداری کنند و در صورت ضرورت نیز شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند.

۴۸۸بستری کرونایی در استان کرمانشاه

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در شبانه روز گذشته ۴۴ مورد بیمار مثبت بستری مبتلا به کرونا در استان شناسایی شدند و جمع موارد مثبت بستری به ۴۷۲۳ نفر رسید.

مهدی محمدی افزود: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۸۸ مورد بیمار سرپایی نیز در استان  شناسایی شدند و جمع موارد سرپایی مثبت در استان به ۱۵۶۸۵ نفر رسید.

او گفت: هم اکنون ۴۸۸ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

محمدی اظهار داشت: چتعداد موارد فوت در اثر ابتلا قطعی به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان سه نفر که این موارد فوت مربوط به شهرستان کرمانشاه است.

او اضافه کرد: با احتساب موارد فوت در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جان باختگان در اثر ابتلا به کرونا در استان کرمانشاه از ابتدای اپیدمی تا کنون به ۶۲۹ نفر رسید.

وی ادامه داد: از ابتدای شروع اپیدمی تا کنون در استان ۱۳۳۰۷ نفر بستری و ۱۲۱۹۴ نفر نیز بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند.

به گفته او همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۹۸ بیمار جدید با علائم بیماری کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شده و ۸۱ نفر نیز پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده اند.

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند